„WALTER” w Kozłówce „WALTER” w Kozłówce

wal-7 (2)wal-5 (2)

    Historyczna podróż

Powiększyła się kolekcja pomników prezentowana w ekspozycji plenerowej przy Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Najnowszy obiekt  dotarł do Kozłówki 6 października. Mowa o blisko 20- tonowym, granitowym monumencie dedykowanym generałowi Karolowi Świerczewskiemu „Walterowi”.

wymiary Karol S

Pomnik został wykonany w warszawskiej pracowni znanego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Pierwotnie był usytuowany na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, której gen. Świerczewski patronował w latach 1949–1990.

W czerwcu 1990 roku Sejm RP przywrócił warszawskiej uczelni historyczną nazwę (z 1938 roku) – Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wówczas  monument ze Świerczewskim zdemontowano i złożono na zapleczu uczelni.

W ubiegłym roku władze AWF zaproponowały Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przekazanie pomnika. Obecnie jest na terenie parku kozłowieckiego. Po wykonaniu niezbędnych prac budowlanych i konserwatorskich stanie w plenerowej galerii w Kozłówce obok innych postaci historycznych z czasów PRL-u.

wal-2 (2)wal-9 (2)wal-8 (3)wal-10 (3)