Dolina Małej Łąki Dolina Małej Łąki

 

mala łąka 035

Kiedyś w Zakopanem bywałam każdego roku. Zawsze wracałam wówczas  na szlaki turystyczne już wcześniej spenetrowane, pokochane. Na pierwszym planie była zwykle Dolona Strążyska, Koscieliska. Czasami – Chochołowska. O niej jeszcze napiszę, bo naturalnie i tym razem w niej byłam. Przeszłam 20 km z okładem w jedną i drugą stronę. Były niespodzianki. Niekoniecznie miłe, ale o tym innym razem.

Jadąc do Doliny Chochołowskiej, zobaczyliśmy wejście do Doliny Małej Łąki. Leży między Doliną Bystrej i Kościeliską. Przez moment pomyśleliśmy, że może warto premierowo i tę zobaczyć…

mala łąka 030

 mala łąka 034

mala łąka 032

mala łąka 018

By jeden, a właściwie pół dnia poświęcić na Dolinę Małej Łąki, następnego dnia namówiła nas dodatkowo nasza przyjaciółka, Justyna. I chwała jej za to! Było, co podziwiać… A, że słowa w tym wypadku nie są w stanie oddać tego, co zobaczyliśmy, co zachwycało i nie pozwala o sobie zapomnieć, postanowiłam zamieścić fotoreportaż z tej udanej, górskiej wyprawy.

Dodam jeszcze tylko, że Dolina Małej Łąki ma długość 5,4 km i powierzchnię 5,7 km. Jest zdecydowanie najmniejsza i teraz wiem – powalająca widokami. Jej wylot znajdujący się na wysokości 930 m jest usytuowany po wschodniej stronie Gronika. Górą dolina podchodzi pod główną grań Czerwonych Wierchów na odcinku od Kopy Kondrackiej po Giewont, dalej Mały Giewont i Grzybowiec.  Rzec by można – najpiękniejszy odcinek panoramy Tatr Zachodnich w pigułce. Dolina nie ma  przy tym odgałęzień. W podziemiach kryje liczne jaskinie, w tym – Jaskinię Wielką Śnieżną i Śnieżną Studnię.

mala łąka 016

mala łąka 024

mala łąka 020

mala łąka 004

 W sierpniu Dolina Małej Łąki zamienia się w różnobarwny kobierzec kwiatowy.  Urzekają w nim unikatowe rośliny flory górskiej, że wspomnę mało znane: ostrołódkę polną, przymiotno alpejskie, sit trójdyskowy, starca pomarańczowego, tojad Kotuli, skalnicę zwisłą, złoć małą oraz zarzyczkę górską. Taki widok oszałamia tym bardziej, że wieńczy go pasmo bogato postrzępionych tatrzańskich wierzchołków górskich. Trzeba go zobaczyć własnymi oczami. Można, bo szlak jest średniej trudności. Widoki, że – ho, ho!!!!

mala łąka 014mala łąka 017mala łąka 013mala łąka 008mala łąka 007mala łąka 004mala łąka 022