Pozytywnie zakręceni Pozytywnie zakręceni

Burza pozytywnie zakręconych emocji

Tym razem w XIII-wiecznym Opactwie Cysterskim w Wąchocku, Puławska Strefa Qltury 4D realizująca non profit nowatorskie projekty społeczno-kulturalne, a konkretniej Jerzy Jabłonka z firmy AM-EKSPERT z Puław, pomysłodawca i realizator Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Honorowy Pozytywnie Zakręcony zorganizował niepowtarzalny w atmosferze Koncert Bożonarodzeniowy z galą finałową III edycji wspomnianego konkursu. Dla wielu osób uczestniczących w tym wydarzeniu było to przeżycie niezwykle emocjonujące. Niezapomniane z powyższych względów, ale i samego usytuowania imprezy galowej w Wąchocku. Opactwie cysterskim i jednocześnie polskiej stolicy humoru i satyry. Mieście i gminie – laureacie pierwszej edycji wspomnianego wyżej konkursu.

Do Wąchocka laureaci konkursu, jak też goście zostali zaproszeni na cały dzień, bo też w tym gościnnym zakątku świętokrzyskiej Polski, kościele klasztornym, jego muzeum jest co zwiedzać. Tym bardziej gdy w roli przewodników występują– zakonnicy, Honorowy Sołtys Wąchocka Marek Samsonowski czy redaktor Tomasz Szczykutowicz. Zwiedzanie zakończyła w klasztornej krypcie niezłomnego żołnierza AK „Ponurego” uroczysta odprawa warty z musztrą paradną i śpiewem kolęd partyzanckich w wykonaniu Chóru Dziecięcego GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”. Dzieci z wiejskich szkół, głównie z Jakubówki i okolic wspaniale spisały się w tej… i nie tylko tej roli. O tym jednak za chwilę…

Gdy tylko zapadł zmierzch zabytkowe żółtoszare i czerwone miejscami mury romańsko-gotyckiego kościoła klasztornego (styl cysterski) rozświetliły się ciepłem bożonarodzeniowych lampek i dekoracji. Dało to początek Mszy Świętej. Celebrował ją opat wąchockiego Klasztoru Cystersów Ojciec Eugeniusz Augustyn.

Jeszcze bardziej magicznie zaczęło się dziać wraz z rozpoczęciem koncertu bożonarodzeniowego, który wdzięcznie prowadzili Kinga i Arkadiusz Głogowscy, aktorzy i właściciele Teatru Grot z Warszawy. Od początku do końca obecni byli w nim rozśpiewani, mali żołnierze Tadeusza Kucharskiego, jak też zespół „Damy Radę” z Wąchocka. Sam koncert umożliwił uczestnictwo w wyjątkowym spektaklu – „Świat według górali świętokrzyskich – pieśni i bajania świętokrzyskie o prawdziwych narodzinach Jezusa Chrystusa” w mistrzowskim, głosowo i tekstowo wykonaniu aktorów Teatru Scena Autorska STUDIO z Kielc pod kierunkiem Marka Tercza. Zaraz potem rozpoczęła się Gala Finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Tytuł Honorowy Pozytywnie Zakręcony.

Tym razem wyróżnionych zostało ośmiu laureatów. W ślad za tym poszły wyjątkowej wartości statuetki z muszli amonitu, symbolizującej pozytywne zakręcenie, jak też ciepłe słowa, dyplomy i kwiaty.

W kategorii – ludzie, w stopniu – super laureatami zostali:

Marek Samsonowski, honorowy Sołtys Wąchocka, artysta, założyciel zespołu muzyczno – wokalnego „Damy radę”, człowiek gorącego serca.

Adam Uliczny z Lublina, człowiek wielu pasji, społecznik wspierający fundacje, a szczególnie leczenie i rehabilitację dzieci, maratończyk (w tym roku odbył dwie samotne, piesze pielgrzymki do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII (1950 km) oraz z Lublina przez Wąchock do Fatimy (3850 km),

– Bronisław Opałko znany jako nie do podrobienia Genowefa Pigwa, od 1987 r. artysta kabaretowy, piewca kultury ziemi świętokrzyskiej, baczny obserwator życia. Na koncercie brawurowo wykonał dytyramb pośmiertny na cześć Salvadora Dali.

Podkomisarz Michał Godyń, zastępca komendanta Komisariatu w Krzeszowicach, który 4 grudnia br. uratował życie dwuletniemu Adasiowi z podkrakowskich Racławic, znalezionemu przez niego nad rzeką w skrajnej hipotermii. To p. Michałowi rozśpiewane, zmilitaryzowane dzieci z Jakubówki i okolic Ryk zaśpiewały – Żołnierz drogą maszerował.

