Zapraszamy na kolejną odsłonę ”POPRÓBUJ OPERY” – oferty edukacyjnej Opery Lubelskiej, adresowanej do uczniów szkół podstawowych – klas VI-VIII i szkół średnich.
”POPRÓBUJ OPERY” – to wprowadzenie młodzieży do świata sztuki, przeżywania jej na żywo i doświadczenia jej osobiście. To uczestnictwo w próbie, z pełnym składem orkiestry symfonicznej, konkretnie w jednej części danego spektaklu, znajdującego się w aktualnym repertuarze Opery. Wybrane spektakle są z gatunku: musicalu, operetki i opery, a próby dla młodzieży odbywają się, w godzinach przedpołudniowych.
Przed próbą będzie miało miejsce krótkie „wprowadzenie” – streszczenie zawierające najważniejsze informacje, fabułę danego spektaklu, które również przybliży charakterystykę głównych bohaterów, ich najważniejsze cechy i motywy działania.Zapraszamy 30 stycznia 2025 r. o godz. 10:00 – tym razem na naszej scenie jeden akt operetki Johanna Straussa pt.”Zemsta nietoperza”, w reżyserii Artura Barcisia! To przede wszystkim wspaniała muzyka – walce, polki, arie oraz intrygujące, pełne humoru libretto, w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima.
Wizyta w Operze Lubelskiej to również niepowtarzalna okazja, aby poznać Operę od kulis, spojrzeć na widownię z perspektywy aktora, a także porozmawiać z aktorami o ich codziennej pracy, zrobić zdjęcia pamiątkowe.
To wszystko znajdziecie w ofercie „Popróbuj Opery”, która stwarza dzieciom i młodzieży okazję do atrakcyjnych i nieznanych dotąd form spędzania czasu. Czas trwania spotkania: ok. 2 h. Cena za udział w próbie: 40 zł/ osoba
* Oferta „Popróbuj Opery” idealnie wpasowuje się w kontekst programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą”
Rezerwacja/Bilety:
Dział obsługi widowni: tel. 81 532 25 21
Kasa biletowa: tel. 81 532 96 65; kom. 502 662 956
e-mail: widownia@operalubelska.pl
Natomiast w lutym Opera Lubelska zaprosi na :
„Zemsta nietoperza” Johanna Straussa uznana została za arcydzieło operetki wiedeńskiej. Po pierwszym wystawieniu zdobyła wszechświatową sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych teatrów operowych. Wspaniała muzyka – walce, polki, arie oraz intrygujące, pełne humoru libretto, w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima – na naszej scenie tym razem w reżyserii Artura Barcisia!
Streszczenie fabuły „Zemsty nietoperza” nie jest konieczne, bo to nie ona jest najważniejsza: to komedia charakterów. Mamy tutaj całą galerię barwnych postaci: Rozalinda – piękna, nieco znużona swoim życiem w dobrobycie żona, która chętnie uległaby pokusie; Eisenstein – mąż Rozalindy, który jest znanym kobieciarzem, a znieważenie policjanta, za które ma trafić do więzienia, to jego najmniejszy grzeszek; Alfred – śpiewak (tenor, oczywiście) i poeta, odważny tylko w słowach; Adela – pokojówka, która marzy o wielkiej karierze i nie zawaha się użyć wszelkich środków, by ją osiągnąć; Książę Gigi – bajecznie bogaty, niezbyt rozgarnięty i okropnie znudzony, ciągle szuka nowych podniet; Blind – mierny adwokat, który załatwił swojemu klientowi… wyższą karę i w końcu Falke – przebiegły twórca całej intrygi. W dodatku na balu u Księcia w II akcie każdy udaje kogoś innego – trochę jak w życiu… Jednak wszyscy bohaterowie mają do siebie samych taki dystans, że traktujemy ich jeśli nie z sympatią, to przynajmniej z pobłażliwością…
—
Libretto: Richard Genée i Karl Haffner wg wodewilu „Le Réveillon” Henri Meilhaca i Ludovica Halévy’ego
Przekład: Julian Tuwim
—
Realizatorzy:
Reżyseria: Artur Barciś
Kierownictwo muzyczne: Ruben Silva
Opracowanie muzyczne: Łukasz Sidoruk
Dyrygent: Łukasz Sidoruk / Vincent Kozlovsky
Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Choreografia: Iwona Runowska
Asystent reżysera: Anna Rękas
Multimedia: Franciszek Barciś
Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka
Przygotowanie baletu: Roman Kamiński
Reżyseria świateł: Marcin Nogas
Realizacja dźwięku: Łukasz Jakubowski, Cezary Socha, Piotr Rybczyński
Inspicjent: Iwona Jarzyna-Manel, Michał Wnuk
—
Zapraszamy:
1 lutego, godz. 18:00 oraz 2 lutego, godz. 17:00
Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Bilety:
Dział obsługi widowni 81 532 25 21
Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956
e-mail: widownia@operalubelska.pl
www.operalubelska.pl
Galę w stylu brilliant – lekką, radosną, pełną blasku Wiednia i Paryża, z artystami, którzy sprawią, że to będzie niezapomniany karnawałowy czas. Program koncertu złożony jest z najpopularniejszych arii i duetów operetkowych i musicalowych wszech czasów. To muzyczny weekend z cudownym brzmieniem głosów solistów, orkiestry i magii baletu. Nie zabraknie ognistych czardaszy, porywających polek, jak i nostalgicznych walców i kantylen.
