WRZESIEN niesie nowe atrakcje WRZESIEN niesie nowe atrakcje

Wrzesień w Domu Kuncewiczów niesie nowe atrakcje. Podobnie październik. Będzie w nim realizowany projekt „Nasze serce jest zielone” w ramach programu dotacyjnego „Bardzo Młoda Kultura” w woj. lubelskim. Program dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”. Jego koordynatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Głównym celem programu jest zachęcenie młodzieży w działaniach na rzecz kultury oraz kształtowania postaw i umiejętności współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności.

Wraz z partnerami działania: kołami PTTK i geograficznym ,, Geoaktywni’’, działającymi w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym stawiamy na działania pro ekologiczne. W trakcie warsztatów, spacerów tematycznych, wystaw i innych działań (np. wspólnym projektowaniu i wykonaniu rabaty ogrodowej) będziemy poznawać i propagować walory przyrodnicze okolic Kazimierza.  O wszystkich terminach działań i wydarzeń, z których część będzie otwarta dla szerokiej publiczności będziemy informować na bieżąco.

Wystawa Marii Urban-Mieszkowskiej

Do 26 września we wnętrzach willi Pod Wiewiórką potrwa retrospektywna wystawa prac Marii Urban-Mieszkowskiej. Autorka urodziła się w 1929 r. w Siemierzu niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Ukończyła Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Uprawiała malarstwo sztalugowe oraz ścienne, współpracowała z Wydawnictwem Lubelskim. Jej twórczość jest najbardziej znana z wydawanych w latach 80. XX w. kalendarzy i pocztówek z reprodukcjami portretów dzieci o dużych, czarnych oczach oraz okrągłych buziach. Maria Kuncewiczowa pisała o tych pracach następująco: „Dzieci z obrazów Mieszkowskiej są naiwne i pełne nadziei. Oczekują bowiem na radość, która na pewno je w życiu spotka”.  Artystka związana była z Kazimierzem i Lublinem, w roku 1986 otrzymała tytuł Lublinianki Roku. Zmarła w 2020 roku.

Wystawa Izabelli Edeńskiej

We wrześniu br. w Pokoju Witolda eksponujemy prace Izabelli Edeńskiej. Wystawa jest współorganizowana z Kazimierską Konfraternią Sztuki.

Autorka prac z zawodu jest lekarzem stomatologiem. Malarstwem „zaraziła się”  dwadzieścia lat temu. Zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz w wielu plenerach malarskich. Swoje prace wystawiała m.in. w Warszawie, Kazimierzu Dolnym, Łodzi, Ustroniu Śląskim, Zambrowie oraz Kraśniku. Większość Jej obrazów znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicami kraju. Jest członkinią Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Tematami jej prac są  pejzaże, kwiaty, portrety, często z akcentami abstrakcji i surrealizmu. Warsztat artystyczny malarki wzbogaca również pisanie ikon. W swojej twórczości posługuje się technikami: olejną, akrylową i akwarelą. Ponadto od kilku lat tworzy poezję i fotografuje.

Na spotkanie z Autorką zapraszamy 16 września o godz. 11.00.

 

Salon Literacki – Waldemar Michalski

23 września o godz. 14.00 zapraszamy na spotkanie „Salonu Literackiego” z udziałem Waldemara Michalskiego. Poprowadzi je Ewa Hadrian.

