Jaszczurówka z lubelskim akcentem Jaszczurówka z lubelskim akcentem

czorsztyn-jaszczurowka 010

Ponad miesiąc temu  w witkiewiczowskiej kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem, w Galerii Malarstwa na Szkle otwarta została  wystawa – „Czas ucieka – wieczność czeka” . Prowadzona  ona jest przez Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie.

Galeria od 26 lat jest jedyną regionalną galerią malarstwa typowego dla Podhala. Co roku, systematycznie gromadzi prace 18 artystów z Zakopanego oraz z najbliższych okolic. Zawsze ma to miejsce  w podziemiach kaplicy Witkiewiczowskiej Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Kaplica w Jaszczurówce z racji swojego sedziwego wieku jest miejscem, cieszącym się szczególnym zainteresowaniem odwiedzających turystów. Tym samym jest  idealna dla szerzenia techniki malarstwa na szkle, spotkań z artystami malarzami i rozpowszechniania typowej sztuki religijnej . Mówił nam o tym spotkany w podziemiach kaplicy brat Piotr Szyperski z Lublina. My z Lublina, brat z Lublina – rozmowa od zaraz nabrała sympatyczniejszyh tonów.

Brat Piotr wspomniał, że wystawa czynna będzie jeszcze do 30 sierpnia . Warto ją obejrzeć z uwagi na wysoki poziom artystyczny prac, a i samą formę ekspozycj – wnętrze wystylizowane na typowo góralskie. Na miejscu informacji udzielają bracia marianie, wspomniany już  Piotr Szyperski i Mateusz Cielecki. To oni wzięli na siebie  w tym roku trud organizacji wystawy.Natomiast , przedstawiciele władz Zakopanego, wspomagają finansowo galerię. Burmistrz Leszek Dorula objął honorowy patronat nad obecną wystawą.

Gorąco polecam tę wystawę…

czorsztyn-jaszczurowka 006czorsztyn-jaszczurowka 004czorsztyn-jaszczurowka 002czorsztyn-jaszczurowka 003czorsztyn-jaszczurowka 011czorsztyn-jaszczurowka 001czorsztyn-jaszczurowka 007czorsztyn-jaszczurowka 005