Kuncewiczówka zaprasza… Kuncewiczówka zaprasza…

Kwiecień upłynie w Kuncewiczówce pod znakiem wystaw. Od 7 kwietnia do 5 maja można będzie oglądać  „Dwa księżyce jak dwa oblicza Kazimierskiej Konfraterni Sztuki”.Wystawa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki prezentowana we wnętrzach Domu Kuncewiczów będzie mieć suplement. W kwietniu w miejscu prac pań-malarek, pojawią się obrazy panów, zrzeszonych w artystycznym bractwie. Wśród autorów znajdą się m.in. Marek Andała, Zbigniew Bury, Włodzimierz Dąbkowski, Jacek Jagiełło i Konrad Kucza Kuczyński.

Spotkanie z autorami prac, połączone z zebraniem Konfraterni odbędzie się 7 kwietnia (niedziela) o godz. 13.00.

W terminie od 1 kwietnia do 5 maja w pokoju Witolda natomiast wystawę: „Kazimierskie odkrytki”. Pokłosie X. Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego Lekarzy. Lekarze – pasjonaci fotografii spotykają się regularnie jesienią w Kazimierzu Dolnym. Warsztatom i organizowanym przez Komisję Kultury Lubelskiej Izby Lekarskiej, towarzyszą spotkania i wyprawy. Do niepisanej tradycji należą również wizyty uczestników pleneru w Domu Kuncewiczów. Efekty tej i innych wypraw kazimierskich można zobaczyć na ekspozycji, a prace są na tyle oryginalne, że nazwaliśmy je „odkrytkami”, odwołując się zarówno do dawnej nazwy pocztówek, jak również –ciekawych źródeł inspiracji.

  • W terminie od 13 kwietnia do 1 lipca w plenerowej Galerii Pod Różą” , wystawę fotograficzną: „Ci, co skaczą i fruwają” Krystyny Szymańskiej.

Ożywiamy kolejną przestrzeń w naszym muzeum – plenerową galerię Pod Różą. Sezon galerii otwiera wystawa fotografii „Ci, co skaczą i fruwają”  Krystyny Szymańskiej.

Krystyna Szymańska jest absolwentką puławskiego liceum im. Ks. Adama J. Czartoryskiego i Akademii Rolniczej w Lublinie. Fotografia jest jej wielką pasją. Od dziecka fascynowały ją podróże i świat fauny i flory. Z każdej wyprawy przywozi dokumentację fotograficzną. Zdjęcia są na tyle interesujące, że znalazły się na blisko 40 wystawach w Polsce i za granicą. W galerii Pod Różą eksponujemy fotografie mieszkańców okolicznych lasów, łąk i wąwozów. Są to portrety popularnych ptaków – żurawi czy bocianów, jak również trudnych do podpatrzenia – łosi, borsuków czy sów.

Na spotkanie z autorką zdjęć zapraszamy 13 kwietnia (sobota) o godz. 14.00. Zgodnie z wolą Krystyny Szymańskiej zapraszamy już teraz do kontaktu z muzeum w sprawie otwartych lekcji przyrody dla uczniów okolicznych szkół. Autorka zdjęć sam opowie o kulisach powstania fotografii oraz zwyczajach uwiecznionych na nich zwierząt.

                                                       Salon literacki

Prof. Monika Adamczyk-Grabowska będzie bohaterką kwietniowego Salonu Literackiego Ewy Hadrian w Domu Kuncewiczów. Pretekstem do spotkania będzie najnowsze wydanie „Sztukmistrza z Lublina” Izzaka Baszewisa Singera w pierwszym bezpośrednim przekładzie z języka jidysz na polski. Książka powstała dzięki współpracy Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie i wsparciu Województwa Lubelskiego.

„Sztukmistrz z Lublina” to jedna z najsłynniejszych powieści Singera. Jej akcja toczy się na tle Lublina, Warszawy i Piask pod koniec XIX wieku. Opowiada o losach Jaszy Mazura, Żyda z ortodoksyjnej rodziny, który postanawia odstąpić od żydowskiej tradycji i religii, marząc o zawojowaniu świata. Dzieło doczekało się tłumaczeń na kilkadziesiąt języków. Dzięki temu główny bohater powieści stał się najsłynniejszym lublinianinem na świecie. We wcześniejszych wydaniach tekst powieści tłumaczony był z języka angielskiego – na polski.

Nowego, bezpośredniego przekładu z jidisz dokonała prof. Monika Adamczyk-Garbowska, tłumaczka literatury i znawczyni twórczości Isaaca Bashevisa Singera. Jako tekst wyjściowy posłużył „Der kuncnmacher fur Lublin” wydany w Tel Awiwie w 1971 r. Bezpośrednie tłumaczenie z języka jidysz na polski pozwoliło na odzyskanie mnóstwa szczegółów topograficznych, a także elementów kulturowych i językowych. W efekcie nowe wydanie jest ciekawsze i bardziej zrozumiałe dla polskiego czytelnika.

Warto zaznaczyć, że prof. Monika Adamczyk Grabowska jest autorką antologii „Kazimierz vel Kuzmir. Miasteczko różnych snów”, która jest kanoniczną lekturą wszystkich poszukujących literackich kontekstów, związanych z Kazimierzem. O tej antologii także porozmawiamy podczas Salonu literackiego, na który zapraszamy 14 kwietnia (niedziela) o godz. 13.00.

                                                       Spacer wiosenny

 4 kwietnia zabieramy wszystkich chętnych na wiosenny foto-spacer z Piotrem Makowskim. To nasz muzealny kolega, pasjonat fotografii i znawca ciekawych zakątków w okolicach Kazimierza Dolnego. Wyprawom przyświeca ważny cele – staramy się uwiecznić na zdjęciach mało uczęszczane trasy, obiekty i walory przyrodnicze Kazimierza Dolnego. Na wyprawę w stronę mniej uczęszczanych wąwozów kaizmierskich wyruszamy o godz. 11.00, a udział w ekspedycji jest bezpłatny.