Bury Miś – smak pozytywnego szaleństwa Bury Miś – smak pozytywnego szaleństwa

 

czorsztyn-jaszczurowka 069czorsztyn-jaszczurowka 070czorsztyn-jaszczurowka 055

 

Gdyby moja przyjaciółka Justyna nie skłoniła mnie do odwiedzenia restauracji BURY MIŚ w Bukowinie Tatrzańskiej, nie mogłabym teraz pisać o szoku kulturowym ,  jakiego w tym miejscu doznałam. Pojechaliśmy bowiem zjeść dobry obiad i zjedliśmy. Natomiast restauracyjne otoczenie pozwoliło poczuć smak twórczego szaleństwa  właściciela restauracji . Szaleństwa w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Bartłomiej Kolbusz  bowiem z przyjazną jego tworzeniu grupą przyjaciół poddaje zwykły złom, który jest dosłownie wszędzie obecny   surrealistycznej metamorfozie. Daje mu nowe życie.

czorsztyn-jaszczurowka 063

Bartłomiej Kolbusz  Bury, wykształcenia fizjoterapeuta stworzył Małą Manufakturę Radykalnej Metamorfozy Złomu.Tworzone tutaj rzeźby- twory, maszyny, formy interakcyjne, rzec by można „kapsuły czasu”, przenoszą w surealny świat.  Każda ma swoją nazwę i przeznaczenie. Zawsze jest tylko ta jedna jedyna, niepowtarzalna.

czorsztyn-jaszczurowka 057czorsztyn-jaszczurowka 058czorsztyn-jaszczurowka 053

Bartłomieja Kolbusza zastałam przy monumentalnej pracy, budowie nowej pracowni. Wyłania się ona z otoczenia będącego magazynem wyselekcjonowanych odpadów cywilizacji. Kilkunastu ton złomu zgromadzonego obok Burego Misia.  Już przy aktualnym zaawansowaniu prac ma ona kosmiczny wygląd. Tak, jak znajdująca się tuż obok, nie bardzo wiadomo dlaczego, latarnia morska ( wszak to Bukowina Tatrzańska) czy dwukołowy pojazd itd. Itd…

czorsztyn-jaszczurowka 056

czorsztyn-jaszczurowka 068

Budowana pracownia zastąpi obecną, mieszczącą się na zaledwie kilkunastu metrach kwadratowych. No cóż, by móc tworzyć te wszystkie „szalone” w pomyśle,  bywa – kuriozalne formy ze złomu trzeba mieć więcej miejsca niż dotychczas. Tym bardziej, że chętnych do ich  współtworzenia nie brakuje. Nie tylko mężczyzn. Przy spawarce zastaję Anię Lenart, kuzynkę Burego, równie jak on twórczo zakręconą.

czorsztyn-jaszczurowka 066czorsztyn-jaszczurowka 065

Rozmowa z Anią sprzyja obejrzeniu rzeźb już stworzonych. W jakimś stopniu stanowią one odbicie otaczającej nas przyrody, głębin morskich przede wszystkim z ich niebywałymi stworami na przykład.

Co ciekawe, w restauracyjnym wnętrzu wyróżniają się  innością przedmioty stworzonego przez Bartłomieja Kolbusza o charakterze wyraźnie użytkowym. Lampy, kominek, rzeczy dekoracyjne.

czorsztyn-jaszczurowka 064czorsztyn-jaszczurowka 050czorsztyn-jaszczurowka 048

W urządzenie  chociażby toalety Bury też wniósł nie jeden „zwariowany pomysł”, a co najmniej kilka.

czorsztyn-jaszczurowka 049czorsztyn-jaszczurowka 046czorsztyn-jaszczurowka 071

Lepiej jednak będzie nie pisać o tym, a smak sztuki Burego pokazać w dokumentacji fotograficznej.  Bo w tym jego szaleństwie…jest metoda!czorsztyn-jaszczurowka 072czorsztyn-jaszczurowka 052