Za sprawą D’Arii Galickiej i Anny Marii Woźniak (Galeria AMW), we współpracy ze Związkiem Kozaków w Polsce Союз Казаков в Польше sala widowiskowa Chatki Żaka wypełniła się 20 bm. publicznością łaknącą brzmienia muzyki rosyjskiej. Taką zapewnił koncert z cyklu „Spotkania z Kulturami Świata”.
Związek Kozaków w Polsce uchylił na nim rąbka tajemnićy swoich tradycji, zaprezentował stroje, broń oraz taniec z szaszkami. Na tym tle nabrały plastyki umiejętności muzyczne (akordeon) i wokalne tzw. Dzikiego Dave (Dawid Król). Był niezmordowany w swoich artystycznych dokonaniach oddających klimat tradycyjnych rosyjskich pieśni oraz folkloru kozackiego. Czego nie dośpiewał, uzupełnił go w tym znakomicie Michał Terlecki − bandurzysta.
W odmienny nastrój wprowadził widownię świetny wokalnie występ Chóru „SACRUM” (dyrygent Angelika Iwaniuk), spercjalizujący się w muzyce cerkiewnej. Szczególne owacje wywołały partie solowe.
Śpiew biały − rzadkość w naszej tradycji, to specyfika rosyjska. Wyspecjalizowały sie w nim Barbara Wróblewska (wieloletnia współprowadząca chór „Ence Pence” w ACK UMCS „Chatka Żaka”) oraz Joanna Dziamba (członek chóru Uniwersytetu Przyrodniczego i chóru cerkiewnego Katedry Parafialnej Przemienienia Pańskiego). Braw dla nich nie zabrakło! Najbardziej były one jednak spontaniczne w momentach pojawiania się na scenie gościa specjalnego- Maszy Natanson. Oklaskiwano jej wokal, podziwiano warkocz.
Koncert, którego bylismy patronem medialnym był częścią „Tygodnia Rosyjskiego”, który od 16-20 bm. odbywał się na terenie Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie we współpracy z Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej Fundacji „Russkij Mir” działajacym przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
………………………………………………………………………………………………………………………………..
„SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA”
Cykl „Spotkania z Kulturami Świata” realizowany jest od marca 2014 r. Początkowo spotkania odbywały się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie przy partnerskim udziale Urzędu Marszałkowskiego (Lubelskie Smakuj Życie) i przy uwzględnieniu regionów i miast partnerskich Lublina i Lubelszczyzny.
Celem projektu jest prezentowanie i propagowanie różnych aspektów kultury danego narodu, grupy etnicznej czy regionu − od muzyki po literaturę, z uwzględnieniem rękodzieła i sztuk wizualnych.
Mieszkańcom Lublina Spotkania uświadamiają istnienie Regionów Partnerskich i Miast Partnerskich Lublina poprzez integrację i żywy kontakt z ich kulturą i dziedzictwem. Otrzymuja dzięki nim pełny obraz wielokulturowości naszego miasta. Jednocześnie promowany jest nasz region − województwo lubelskie.
Na spotkaniach przybliżana jest lublinianom i naszym widzom/gościom kultura i tradycja mało lub w ogóle nieznanych zakątków np. z tradycja kozacka czy kultura Majów.
Spotkania pozwalają promować lokalne, lubelskie podmioty (osoby, zespoły, grupy, stowarzyszenia, itp.) zajmujące się daną kulturą bądź jakimś tej kultury aspektem (np. muzyką, tańcem). Na każde spotkanie zapraszani są artyści związani z daną kulturą oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji zajmujących się kulturą danego regionu/narodu na terenie Lublina, województwa lubelskiego. Także spoza naszego regionu.
W dotychczasowych spotkaniach wzięli udział m.in.: członkowie Kapeli Drewutnia, bard Jurij Mokriszczew, multiinstrumentalista Stanisław Marinczenko, zespół Lucabra Tribal Bellydance, tancerka bellydance Magdalena Czaplińska (należąca do Studia tańca brzucha „Bajsan”), zespół „Malachej-Angieły-Aniołowie”.
Do tej pory w Lublinie odbyły się spotkania z kulturami: Ukrainy (dwukrotnie), Węgier (dwukrotnie), Francji, Irlandii, Ameryki Południowej i Środkowej, Orientu (dwukrotnie) oraz żydowską.
Wszystko to umożliwia współpraca z organizacjami i stowarzyszeniami. M.in.:
- Towarzystwem Ukraińskim w Lublinie
- Lubelskim Towarzystwem Polsko-Węgierskim
- Alliance Française Lublin
- Stowarzyszeniem Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu
- Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Lublinie
- Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS
- Związkiem Kozaków w Polsce Союз Казаков в Польше