V EDYCJA FESTIWALU BAJKOTWORZENIA V EDYCJA FESTIWALU BAJKOTWORZENIA

Od piątku, 7 bm. w Zespole Szkół nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie zacznie się piąta edycja Festiwalu Bajkotworzenia. Warsztaty piątkowe przeznaczone są dla klas szkolnych. Występ i warsztat taneczny BELRIGUARDO są otwarte i bez zapisów.

Cała sobota jest dniem otwartym, ale na niektóre działania dobrze jest się zgłosić ze względu na ograniczoną grupę, jaką może poprowadzić jeden instruktor.

plakat2016-m-2

                                                  V  Festiwal Bajkotworzenia
Prowadzący: 
DOROTA MĄCZKA – pedagog (pedagogika resocjalizacyjna, oligofrenopedagogika z reedukacją), terapeuta zajęciowy, wykładowca i trener. Prowadziła m.in. świetlicę środowiskową „Metanoia”, Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą „Misericordia” oraz zajęcia grupowe z zakresu socjoterapii dla dzieci i młodzieży z rodzin patologicznych we współpracy z Fundacją Sempre a Frente w Lublinie.
Od 2007 r. pracuje w Medycznym Studium Zawodowym im. prof. St. Liebharta w Lublinie jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu w kierunkach: terapeuta zajęciowy i opiekunka dziecięca.
Wspaniała osoba, której kwalifikacje równe są pasji; doskonale pracuje i z dziećmi, i z dorosłymi; wciąż poszerza swoje – nie tylko zawodowe – horyzonty :)

BARBARA WRÓBLEWSKA – pedagog specjalny. 
Pracę z osobami z niepełnośprawnością rozpoczęła w Hospicjum im. Małego Księcia jako wolontariuszka. Po tym doświadczeniu zdecydowała się studiować Pedagogikę Specjalną, w arteterapii odnajdując wspólne pole hobby i profesji. Współpracowała z Fundacją Teatroterapia Lubelska. Pracując w Anglii wdrażała programy intergacji osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. W Polsce pracowała jako terapeutka i nauczyciel dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, niepełnosprawnościami sprzężonymi, jak również osób dorosłych, prowadząc zajęcia rękodzielnicze. Prowadziła zajęcia na WSSP w Lublinie.
Posiadaczka licznych talentów (w tym wokalno-taneczno-scenicznych), popartych kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem; otwarta i angażujaca się całym sercem w liczne przedsięwzięcia edukacyjno-kulturalne – czerpie z nich mnóstwo radości i obdarza nią innych :)

ANNA BYLINA – studentka V roku Malarstwa i II roku Pedagogiki, zaangażowana w działania społeczne, edukacyjne i te związane ze sztuką. Interesują ją ludzie i zwierzęta. Związana z projektami edukacyjnymi m.in. „Chodź pomaluj swój świat”, „Akademia Sztuk Dziecięcych II”, streetworker w programie „MOST”; wiąże się też z pracownią plastyczną 22KM, „Wolontariusz Kultury”. Działa na płaszczyźnie sztuki jako ilustrator i fotograf, organizuje również wystawy artystyczne. Dotychczas prowadziła warsztaty artystyczne z zakresu fotografii, rysunku, malarstwa, intermediów, grafiki w grupach wiekowych pomiędzy 4-17. Coraz bliższe są jej doświadczenia z zakresu edukacji altenatywnej.

„PUDEŁKOWE opowiadania” to warsztat integracyjny mający na celu wymianę spostrzeżeń, rozwijanie samodzielności, umiejętności opowiadania oraz posługiwania się sprzętem cyfrowym. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się czym jest opowiadanie, w jaki sposób na zasadzie współpracy i skojarzeń można stworzyć wspólną całość. W tych działaniach istotne jest nieprzypadkowe wykorzystanie materiałów recyklingowych, służących przekornie jako ozdoba. Pudełka symbolicznie mają na celu „otwarcie” swobody działania na bardziej abstrakcyjne podejście do opowiadania. Warsztat zakończy się wspólnym obejrzeniem stworzonych historii. 

