OD REDAKCJI

 Lato, lato już nie czeka. 21 czerwca przypadł pierwszy dzień lata  kalendarzowego. Był to jednocześnie najdłuższy dzień w roku!

Lato astronomiczne natomiast zaczęło się dzień później, w momencie przesilenia letniego i trwać będzie do momentu równonocy jesiennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 czerwca a 23 września (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień).

Podczas lata astronomicznego dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa – Słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach ponad horyzontem.

Pierwszy dzień lata kalendarzowego jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca. A skoro mamy lato to: razem z latem czeka rzeka, morza, oceany, góry , las. Są wakacje, urlopy. Jest czas powszechnej laby i z tej racji życzę udanych wyborów miejsc wypoczynku, obiecując jednocześnie nieco podpowiedzi w tym zakresie. Zaglądajcie zatem na portal. Nasze reportaże mogą się okazać bezcennym suflerem, bo oznaczają miejsca wypoczynku sprawdzone  w minionych sezonach.

 Lato – to czas relaksu. Nie zapominajcie!

Grażyna Hryniewska-Kalicka