Lasio Companija czyli Mateusz Laskowski z Dęblina, znany jako muzyk i raper, autor składanki „Zarażamy życiem”, mającej na celu odczarowanie świata osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Finalista IV edycji akcji „Zwykły Bohater” w kategorii inicjatywy. Mateusz pomaga dzieciom chociaż sam zmaga się z ciężką chorobą. Ostatnio wyszedł z inicjatywą pomocy dla Krystiana z Bydgoszczy. Zebrane na leczenie środki niestety nie uratowały życia chłopcu. Mateusz dowiedział się o tym podczas Gali i spontanicznie zmarłemu chłopcu dedykował utwór oparty o tekst Małego Księcia. Tego momentu Gali nikt nie zapomni!

W kategorii instytucje laureatami Konkursu zostali:

– Opactwo Cysterskie w Wąchocku z Opatem Ojcem Eugeniuszem Augustynem na czele, obchodzące w tym roku osiemset trzydziestą piątą rocznicę obecności w tym mieście oraz pięćdziesiątą przywrócenia praw opactwa. Opactwo, hołdującego zasadzie – ora et labora.

Cystersi, w uznaniu wielu oczywistych zasług w tym dla gospodarki ziemi świętokrzyskiej i kraju, podczas Gali otrzymali jeszcze od właściciela rodzinnej firmy ASMET, Andrzeja Sajnagi pozłacaną śrubę, również symbol pozytywnego zakręcenia.

– Chór Dziecięcy GRH „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”, od 2 lat działający w szkole podstawowej w Jakubówce pod kierunkiem niezwykłego pasjonata historii wojska polskiego i patrioty, Tadeusza Kucharskiego, laureata II edycji omawianego konkursu. Chór kultywuje tradycje wojska polskiego i jednocześnie swoim repertuarem uświetnia ważne wydarzenia patriotyczne. Był m.in. na Monte Cassino. Jego przyjacielem i częstym gościem jest Anna Maria Anders

– Miasto i Gmina Wąchock, na ręce wiceburmistrza Sebastiana Staniszewskiego za promowanie humoru i wiele pozytywnie zakręconych inicjatyw społeczno-kulturalnych. Mieszkańcy miasta i gminy wciąż są pełni pozytywnej energii i nie spoczywają na laurach, a w Wąchocku jak przystało na polską stolicę humoru i satyry realizowane są wciąż nowe pomysły i przedsięwzięcia. Wśród nowych inwestycji w stolicę humoru wymienić można stworzenie Alei Humoru, na której umieszczono 33 tablice z wybranymi dowcipami o Wąchocku, czy dołek do zdjęć legitymacyjnych. W gminie prowadzone są też liczne inwestycje, powstają nowoczesne obiekty sportowe i rekreacyjne, na których odbywają się zawody, oraz organizowane są koncerty i występy artystyczne.

Również sam Jerzy Jablonka organizator Koncertu, Gali i Konkursu, otrzymał wyjątkową statuetkę „Wąchock miasto cudów” oraz podziękowanie od władz Miasta i Gminy Wąchock za to co robi dla innych w zakresie wyłuskiwania tych perełek, pokazywania ich, wyróżniania i zarażania innych dobrą energią. W podziękowaniu Burmistrz Jarosław Samela i Przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Malinowski napisali: „Szanowny Panie Jerzy, gratulujemy pomysłu i efektów pracy w zakręconym kręgu ludzi pozytywnie nastawionych do życia, wyróżniających się osiągnięciami nieprzeciętnymi. Mamy nadzieję, iż jest Pan tylko trochę mniej zakręcony niż znany wszystkim z dowcipów Sołtys Wąchocka – postać mega zakręcona. Cieszymy się, że Wąchock emanujący pozytywną energią przyciąga osobowości godne promowania i naśladowania. Jako Europejska Stolica Humoru dzielimy się z Panem naszym wkładem w czynienie ludzi uśmiechniętymi przez co i szczęśliwszymi. Dziękując za sympatię dla naszego miasta niniejszym wpisujemy Pana do Zakręconego Koła Przyjaciół Sołtysa”.

Wojewoda Lubelski Wojciech Wilk dostrzega tą wyjątkową inicjatywę słowami:” Pragnę przekazać wyrazy szacunku i uznania za podjęcie i konsekwentną realizacje przedsięwzięcia, które wskazuje i nagradza osoby będące przykładem dla innych oraz powodujące, że życie staje się bardziej inspirujące, efektywne i radosne. Dziękuję, że ten innowacyjny, unikatowy, autorski projekt społeczno-kulturalny, promowane są zarówno dobre doświadczenia oraz nowe pomysły na pozytywne rozwiązania, jak również nasz mała ojczyzna – województwo lubelskie z jego bogactwem i potencjałem”.

