NA PIASTOWSKIM SZLAKU – KRUSZWICA NA PIASTOWSKIM SZLAKU – KRUSZWICA

Sięgnęłam do tzw. korzeni. Zgłębiłam nieco wiedzy na temat państwa polskiego w pierwszych wiekach istnienia. Odwiedzając Kruszwicę odkryłam szereg tajemnic czasów Piastów. Jednocześnie przyjrzałam się uważnie tej legendarnej stolicy Polski. Samym Kujawom. Stanowią przecież otwartą księgę polskich  dziejów. Odsłaniają  zabytki i miejsca, które są świadkami dawnej, polskiej historii. Warto chociażby wspomnieć, że w Kowalu np. przyszedł na świat Kazimierz III Wielki. Żnin dla odmiany , w okresie panowania Piastów stanowił ulubioną siedzibę głów polskiego Koscioła. Wielokrotnie gościł królów – Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.

kruszwica-015-2kruszwica-011kruszwica-035-2kruszwica-026-2kruszwica-025

kruszwica-027kruszwica-034-2 Kruszwica wita gotycką Mysią Wieżą na Wzgórzu Zamkowym.  Z samego Zamku Kazimierza Wielkiego – wiek XIV, niewiele już się tutaj niestety ostało. Ot,  trochę podziemnych lochów, szczątkowe mury  ze zrekonstruowanym w części mostem zwodzonym. Za to imponująco prezentuje się sama Mysia Wieża – 32 m wysokości, z której szczytu rozpościera się niepowtarzalny widok na legendarne jezioro Gopło.kruszwica-013-2kruszwica-021-2Jezioro Gopło należy do najbardziej znanych zbiorników naturalnych w Polsce. Jest największym jeziorem Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i dziewiątym pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Gopło to płytkie, polodowcowe jezioro przepływowe, położone w tzw. rynnie goplańskiej. Przyjmuje się, że powierzchnia zwierciadła wody na wysokości 77 m n.p.m. wynosi 2 154,4 ha, w tym 25,5 ha przypada na wyspy.kruszwica-023 kruszwica-017-2kruszwica-018-2

Misa jeziorna ma 25 km długości i od 200 do 2000 m . Średnia głębokość jeziora wynosi 3,6 m, a głębokość maksymalna – 16,6 m. Jezioro posiada urozmaiconą linię brzegową o długości 87,5 km, liczne zatoki, wyspy i półwyspy.

W przeszłości jezioro zajmowało znacznie większy areał, a jego rozlewisko przypominało morze, stąd nazwane było „Mare Polonorum” tj. Morze Polaków.

kruszwica-003-2kruszwica-004kruszwica-010kruszwica-006-3 W Kruszwicy, znajduje się też najstarsza z doskonale zachowanych na Kujawach świątyń – romańska kolegiata pw. Św.Piotra i Pawła z przełomu XI i XII w. Warto jest jej przyjrzeć się z bliska. Miniony czas daje o sobie znać na każdym kroku.kruszwica-005-2Mogę teraz  rzec, że z myszami z Kruszwicy jestem już za pan brat! W pamięci długo pozostanie natomiast legendarne Gopło. Najdłuższe z polskich jezior o charakterze przepływowym z bogactwem unikalnych ptaków. Mnie zauroczyły wszędobylskie mewy śmieszki. Bogoto wybarwiające się we wszystkie kolory jesiennej palety barw, a bujnie okalające jezioro, drzewa.  Miałam je dosłownie na dotkniecie ręki płynąc nieco już wysłużonym turystom stateczkiem Rusałka. Na jego pokładzie brylował kapitan Franciszek B. Ze swadą opowiadał o Gople, które codziennie przemierza od 17 lat. Ja, namawiam chociaż na jedną przejażdżkę spatynowaną czasem  minionym Rusałką…

kruszwica-021

  Grażyna Hryniewska