W tę wyjątkową muzyczną podróż do wiedeńskich sal balowych, urokliwych altan czy francuskich uliczek zabiorą publiczność znakomici soliści:
Kamila Lendzion – sopran, Joanna Nawrot-Maciejowska – sopran, Dorota Szostak-Gąska – mezzosopran, Piotr Maciejowski – tenor, Jakub Milewski – baryton, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Lubelskiej pod kierownictwem Łukasza Sidoruka, a także Balet Opery Lubelskiej.
Zapraszamy: 7 i 8 lutego, godz. 18:00 oraz 9 lutego, godz. 17:00
…….
Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Bilety:
Dział organizacji widowni: tel. 81 532 25 21
Kasa biletowa: tel. 81 532 96 65; kom. 502 662 956
e-mail: widownia@operalubelska.pl
www.operalubelska.pl
Akcja opery rozgrywa się w Paryżu i pod Paryżem w 2. połowie XIX wieku. Opowiada historię kurtyzany Violetty Valery, w której zakochuje się młody poeta Alfred Germont. Violetta skuszona wizją życia u boku przystojnego Alfreda porzuca swojego protektora Barona Douphola i z wielkiego balu trafia do wiejskiej posiadłości gdzie zaczyna sielskie życie. Jednak cieniem na tej sytuacji kładzie się choroba Violetty oraz uszczuplające się oszczędności. Uświadomiony przez siostrę Violetty Anninę Alfred wyjeżdża do Paryża by zdobyć pieniądze, a w tym czasie jego ojciec składa byłej kurtyzanie wizytę by przekonać ją do porzucenia Alfreda, gdyż mezalians jest szkodliwy dla małżeńskich planów jego siostry. Violetta ulega wreszcie namowom Giorgia i wyjeżdża do stolicy Francji by wrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza Alfred, który na balu doprowadza do konfrontacji między nim a Baronem Douphol oraz samą kochanką. Skandaliczne zachowanie w efekcie kończy się wyzwaniem na pojedynek. Violetta umęczona i schorowana zmaga się z cierpieniem w samotności i tak zastaję ją Alfred, który po jakimś czasie wraca z dalekiej podróży. W końcu dowiedział się o chorobie i poświęceniu kochanki, wybłagał też u ojca zgodę na ślub z Violettą. Na szczęśliwe zakończenie jest już za późno, Violetta umiera w ramionach ukochanego.
Libretto opery „La Traviata” napisane przez F. M. Piave oparte jest na powieści A. Dumasa „Dama Kameliowa” i stanowi jedną z najciekawszych i najmądrzejszych historii w dziejach opery światowej. Powszechnie uznaje się „Traviatę” za najdoskonalsze dzieło Verdiego, w którym muzyka idealnie konweniuje z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów.
Kierownictwo muzyczne: Jacek Boniecki
Dyrygent: Vincent Kozlovsky / Bartosz Żurakowski
Reżyseria i scenografia: Waldemar Zawodziński
Choreografia: Janina Niesobska
Kostiumy: Izabela Stronias
Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka
Asystent reżysera: Iwona Jarzyna-Manel
Asystent choreografa: Roman Kamiński
Zapraszamy:
14 i 15 lutego 2025 r. godz. 18:00
Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego
20-029 Lublin, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Bilety:
Dział obsługi widowni 81 532 25 21
Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956
www.operalubelska.pl
Baśnie Andersena ujmują, zawierają głęboki sens humanistyczny i przekazują uniwersalną, ponadczasową wartość: przez zaczarowany świat kolorowych kwiatów, zwierząt, owadów, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy. Wszyscy przecież znamy: Brzydkie kaczątko, Księżniczkę na ziarnku grochu, Królową śniegu i wiele innych cudownych bajek autorstwa tego wspaniałego baśniopisarza.