W podobnym tonie utrzymana jest wypowiedź Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego:

Z entuzjazmem i radością przyjąłem informację o kolejnej, już trzeciej odsłonie przedsięwzięcia, którego celem jest wyróżnianie osób, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego kierujących się w swojej działalności pozytywną energią, chęcią tworzenia rzeczy niebanalnych i kreowania lepszej rzeczywistości. Pragnę gorąco pogratulować pomysłodawcom Konkursu. Ogromnie cieszę się, że promują Państwo działania budujące pozytywny wizerunek naszych gmin, powiatów i kraju, oraz zachęcają do realizowania szczytnych idei. Gratuluje wszystkim wyróżnionym! Wierzę, że znalezienie się w gronie „pozytywnie zakręconych” jest zaszczytem, ale i motywacją do podejmowania kolejnych działań zmieniających Polskę i świat na lepsze. Niech Państwa postawa zmobilizuje innych do optymistycznego spojrzenia na siebie i rzeczywistość tak, by nam wszystkim żyło się w naszych lokalnych wspólnotach radośnie i satysfakcjonująco.

Pani Anna Maria Anders, przyjaciel pozytywnie zakręconych, Polski i Polaków zwróciła się do uczestników Koncertu i Gali słowami: Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, Droga Młodzieży.

Piszę do Was dzisiaj z dalekiej Ameryki ale sercem jestem z Wami. Jako patron honorowy dzisiejszej wspanialej uroczystości jest mi wyjątkowo przykro, że nie mogę być tu z Wami. Święta Bożego Narodzenia spędzam w gronie rodzinnym w Bostonie. Żałuję też, że tym razem mnie się nie uda odwiedzić Wąchocka, takiego wyjątkowego, historycznego miejsca które się tak wspaniale nadaje na Galę “Pozytywnie Zakręconych”. Nasze przedsięwzięcie dba o historię i szuka osób wyróżnionych, którzy mają te same zainteresowania i te same cele co my. Historia jest bardzo ważna bo na niej potrafimy budować naszą przyszłość, szanując naszych bohaterów i będąc dumni z naszego kraju. Chciałabym dzisiaj z całego serca pogratulować wszystkim laureatom. Z wielką radością dowiedziałam się, że do grona wyróżnionych zaszczytnym tytułem Pozytywnie Zakręcony Przybył Chór Dziecięcy Tadeusza Kucharskiego. Mam to tego chóru wyjątkowy sentyment od momentu kiedy mnie zaśpiewali “Sto Lat” na moje imieniny w Rykach w lipcu. Mojemu Ojcu Generałowi Andersowi od samego początku, gdy jeszcze się formowała Armia Andersa w Rosji, zależało na edukacji. Staram się iść jego szlakiem i jak widzę te urocze dzieciaki śpiewające w tym świetnym chorze, ogromnie się cieszę. Życzę wszystkim obecnym Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i oczywiście dobrej zabawy na dzisiejszej uroczystości. Serdecznie pozdrawiam, Anna Maria ANDERS

Te listy świadczą dobitnie o wielkiej roli jaką pozytywnie zakręceni spełniają w społeczeństwie, jak wielka jest ich waga i ranga, jak ważnych spraw dotykają, oraz o uznaniu i poparciu dla ich dzieła.

A teraz chwila refleksji. Sama jestem laureatką poprzedniej, II edycji omawianego Konkursu. Bardzo sobie cenię to niestandardowe, unikatowe, honorowe wyróżnienie. Podobnie – jak myślę – wszyscy inni laureaci. Jerzemu Jabłonce, najbardziej z nas Pozytywnie Zakręconemu, tego miana z całego serca życzę! Jednocześnie zazdroszczę cech nieprzeciętnych, które umożliwiają wybitnie kreatywne życie, pełne sukcesu działania na rzecz innych ludzi. Popularyzowania najlepszych wzorców ludzkich poczynań. Talentu wynajdywania wśród Dam i Kawalerów ziemi polskiej ludzkich pereł. Osobowości, które mogą i powinny być wzorem dla innych.

O tym głośno mówiono w trakcie koncertu, ale i na spotkaniu towarzyskim w klasztornym refektarzu. A w takim miejscu nieprawdy się przecież nie mówi…

Grażyna Hryniewska

Wąchock 01 Wąchock 02 Wąchock 03 Wąchock 04Wąchock 05 Wąchock 06Wąchock 07 Wąchock 08Wąchock 09 Wąchock 10Wąchock 11 Wąchock 12Wąchock 13 Wąchock 14Wąchock 15 Wąchock 16Wąchock 17 Wąchock 18Wąchock 19 Wąchock 20Wąchock 21 Wąchock 22Wąchock 23 Wąchock 24 Wąchock 25 Wąchock 26Wąchock 27 Wąchock 28Wąchock 29 Wąchock 30 Wąchock 31 Wąchock 32Wąchock 33 Wąchock 34 Wąchock 35 Wąchock 36Wąchock 37 Wąchock 38Wąchock 39