Malarsko-muzyczny maj Malarsko-muzyczny maj

O tej porze roku Dom Kuncewiczów ma chyba najpiękniejsza oprawę naturalną – wiosenną zieleń.  Najchętniej jest też odwiedzany. Dodastkową pokusą są wernisaże, spokania literackie i koncerty. Tych w maju nie zabraknie! 

Ciekawie zapowiada się wystawa prac malarskich Mieczysławy Izdebskiej-Łazorek „Tristan i Kazimierz”. Wernisaż jest przewidziany 11 maja o godz. 13-tej.Jeszcze jesienią wydawnictwo Marginesy zapowiada wydanie kolejnej powieści Marii Kuncewiczowej. Będzie to „Tristan 1946”, uważana przez wielu czytelników za jedną z najpiękniejszych polskich książek o miłości. Pisarka przełożyła mit arturiański na współczesną historię o miłości. Według biografów M. Kuncewiczowej jej pierwowzorem miał być związek uczuciowy jej syna, Witolda. Czy była to miłość z happy endem?

Zapraszając wystawę czasową  (przłom maja i czerwca) „Tristan i Kazimierz”, autorstwa Mieczysławy Izdebskiej – Łazorek, informujemy, że Malarka po raz kolejny zmierzy się z twórczością Marii Kuncewiczowej, czerpiąc z niej artystyczne inspiracje. Nowatorskim podejściem będzie umieszczenie części wydarzeń opisanych w powieści, oryginalnie toczących się w Kornwalii, w pejzażu kazimierskich zaułków. Portretowane miejsca, a także rozpoznawalny specyficzny styl Mieczysławy Izdebskiej-Łazorek mówią wiele o jej wrażliwości i pasji.

Wystawa „Tristan i Kazimierz” powstała w ramach współpracy z Kazimierską Konfraternią Sztuki.

Od 11 maja, w Domu Kuncewiczów można też będzie oglądać wystawę prac Katarzyny M. Barton „To, co kocham”. W  – Pokoju Witolda.

Dom Kuncewiczów nie kryje radości z racji zaprezentowania u siebie prac kolejnej zdolnej kazimierzanki. Katarzyna Barton jest nie tylko doskonałą fotograficzką. Zajmuje się biżuterią artystyczną, tworzy witraże, a także pisze poezje i prozę, publikowaną m.in. w „Brulionie Kazimierskim” i lubelskiej „Awangardzie”. Zmysł obserwatorski, doskonała znajomość tematu ( w tym wypadku – Kazimierza Dolnego) i ogromna wrażliwość wpłynęły na zdjęcia eksponowane w Domu Kuncewiczów. Niebagatelną rolę w fotografiach odgrywa światło.

………………………………………………………………………………………………………………

Ciekawie zapowiada się Weekend w Muzeum (zamiast Nocy w Muzeum). Dom Kuncewiczów zaprasza zaprasza wszystkich muzeo-maniaków na ten weekend. Konkretnie w sobotę 18 maja, o godz. 11.00. Muzeum rozpocznie go oprowadzaniem kuratorskim po ekspozycji stałej w cenie biletu wstępu. To uczestnicy wyprawy wskazują eksponaty, których historię chcą poznać. Nie brakuje anegdot, faktów i ciekawostek związanych z muzealiami i ich właścicielami – Marią i Jerzym Kuncewiczami.

O godz.13.00 do rozmowy w Majowym Salonie Literackim Ewy Hadrian zaprosimy dr Barbarę Szymczak-Maciejczyk. To absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej; Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a w roku 2019 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W latach 2017-2019 była zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Creatio Fantasica” i publicystką „Gotham w deszczu”. To wykładowczyni akademicka zajmująca się głównie popkulturą, postaciami kobiecymi, kreatywnym myśleniem i tekstami medialnymi.

Dr Barbara Szymczak-Maciejczyk jest autorką artykułów naukowych , a monografia Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej została w ubiegłym roku wydana przez Universitas. Tematem rozmowy będzie twórczość Marii Kuncewiczowej, ale nie tylko – skoro mamy do czynienia z wielbicielką podróży i książek.

O godz. 15.00 rozpocznie się II Slam poetycki o laur Marii i Jerzego Kuncewiczów. Do pojedynku na wiersze zapraszają jego pomysłodawcy – członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich.

SAP współpracuje z naszym muzeum od kilku lat, a efektem kontaktów są turnieje i bitwy na wiersze.

Spotkanie, którego koordynatorką jest Wanda Dusia Stańczak, ma charakter otwarty, więc zapraszamy do udziału w tej zabawie wszystkich pasjonatów poezji.

O godz. 17.00 odbędzie się koncert „PIANIŚCI KONKURSÓW IM. ADAMA HARASIEWICZA 2023-2024”. Publiczności zaprezentują się młodzi pianiści ze szkól muzycznych z całej Polski, którzy są stypendystami konkursu, a całośc poprowadzi kierownicza cyklu – dr Aneta Teichman.

                Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Pianistyki Polskiej przy współpracy Muzeum w Łowiczu, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

Cykl został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem artystycznym Maestro Adama HARASIEWICZA. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Weekend będzie kontynuowany w niedzielę – 19 maja. O godz. 11.00 polecamy oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji w cenie biletu wstępu do muzeum.

O 13.00 otwieramy spotkanie Majowego Salonu Literackiego Ewy Hadrian mocnym akcentem – czyli rozmową o Jarosławie Iwaszkiewiczu. Pretekstem do spotkania jest książka o tym pisarzu z mocnym kazimierskim akcentem, która ma się ukazać na jesieni tego roku nakładem Wydawnictwa Akademickiego „Sedno”. Nie chcąc zdradzać niespodzianki (niejedynej tego dnia) dodajmy, że pomysłodawczynią rozmowy o Jarosławie Iwaszkiewiczu i jego kazimierskich przyjaciołach jest Anna  Krawczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatka i znawczyni twórczości Antoniego Michalaka. Spotkanie będzie mieć także swoją plastyczną oprawę. W przygotowaniu niespodzianki pomogło Muzeum im Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Kolejne spotkanie Majowego Salonu Ewy Hadrian, rozpoczynające się o godz.14.15 będzie poświęcone dwóm wyjątkowym kobietom. Pierwsza z nich – Katarzyna M. Barton – jest autorką wystawy fotograficznej „To, co kocham” eksponowanej w Pokoju Witolda naszego muzeum. Potrafi operować nie tylko aparatem fotograficznym, ale także słowem, a próbki swojej twórczości literackiej zaprezentuje podczas spotkania. Przywołamy także postać mamy Katarzyny – Alicji Barton. To wyjątkowa postać – poetka, pisarka, pomysłodawczyni licznych akcji promujących poezję w miejscach nieoczywistych – np. szpitalach dziecięcych i domach seniora. Za swoją działalność Alicja Barton została wielokrotnie nagradzana, a wśród laurów są Order Uśmiechu i Angelus Miłosierdzia. W lipcu przypada druga rocznica śmierci tej niezrównanej osoby.