HUBERT„Jahdeck” PYRGIES – wokalista, beatboxer, kompozytor, autor tekstów, pedagog twórczości.
Lider zespołu Chonabibe. Członek i współzałożyciel lubelskiego trio beatboxowego Al-Fatnujah, ex członek Love Sen-C Music Soundsystem.
Sceniczną działalność rozpoczął w 2003 roku. W 2004 Razem z Al-Fatnujah wydał „10 Kilobeatz Mixtape”, pierwszą polską płytę beatboxową. W 2009 reprezentował (z Al-Fatnujah) Polskę na Beatbox Battle World Championship w Berlinie. Producent, autor tekstów i współautor muzyki dwóch oficjalnych albumów zespołu Chonabibe „Migracje” i „Panoramy”.
Od 2009 roku współtwórca i konferansjer Festiwalu Chonabibe w Opolu Lubelskim.
W latach 2010-2013 studiował Psychopedagogikę Kreatywności w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 2011 roku prowadzi beatboxowe treningi twórczości wg. autorskiej metody „Muzyka bez instrumentów” z dziećmi i młodzieżą. Od 2012 roku prowadzi regularne zajęcia w Zamku Królewskim w Warszawie w ramach projektu „Bernardo Belotto – ambasador kultury”.
W 2014 roku współtworzył projekt „Migamrap”, w którym głuchoniema młodzież tworzy rap w języku migowym. Twórca beatboxowego zespołu więziennego „Bez Klawiszy”, który powstał podczas serii warsztatów w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. W 2015 otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Lublina.

Warsztaty Huberta „Jahdeck” Pyrgiesa „BAJECZNA MUZYKA” – w dwóch wariantach:
– dla dzieci (6 – 9 lat) 
– dla dzieci i dorosłych
Twórcze warsztaty, podczas których uczestnicy poznają technikę beatboxu – imitowania dźwięków za pomocą aparatu mowy. Zabawy dźwiękowo-ruchowe inspirowane bajkami stworzonymi przez uczestników warsztatów bajkotworzenia lub wybranych ze znanych uczestnikom. Podczas półtoragodzinnego / dwugodzinnego spotkania będziemy dźwiękowo interpretować teksty. Każde dziecko, bez względu na wiek i zdolności muzyczne może wziąć udział w nagrywaniu oryginalnej ścieżki dźwiękowej.
Program warsztatów oprócz tego, że zapewnia dobrą zabawę, stymuluje wyobraźnię, uwrażliwia na dźwięki i rozwija myślenie twórcze.
Liczba uczestników: do 30 osób; niezbędne zgłoszenia telefoniczne (697 487 699)

KAMILA CZOSNYK (Kamila Czosnyk Moriren Art) – animatorka kultury, artystka sztuk wizualnych, performerka, realizuje projekty z zakresu sztuki zaangażowanej społecznie oraz projekty edukacyjne. Współpracowała z MOCAK (Kraków 2011),Galerią Białą (MFS 2014), Warsztatami Kultury w Lublinie (Noc Kultury 2014 realizacja projektu grupy artystycznej CrossRoad Poland), Autonomicznym Centrum Społecznym Cicha4 (2014), Performance Platrorm Lublin (2014), założycielka nieformalnej grupy artystycznej CrossRoad Poland. W chwili obecnej współpracuje z Centrum Kultury w Lublinie oraz Fundacją „Repatria Kultura i Sztuka”. Uczestniczyła w działaniach Punktu Kultury na ul. 1 Maja w 2015 roku, współkoordynatorka projektu Miasto bez Chmur w 2015 roku. Prowadzi działania warsztatowe i artystyczne. Od 2012 r. mieszka i działa w Lublinie. Przeprowadziła ponad 150 h zajęć teatralnych i bajkoterapeutycznych.

TYMOTEUSZ WOJNA – ukończył studia magisterskie na kierunku Animacja Kultury. Do 2014 roku związany z Fundacją TEAM Teatrikon. Współkoordynator projektu „Szklanka”, współkoordynator projektu LOkomotywy w 2012 roku, koordynator projektu LOkomotywy w 2013 roku. Koordynator projektu Miasto bez Chmur w 2015 roku. Ukończył szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, liderskie, zarządzania projektem oraz animacji młodzieży. Absolwent Polskiej Szkoły Trenerów. Stażysta przy XI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w 2015 roku. Na swoim koncie ma dziesiątki godzin przeprowadzonych warsztatów integracyjnych oraz współpracy w grupie. Przeprowadził ponad 60 h zajęć teatralnych i bajkoterapeutycznych.

Bajkoterapia, czyli „Bajkotworzenie” – cykl zajęć z pogranicza sztuki i bajkoterapii. 
Elementy zajęć artystycznych rozbudzających w dzieciach kreatywność, wyobraźnie, chęć tworzenia i zdolności manualne. Dzieci poprzez ćwiczenia artystyczne zdobywają sprawność manualną, uczą się myśleć przestrzennie. Elementy bajkoterapeutyczne pomagają najmłodszym zrozumieć otaczający świat, podnoszą samoocenę i rozwijają emocjonalnie. Dzieci uczą się jak rozpoznawać i uzewnętrzniać swoje emocje, identyfikując się z bohaterami opowiadanych bajek rozwijają zdolność empatii, a jednocześnie pewność siebie.
Dzieci 6 – 12 lat (do 20 osób), konieczne zgłoszenia telefoniczne: 697 487 699
Prowadzenie: Kamila Czosnyk i Tymoteusz Wojna

