Medale Prezydenta Lublina w rękach dziennikarzy Medale Prezydenta Lublina w rękach dziennikarzy

Prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk uhonorował dziennikarzy zrzeszonych w lubelskim oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy RP medalami, będącymi wyrazem uznania, szacunku dla ich pracy zawodowej i ewidentny wkład w rozwój miasta. Medale Prezydenta Miasta Lublin otrzymali – red. red. Grażyna Hryniewska – Kalicka, Monika Siemion – Dudek, Jacek Gallant,  Bogusław Wichrowski oraz współpracujący od wielu lat ze Stowarzyszeniem – Jerzy Jabłonka.

Na prezydenckich dyplomach, w które rzec by można wtopione zostały na trwale medale, znalazły się wymowne słowa : „W uznaniu za zasługi na rzecz Lublina oraz wkład w rozwój lubelskiego dziennikarstwa, z podziękowaniem za pełną pasji i oddania działalność społeczną, a także bogaty dorobek zawodowy służący promocji naszego miasta”. Nic dodać, nic ująć!

 

Nadane przez prezydenta medale,  17 grudnia 2024, w uroczystej oprawie Salonu Literackiego Dziennikarzy  osobiście wręczyła w ten sposób uhonorowanym, wyróżnionym jednocześnie, zastępca prezydenta p. Anna Augustyniak. Nie szczędziła ciepłych słów uznania i sympatii. Podkreśliła wartość dziennikarskiego dorobku zawodowego i społecznego. Mimo wieku emerytalnego nieustającą aktywność zawodową i społeczną. Jednocześnie wyraziła nadzieję na budowę więzi między seniorami dziennikarstwa i młodymi ludźmi pióra.

Nie zabrakło słów podziekowań ze strony wyróżnionych medalami. Uczyniła to w ich imieniu red. Grażyna Hryniewska- Kalicka. Powiedziała m.in. ” Ponoć dzień, w którym ktoś o nas pamięta należy do najpiękniejszych z najpiękniejszych. Jeśli tak,  to dzisiejszy, w którym Ratusz dał znak, że pamięta o dziennikarzach do takich należy. Tym bardziej o dziennikarzach  mających na swoim koncie niebagatelny staż pracy zawodowej, a co tym idzie dorobek, osiągnięcia.

 Medal Pana Prezydenta m. Lublina dla  mnie osobiście jest bardzo istotny. Nie kto inny bowiem jak ja sama „ stałam murem za Żukiem”.  Zawsze też, podobnie jak moi koledzy, laureaci Medalu uważnie przypatrywałam się działaniom Ratusza, odnotowując zarówno sukcesy, jak porażki w realizacji zamierzonych celów. Bywało, wynikające nie tyle z braku determinacji, co z kłód rzucanych przez oponentów.

Kilkadziesiąt lat minęło, jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymałam z rąk Pana Prezydenta Al. Kwaśniewskiego. Były mocne przeżycia. Czy dzisiaj są one mniejsze? Chyba nie.

Zarówno mnie, jak moich Kolegów seniorów dziennikarstwa , niezmiennie aktywnych zawodowo a przez to obecnych w życiu publicznym, cieszy dzisiaj otrzymany Medal Prezydenta m. Lublina. Dowodzi uznania i szacunku za słowa przez nas pisane na łamach reprezentowanych gazet, które miały a przynajmniej mogły mieć na zmianę wizerunku naszego Lublina.

 Tak, tak naszego! Lublina, który ku naszej satysfakcji pięknieje z dnia na dzień. Staje się miastem przyjaznym mieszkańcom. Zyskuje też coraz szerszy rozgłos na świecie.

Dziękując Pani Prezydent za osobiste wręczenie Medali naszemu gronu dziennikarzy, członkom Stowarzyszenia Dziennikarzy RP uprzejmie proszę o przekazanie podobnych w tonie słów wdzięczności Panu Prezydentowi dr Krzysztofowi Żukowi. Serdecznych pozdrowień. Dzień dzisiejszy przedświąteczny z tradycji  stał się podwójnie przedświąteczny!”

Warto dodac, że prezydenckie medale zostały wręczone podczas kolejnego już Lubelskiego Salonu Dziennikarskiego – Dziennikarska Kawa, organizowanego przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.  W jego trakcie redaktor Robert Horbaczewski podzielił się doświadczeniami z pracy dziennikarskiej w tradycyjnej formie, m.in. jako red. naczelny „Kroniki Tygodnia”, oraz współczesnym dziennikarstwem internetowym, wkraczającej do zawodu sztucznej inteligencji. Jako miłośnik Tyszowiec, autor kilku dotyczących je publikacji książkowych, – „Czar starej fotografii”, „W blasku świec”, „W pańskim sadzie”, „Tu szewce” czy „W cieniu kopuł” – przypomniał legendy związane z tą miejscowością na Zamojszczyźnie oraz losy najsłynniejszych jej mieszkańców. Pretekstem do przedstawienia  dziejów tego miasteczka była  grudniowa 369 rocznica zawiązania konfederacji tyszowieckiej w obronie Polski przed najazdem szwedzkim.

Red. Piotr Boroń z kolei przypomniał rolę czarnej kawy w życiu kulturalnym polskiej wsi oraz czar wiejskich klubokawiarni z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku, o czym szeroko rozpisywały się ówczesne mainstreamowe media.

Podczas spotkania przewodniczący Kapituły Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Honorowy Pozytywnie Zakręcony Jerzy Jabłonka nadał Lubelskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Dziennikarzy RP  Tytuł Honorowy „Pozytywnie zakręcony” za szczególne i ponadprzeciętne osiągnięcia w pozytywnie zakręconych działaniach zawodowych, kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, aktywizację i integrację lokalnej społeczności dziennikarskiej Lubelszczyzny oraz popularyzację idei pozytywnego zakręcenia. 

Dziennikarskie, przedświąteczne spotkanie  uświetnili wspaniałym tortem red. red. Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, muzycznie Jerzy Jabłonka,  a na taśmie filmowej utrwalił Zenon Krawczyk.