Pięciu oficerów – pięć biografii – pięć Dębów Pamięci
Już po raz szósty, jako członek rodziny katyńskiej gościłam w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Wraz ze mną coraz mniej liczne – niestety – grono potomków Oficerów Wojska Polskiego bestialsko pomordowanych przez Sowietów w 1940 r. To na tej ziemi przed 75 laty strzałem w tył głowy zabijano w Polakach wiarę, nadzieję i miłość. Upokorzono naród polski niszcząc inteligencję. Uzmysłowiono, że człowiek, osoba rozumna jest zdolny do czynów nieludzkich, niezrozumiałych.
Od 6 lat, kiedy to na terenie szkoły posadzono pięć Dębów Pamięci upamiętniających śmierć pięciu oficerów: por. Hieronima Czajkowskiego, kpt. Kazimierza Kalickiego,por. Piotra Kuczyńskiego, kpt. Stefana Osmulskiego oraz por. Witolda Zipsera, na rocznicowej uroczystości dopisywane są nowe karty do tragicznej historii katyńskiej. Czynią to przede wszystkim potomkowie pomordowanych, ale i wyjątkowa w swej wrażliwości młodzież. Zawsze w myśl dewizy wpajanej im od lat przez pedagogów z dyrektorem Marianem Klimczakiem na czele. Utrwalonej na szkolnym sztandarze słowami: Dziedzictwo Przejąć – Pomnożyć – Przekazać”. W tym wypadku – „ Katyń…ocalić od zapomnienia”.
20 kwietnia 2015 r. przy Dębach Pamięci na ul. Górskiej ponownie zapłonęły znicze. Drzewa, symbole długowieczności i trwałości są coraz okazalsze. Znakiem ich żywotności są pierwsze zielone listki gwarantujące niezniszczalną pamięć o tych , którzy odeszli bezpowrotnie płacąc życiem za najszlachetniejsze idee. W smutnej zadumie głowy kilkudziesięciu osób pochyliły się więc raz jeszcze nad trudną, polską historią.
Czas nie koi smutku i rozgoryczenia. Świadczyły o tym okazjonalne wystąpienia poproszonych gości. Mniej lub bardziej osobiste. Za każdym razem jednak poruszające serca wrażliwe, patriotyczne. W różnych formach wyrazu o bohaterach mówili sami uczniowie. Z artystycznym wdziękiem uczynili to członkowie szkolnego chóru Sensorium. Za każdym razem z godnym uznania, osobistym zaangażowaniem.
Nazwane po imieniu prawdy historyczne , jakże cenne dla dalszych pokoleń w tym środowisku szkolnym znajdują szczególne zrozumienie. Mam nadzieję na długo pozostaną w pamięci młodzieży przypominając, iż nie ma nic cenniejszego nad Honor i Ojczyznę. A, że patronem szkoły jest Jan Paweł II nie zapomną też, że: „ Rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą (…)szczególną, jedyną i niepowtarzalną”.
Coroczne spotkania międzypokoleniowe w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II tworzą trwałe więzi. Szkoła już stała się ostoją 5 Oficerów – bohaterów. Ich rodzin jednocześnie.
Grażyna Hryniewska – Kalicka
PS. Nie sposób nie powiedzieć przy tej okazji o osobach najbardziej zaangażowanych w przygotowanie projektu uroczystości ; „Katyń..ocalić od zapomnienia”. Jego inicjatorami są – wspomniany już dyrektor Szkoły, Marian Klimczak oraz wicedyrektor – Małgorzata Kowalczuk wraz z nauczycielami: Violettą Budzyńską, Eugenią Kot i Wojciechem Łysiakiem. Całość zgrabnie poprowadzili Kinga i Szymon.
Foto: J.Kasperek i własne