Z poradnika ogrodnika: róże Z poradnika ogrodnika: róże

Z poradnika ogrodnika: róże

Jak mówią ogrodnicy i działkowcy – sierpień to miesiąc cięcia róż. Odpowiednia pielęgnacja tych pięknych kwiatów pozwoli cieszyć nimi nasze oczy i powonienie bardzo długo, a usuwanie przekwitających kwiatów róż i bylin pobudza je do dalszego kwitnięcia. Wszystko o różach (i nie tylko) wiedzą specjaliści z Centrum Ogrodowego Grin Pojnt. Dziś przypominamy, jak pielęgnować swój ogród, by dobrze się w nim czuły…

Róże – symbole piękna i miłości

Jest pełnia lata. Ten czas pozwala nam wszystkimi zmysłami rozkoszować się pięknem kwiatów. Przede wszystkim róż, które człowiekowi znane są najdłużej, bo też z roślin ozdobnych są najstarsze. Bezkonkurencyjnie dekoracyjne, umożliwiają najwymyślniejsze aranżacje, każdemu ogrodowi dodadzą wigoru.

That’s Jazz Apricot Clementine Agata

W GRIN POJNT – Centra Ogrodnicze, które mam przyjemność reprezentować, właśnie teraz olśniewają bogactwem form i kolorów. Ogromną rozmaitość odmian, wielkokwiatowe – tradycyjnie zwane rabatowymi, miniaturowe (doniczkowe), pnące, pienne, okrywowe, a nawet dzikie. Wiele osób pyta o róże herbaciane, najbardziej zapachowo zapamiętane, które są efektem „związku” róży pachnącej – Odorata z chińską – Rose Chinensis. Jednak w tym sezonie największym zainteresowaniem cieszą się róże pnące odmian That’s Jazz, Ulmer Münster o pełnych kwiatach i róże parkowe z grupy Renaissance o niebywale ukształtowanym kwiatostanie i intensywnym zapachu. Są niezwykłe!

Róża Acapella China Girl Pomponella

Jakie róże polecam obecnie kupującym? Otóż to, nie polecam, a podpowiadam, szanując indywidualne upodobania. Nieco szokuję, stwierdzając, że można sadzić je bezpiecznie i teraz, latem, wbrew utartemu zwyczajowi, według którego robi się to wiosną lub latem. Moim zdaniem to najlepszy okres, bo już w sklepie widzimy, co kupujemy i sadzimy rośliny, które w tym sezonie będą ozdobą każdego ogrodu. Ten szczęśliwy zbieg okoliczności zawdzięczamy plantatorom prowadzącym rośliny w donicach, gotowe do „użycia” od zaraz.

Aprikola Ulmer Münster Augusta Luise

Gdzie róże najlepiej sadzić? Do jakiej gleby? To pytania obecnie najistotniejsze. Róże lubią słońce i osłonę przed wiatrem. Docenią przepuszczalną glebę i umiarkowane nawożenie. Warto korzystać ze specjalistycznych podłoży przygotowanych specjalnie dla róż. Zapewnią Waszym różom odpowiednie warunki do życia. Dla odmian pnących i parkowych przydadzą się podpory.

Jive

Obecnie renesans przechodzą róże okrywowe dające wiele możliwości aranżacyjnych. Można nimi oryginalnie ukwiecić ogród, taras a nawet balkon. Kwitną nieprzerwania od czerwca do pierwszych przymrozków. I w słońcu, i półcieniu. Co istotne – są to róże niewymagające większych umiejętności pielęgnacyjnych. By je odmłodzić, wystarczy raz na kilka lat przyciąć do wysokości 20 cm. Zwykle ich krzewy i krzaczki osiągają wysokość do 1 metra. Jak wskazuje nazwa, okrywają nasze ogrody setkami różnokolorowych kwiatów. Warunkiem takiego efektu jest posadzenie na metrze kw. od 2 do 4 krzewów. Podlewamy umiarkowanie. Róże nie lubią nadmiaru wody.

Róże szczęśliwie dla nas wszystkich są niezmiennie modne, a ich bogactwo odmian cieszy oko i nadaje charakteru ogrodom. Warto róże mieć, kolekcjonować ich gatunki i cieszyć się nimi do późnej jesieni.

Polecam!

Jacek – GRIN POJNT

Grin_Pojnt_a5_07-2015.indd  Grin_Pojnt_a5_07-2015.indd

Uwaga: KONKURS!

„Panorama Lubelska” zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszy ogród, działkę, taras, balkon… Pochwal się swoją zieloną oazą i ciesz się nowymi wspaniałymi roślinami w swoim otoczeniu.
Zdjęcia (maksymalnie trzy) z krótkim opisem miejsca zgłaszanego do konkursu (z podaniem nazwiska właściciela, adresu i telefonu kontaktowego) prosimy nadsyłać na adres redakcji: 20-005 Lublin, ul. Górna 4/5, lub pocztą elektroniczną – e-mail: ogrody-panorama@o2.pl. Zapraszamy!