MIĘDZYKONTYNENTALNY MARIAŻ STRUNOWY MIĘDZYKONTYNENTALNY MARIAŻ STRUNOWY

Niech żałują ci, których zabrakło na ostatnim koncercie w Chatce Żaka w Lublinie –  Przemysław Strączek& Three Continents. Nie często się zdarza tego typu muzyczna gratka!

 

przemek p11 (2) W przypadku wspomnianego koncertu mogę mówić o dwóch zauroczeniach. Tym moim samym koncertem i będącym naturalnym następstwem fascynacji klimatem muzyki Dalekiego Wschodu gitarzysty Przemysława Strączka. Gitarzysty jazzowego, kompozytora i aranżera w jednej osobie. Laureata prestiżowych konkursów gitarzystów jazzowych w Polsce i na świecie.ps-a-asc_three-continents_2 (2) Pocieszeniem może być w tej sytuacji fakt ukazania się płyty – PRZEMYSŁAW STRĄCZEK & ASIAN STINGS Collective -„Three Continents” ( 9 utworów), która jest efektem jego projektu muzycznego z 2015 roku.  Projektu, w którym uczestniczą przedstawiciele trzech kontynentów- Chin, Meksyku i Europy (Polska).

  Podczas lubelskiego koncertu wrażliwe ucho zachwycały wirtuozerskie akordy gitary w niestandardowym, oryginalnym połączeniu  z dwoma azjatyckimi instrumentami strunowymi oraz kontrabasem.

przp3 (3) Jak po koncercie pospiesznie policzono zaprezentowane utwory (wśród nich wspomnę w moim odczuciu najpiękniejsze – Dark Lights, Movments , Complications i Horse) zostały odegrane na 41 strunach łącznie. Nowe brzmieniowo pochodziły głównie z guzheng (odmiana chińsko-japońska-tajska klawesynu) i  erhu (chińskie skrzypce). Bardziej znajome – z gitar ( prawdziwa wirtuozeria) i kontrabasu.

p0p4 (2)p8 (2)W roli wykonawców  zaprezentowali się tym razem wybitni przedstawiciele kultury azjatyckiej i europejskiej. W tym gronie naturalnie wspomniany Przemysław Strączek, dodam – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top.

p5 (2)

 Zamierzone wrażenie zrobiła eteryczna ( przy tym piękno ręka) Amy Yuan z Chin, grająca na erhu od dziecka. Od wieku 4 lat. Amy jest laureatką wielu nagród, absolwentką Centralnego Konserwatorium w Pekinie oraz Królewskiej Akademii w Londynie. Współpracowała z Pekińską Orkiestrą Kameralną i Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. Jako muzyk łączy tradycję chińską z muzyką klasyczną. Wcześniej, występowała m.in. w Royal Albert Hall w Londynie, Birmingham Symphony Hall, Beijing Concert Hall. Lublin też ją zapamięta.

p6 (2)p7 (2)
Moje szczególne zaciekawienie za sprawą guzheng, instrumentu, który umilał mi pobyt w Tajlandii (na zaproszenie Króla), wzbudziła od początku Anna Krzysztofiak . Artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej, grająca na klawesynie, organach i violi da gamba oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Warto dodać, że jest jedną z dwojga europejczyków na świecie, grających muzykę nanguan, i jedyną taką osobą w Europie. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez trzy miesiące mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Pani Ania w trakcie koncertu zaprezentowała również swoje umiejętności wokalne, pięknie  wykonując jedną z bardziej wzruszających pieśni chińskich.

p4 (2)

Przyjaznym uśmiechem i głębokimi tonami kontrabasu uwodził publiczność Yi Zhe Seow (Ethan Seow, Singapur)- absolwent National University w Singapore. Kontrabasista, ale i skrzypek, jednocześnie pedagog. Muzyk rozpoznawalny w Południowo- Wschodniej Azji.

Etkan koncertował na ważniejszych festiwalach jazzowych w regionie m.in. World Youth Jazz Festival i  Mosaic Festival. Będąc promotorem łączenia tradycji z muzyką współczesną improwizowaną świetnie się wkomponował swoimi umiejętnościami w projekt Przemysława Strączka.

 Stąd tylko w ochach i achach mogę pisać o koncercie promującym płytę „THREE CONTINENTS”. Tym bardziej polecać ją osobom kochającym prawdziwą, dobrą muzykę.

                                                                                                       Grażyna