Młody Widzu !!!
Przygotuj się na wspaniałą podróż i zapierające dech w piersiach przygody maleńkiej dziewczynki i jej przyjaciół w magicznym świecie przyrody. Otóż w tajemniczych okolicznościach pojawia się maleńka Calineczka, która staje się radością pewnej starszej Pani. Piękny kwiat nenufaru służy jej za kołyskę, błękitne płatki fiołków zastępują materac, a płatek róży – kołdrę. Marzeniem Calineczki jest kraina elfów, lecz w trakcie swojej podróży, zostaje porwana przez rodzinę muzykujących żab „Trio skrzek”, a następnie trafia do „Rewii szczypawek”. W trakcie swojej wędrówki napotyka mysz, kreta i wiele innych ciekawych postaci. Jaki los czeka piękną dziewczynkę, komu przypadnie do gustu? …zobaczymy już wkrótce, na scenie Teatru! Ta przepełniona muzyką i śpiewem opowieść zapewni całej Twojej rodzinie doskonałą zabawę i udowodni, że nie trzeba być dużym, by dokonać wielkich czynów i stać się kimś naprawdę wyjątkowym.
W przedstawieniu wezmą udział soliści, artyści chóru, tancerze i orkiestra Opery Lubelskiej, a główne role dziecięce – Calineczkę i Księcia Elfów – zagrają nasi młodzi artyści Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery Lubelskiej.
„Calineczka” – piękna, barwna, magiczna opowieść o nadziei, miłości i odwadze.
Zapraszamy:
20 i 21 lutego, godz. 10:00 oraz 22 lutego, godz. 16:00
Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Bilety:
Dział obsługi widowni 81 532 25 21
Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956
e-mail: widownia@operalubelska.pl
www.operalubelska.pl
Adaptacja sceniczna według scenariusza filmowego Ludwika Starskiego!
Dwudziestolecie międzywojenne, Warszawa. Teatrzyk rewiowy „Czerwony Młyn” przeżywa finansowy i artystyczny kryzys. Na scenie i za kulisami, szkoda gadać. Na widowni pustki, a właściciel nie ma już pieniędzy na wypłaty dla artystów. Gdy w Teatrze pojawia się komornik i chce zająć majątek Teatru, niespodziewanie pojawia się także elegancki dżentelmen, inżynier Fred Kampinos i proponuje swoją pomoc w ratowaniu sceny bo… kocha Teatr? A może ma zupełnie inny cel? Bardziej od tego, co dzieje się na scenie, interesuje go jednak tancerka Anita i sąsiadujący z teatrem Bank…
„Hallo Szpicbródka”, film Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody z 1978 roku, to jeden z największych przebojów w historii polskiego kina.
Ten tytuł na naszej scenie stanie się na pewno wielkim teatralnym przebojem.
Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Fred Kampinos zakocha się… w Teatrze? Przekonamy się o tym już niebawem. Szpicbródka w Lublinie!!!
Reżyseria: Mirosław Siedler
Kierownictwo muzyczne: Przemysław Fiugajski
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Agata Uchman
Choreografia: Iwona Runowska
Autorzy piosenek:
muzyka: Adam Skorupka, Wojciech Trzciński, Seweryn Krajewski
słowa: Ludwik Starski, Bogdan Olewicz, Agnieszka Osiecka
Opracowanie muzyczne: Bogusław Wróblewski, Wojciech Durak
Kierownik Chóru: Grzegorz Pecka
Kierownik Baletu: Roman Kamiński
Asystent reżysera: Michał Wnuk, Patryk Pawlak, Anna Rękas
Asystent choreografa: Anna Adamczyk, Roman Kamiński
Reżyseria świateł: Marcin Nogas
Reżyseria dźwięku: Łukasz Jakubowski, Piotr Rybczyński
Multimedia: Paweł Giergisiewicz
Inspicjent: Iwona Jarzyna-Manel
Suflerzy: Krystyna Ekielska
***
Zapraszamy:
28 lutego, godz. 18:00 oraz 01 marca, godz. 18:00 i 20 października, godz. 17:00
Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Bilety:
Dział obsługi widowni 81 532 25 21
Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956
e-mail: widownia@operalubelska.pl
www.operalubelska.pl