Bohater spotkania urodził się w 1938 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. Absolwent polonistyki KUL, w latach 1962-1985 kustosz w bibliotece tej uczelni, od 1985 r. do 2013 r. sekretarz redakcji „Akcentu”. W prasie debiutował w 1957 r. jako publicysta i reporter. Autor zbiorów wierszy, m.in. Pejzaż rdzawy (1973), Lekcja wspólnego języka (1999), Tryptyk z gwiazdą (2006), Z podróży na Wschód (2013), Znak bez kropki (2017), Niemożliwe jest możliwe (2018), Mały tryptyk roztoczański (2020), a także licznych szkiców literackich, zebranych m.in. w tomach Słowa i twarze (2003), Klucze i słowa (2011), Współczesny Lublin poetycki: od Józefa Czechowicza do Bohdana Zadury: sylwetki, interpretacje, szkice literackie (2020). Bardzo aktywny w życiu kulturalnym Lublina – współzałożyciel m.in. studenckiego Klubu Literackiego „Kontrapunkty” (1965) i Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. J. Czechowicza (1967), członek grupy poetyckiej „Signum” (1980). Opracował i zredagował kilka obszernych prac zbiorowych i almanachów, m.in. monumentalną antologię Pięć wieków poezji o Lublinie (2002, wyd. poszerzone 2006). Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. J. Czechowicza (1974 i 1992 za tom wierszy Będziesz jak piołun). Współzałożyciel (1994) i nieprzerwanie sekretarz zarządu Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” oraz członek jej Rady Programowej. Członek ZLP. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1990 i powtórnie 2005), Medalem Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent” (1998), Nagrodą im. Witolda Hulewicza (2006), medalem „Gloria Artis” (2009), bibliofilskim Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem (2009), Medalem Unii Lubelskiej (2017), Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej (2017), Nagrodą Angelus w kategorii „Angelus życia kulturalnego” (2018), Nagrodą Miasta Lublin za Całokształt Działalności (2018). 

Europejskie Dni Dziedzictwa w Domu Kuncewiczów

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tego powodu, cztery wrześniowe soboty poświęcimy spotkaniom z tradycjami, wpisanymi w historię kazimierskich rodów. Pretekstem do spotkań będą eksponaty ze zbiorów oddziału Dom Kuncewiczów.

Gościem pierwszego spotkania będzie zamojski kolekcjoner Piotr Marzec, specjalizujący się w zbieraniu porcelany z nieistniejącej już manufaktury w Chodzieży. Porozmawiamy i zaprezentujemy popularne wyroby z lat 60-80. XX w. poszukiwane obecnie przez kolekcjonerów. Tematu spotkania dostarczyła historia, związana z muzealną filiżanką i skomplikowanym „procesem badawczym”, który doprowadził nas do ciekawych wniosków. Piotr Marzec opowie również o tym, dlaczego warto ocalać polskie wzornictwo przemysłowe, jak fachowo porządkować „spadek” po rodzicach czy dziadkach, aby cenne kolekcjonersko przedmioty nie trafiały na śmietnik. Rozmowa o porcelanie będzie pretekstem poważniejszej dyskusji o odpowiedzialnym kupowaniu. Spotkanie rozpocznie się 2 września (sobota) o godz. 13.00, a wstęp na nie jest wolny.  

Wykład Piotra Marca jest częścią projektu „Nasze serce jest zielone” w ramach programu dotacyjnego „Bardzo Młoda Kultura” , dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025”. Jego koordynatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

9 i 16 września o godz. 13.00 zapraszamy na spotkania przedstawicieli najstarszych rodów kazimierskich. 9. września naszymi specjalnymi gośćmi będą Bożenna i Adam Wasilewscy. Pani Bożenna jest córką sąsiadki, opiekunki i przyjaciółki Marii Kuncewiczowej, Zofii Siedleckiej. Pomoc w spotkaniach zadeklarowały: Społeczna rada mieszkańców Kazimierza (Monika Kubiś-Arbuz) i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wstęp na spotkania jest wolny.

23.09 o godz.11.00 zaproponujemy spacer związany ze starymi rodami kazimierskimi, ale też dawnymi mieszkańcami-sąsiadami Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wspomnimy m.in. Edwarda Łaszanowskiego, Sonię i Szymona Wiszniów oraz Stanisława Lichtsona i prof. Tadeusza Pruszkowskiego. Bilet wstępu 1 zł/os.

Weekend dla Seniora

W ramach tegorocznego Weekendu dla Seniora zapraszamy do Domu Kuncewiczów na:

Warsztaty plastyczne Krystyny Głowniak (artystka, której retrospektywną wystawę będziemy prezentować w Domu Kuncewiczów) – czwartek 28.09 godz. 13.00 .

Oprowadzania kuratorskie – 29.09, 30.09 i 1.10 o godz. 10.00.  Opowiemy Państwu o historii willi Pod Wiewiórką, jego mieszkańcach oraz najciekawszych eksponatach. Bilet wstępu – 1 zł/os.