Za Pan Brat z piwowarską arystokracją Za Pan Brat z piwowarską arystokracją

Mam za sobą bardzo miły wypad za Chełm, do Browaru Jagiełło. Co istotne, z żądną piwnych doznań, w większości męską, dziennikarską młodzieżą. Za sprawą sympatycznych Właścicieli Browaru było czym gasić pragnienie. Nie byle czym- dodaję pospiesznie! Bo Browar Jagiełło to prawdziwie (nie tylko z nazwy) arystokratyczna piwowarnia. A i dobrego jadła nie zabrakło.

Łyk piwnej historii na początek

Browar Jagiełło S. J to- Lucjan, Grażyna(rodzice) oraz Joanna i Tomasz (dzieci) Jagiełło. Autentycznie rodzinna firma w 1993 roku założona na terenach zakupionych po byłym zakładzie remontowo-budowlanym PGR po przez Pana Lucjana i Grażynę. Profesjonalnie – elektryka i pracownika administracji. Pasja piwowarska zrodzona (jeśli wierzyć opowieści p. Lucjana o sennym pragnieniu wypicia kufelka super piwa) przeniosła się – co rzadkością raczej bywa – także na ich dwójkę dzieci. By browarowi nadać tzw. charakter, sukcesywnie go unowocześniać i wraz z tym czynić produkt finalny coraz doskonalszym pokończyli studia kierunkowe. Joanna zajmuje się teraz finansami, a Tomasz marketingiem. Rolę głównego piwowara, zarazem kierownika browaru zatrudniającego obecnie 25 osób i produkującego dziennie 20 tysięcy litrów piwa, pełni Grzegorz Brzyszko.
Piwo w Browarze Jagiełło, o czym dowiedzieliśmy się na początek od właścicieli, a potem w trakcie jego zwiedzania od wspomnianego p. Grzegorza jest warzone w zakładzie może nie do końca imponującym wyglądem samych urządzeń (skrzętnie je na początek skupowano z innych browarów), ale z typową dla małych, rodzinnych browarów pieczołowitością i „miłością”. Powstaje z chmielu goryczkowego i aromatycznego – pochodzącego z najlepszych lubelskich upraw oraz z najwyższej jakości słodów i krystalicznie czystej wody. W 100% ze słodów bowiem do ich produkcji nie są stosowane żadne surowce niesłodowane, takie jak jęczmień, czy kukurydza. Dzięki odpowiednio długiej fermentacji oraz leżakowaniu ( cały ten proces prześledziliśmy z gospodarzami), a trwają nawet kilka miesięcy, piwa z Browaru Jagiełło nabierają charakterystycznego, bardzo już cenionego sobie przez smakoszy i znawców piwa (stąd liczne nagrody, że wspomnę ostatnią – Złoty Medal za piwo jasne na ubiegłorocznych chmielakach) ) głębokim, intensywnym smakiem.

Teraz o smakach

Browar Jagiełło posiada już imponującą ofertę smaków. Gospodarze wspomnianego spotkania z przedstawicielami prawie wszystkich lubelskich mediów, z piw jasnych zaprezentowali:
• Jagiełło Lager
• Lipcowe Niepasteryzowane
• Nałęczowskie Jasne
• Kazimierskie Jasne
• Kazimierskie Niepasteryzowane
• Jagiełło Vienna Lager
• Jagiełło Premium Pils
Z piw ciemnych:
• Magnus
• Magnus Królewski
• Nałęczowskie
• Kazimierskie

Nam udało się zdegustować zaledwie kilka smaków mimo że lipcowy upał temu bardzo sprzyjał. Piwami smakowymi rozkoszowaliśmy podniebienia już w domu. Jakimi?
Magnusami: Żurawinowym, Wiśniowym, Śliwkowym, Czekoladowym, Tofee i Jagiełło Miodowym. Mnie i moim przyjaciołom przypadł do gustu Magnus Czekoladowy. Trochę tylko, jak na zaproszoną na degustację ilość osób było go mało niestety. Nawet łyczek jednak wystarczył, by czekoladowy smak zwyciężył.
Pan Lucjan powiedział m.in. że aby sprostać najbardziej wyszukanym podniebieniom, Browar Jagiełło stale poszerza swoją ofertę. Najnowsze piwo Jagiełło Viena Lager charakteryzuje się wyjątkową bursztynową barwą, gęstą pianą oraz delikatną nutą chmielu aromatycznego. Do warzenia tego piwa użyto trzech rodzajów słodu: wiedeńskiego, pilzneńskiego oraz karmelowego, a do gotowania – aromatycznej odmiany chmielu Sybilla. Smakoszy zachwyca wyróżniający Jagieło Viena Lager słodowy smak. Ja, jakkolwiek smakoszem piwa nie jestem, gdy z dzbana polał się do szklanek schłodzony, bursztynowy napój odczułam jego wyjątkowość.
Jagieło Viena Lager w sprzedaży jest od miesiąca., a już w browarze trwają prace nad kolejnym trunkiem. Tym razem ma to być Jagiełło Chmielak, piwo jasne, mocno chmielone o zawartości chmielu 4,5 procent. Uwaga – zadebiutuje na tegorocznych Chmielakach Krasnostawskich.
Generalnie rzecz ujmując, piwa z odwiedzonego przez nas Browaru Jagiełło cieszy się już zasłużoną popularnością wśród konsumentów. Właściwie wszędzie można je kupić. Pełna lista sklepów znajduje się na stronie internetowej browaru: www.browar-jagiello.pl.
Smakiem piw Jagiełło można też rozkoszować podniebienie w wielu restauracjach i pubach Lublina, Chełma, oraz pubach w Białymstoku.
Grzegorz Brzyszko w czasie naszego spotkania wspomniał o prowadzonych rozmowach eksportowych. M.in. z Japonią. Póki co piwa Browaru Jagiełło cieszą się zasłużona popularnością i uznaniem w kraju. Świadczą o tym liczne nagrody i tytuły. Już wspomniana – Chmielaki 2014. Ponadto 3 inne złote i 4 srebrne. Będą kolejne? Tego można być pewnym. T tego Właścicielom gościnnego Browaru życzę.

Grażyna Hryniewska

Właściciele Browaru 01Używane słody 02Piwne nowości 03Prosto z Dzbana 04Dzieci z pasją rodziców 05Lucjan i Grażyna Jagiełło 06Browar Jagiełło na bilbordzie 07Pan Lucjan w roli głównej 08W sercu browaru 09Grzegorz Brzyszko 10Ale zimno- leżakownia 11Istotne wskaźniki 13Ręce pań nieodzowne 12Butelki, butelki.. 14Z kazimierską etykietą 15Degustacja 17Były i mięsiwa 18Upał ale apetyty dopisują 20Organizator konferencji prasowej 19