„Świat bajkotworzenia dla dorosłych”
Celem warsztatów jest stworzenie okazji do spotkań rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, którzy chcą poprzez twórczą zabawę prawidłowo prowadzić rozwój swojego malucha, budować więź emocjonalną z dzieckiem oraz przyczynić się do rozwoju wyobraźni i kreatywności malca. Specjalnie dobrane ćwiczenia oparte na technikach bajkoterapeutycznych, połączone z technikami action painting, rysunkiem oraz zadaniami aktorskimi.To wszystko wzbogacone merytorycznym wsparciem prowadzącego, technikami logopedycznymi oraz relaksacyjnymi, pozwala budować relacje z maluchem, prawidłowy rozwój psycho – fizyczny dziecka, wykorzystując jego naturalne zdolności.
Dorośli, do 20 osób; konieczne zgłoszenia tel.: 697 487 699
Prowadzenie: Kamila Czosnyk i Tymoteusz Wojna.

Teatr JASNY powstał w 1999 r. w środowisku studenckim UMCS w Lublinie (Warsztaty Filozoficzne, Teatr Galeria, Pracownia Działań Plastycznych).
„Teatr JASNY został założony w celu pracy z dziećmi i z dorosłymi, którzy tego potrzebują”. (Piotr Rządkowski)
Jego skład stanowią osoby o doświadczeniach artystycznych i animacyjnych (Teatr Galeria, Teatr Wizji i Ruchu), młodzi twórcy i amatorzy.
Działalność teatralną wspierają muzycy, poeci oraz osoby wykształcone plastycznie.
Obecnie Teatr JASNY stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Zarembiacy w Lublinie od kilku lat realizując działania teatralno – muzyczno – filmowe.

Program „Na Leśnej Polanie” złożony jest z zagadek o zwierzętach, zadań teatralnych – posługiwanie się kukiełkami oraz naśladowanie ruchu i głosu zwierząt, nauki piosenek o bohaterach bajki. Będzie wspólna inscenizacja bajki „O szewczyku Łukaszku co szył buty dla ptaszków” (na motywach bajki Ewy Kownackiej pod tym samym tytułem), piosenki o zwierzętach (muzyka na żywo), zabawa taneczna na leśnej polanie przy muzyce z całego świata (szkockiej, żydowskiej, polskiej, ukraińskiej, cygańskiej), kolorowanie plakatu z bohaterami bajki i zabaw animacyjnych.

Zespół Tańca Dawnego BELRIGUARDO – którego nazwa oznacza „piękny widok” – to spotkanie z tańcem, muzyką, teatrem i historią. Zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie, a istnieje od 2001 r. Stylem nawiązuje do średniowiecza, renesansu baroku i XIX wieku.

Tworzą go pasjonaci kultury i obyczajowości dawnej. W repertuarze grupy są pokazy taneczne, spektakle tematyczne („Niepokoje średniowiecza i swoboda renesansu”, „Bal renesansowy”, „Maskarada dworska”, „Noc w muzeum”, „Barokowe marionetki”, „XVII wiek okraszony rumem”, „Legendarny i odrodzony Lublin”, „Historia żupana”), koncerty, pokazy historycznej żonglerki flagami, warsztaty taneczne i animacyjne, spotkania i wykłady tematyczne.

Występy zespołu mają formę teatralno-taneczną: oprócz dworskiego tańca pokazane są pantomimicznie dawne konwenanse, a narrator deklamuje sławnych polskich poetów, związanych m.in. z Lublinem: Kochanowskiego, Reja, Klonowica. Aby podkreślić charakter epoki, zespół nosi ubiory szyte na wzór dworskiej mody z danej epoki. Pokazy BELRIGUARDO są lekcją historii, sztuki a także kultury dworskiej.

Inicjatorką i choreografką zespołu jest Małgorzata Wojcieszuk. BELRIGUARDO otrzymał wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego FITUC w Casablance (czerwiec 2014); jest laureatem II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Tańca Dawnego „Pawana 2007” we Wrocławiu, oraz III miejsca konkursu „Pawnana 2006”. Zespół rokrocznie występuje z okazji Dni Lublina, Jarmarku Jagiellońskiego, Nocy Kultury oraz reprezentuje Lublin podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie, podczas „Pavany” we Wrocławiu i „Korowodu” w Warszawie. Grupa BELRIGUARDO występuje nie tylko w kraju, ale i za granicą, m.in. w czerwcu 2013 r. na festiwalu w Łucku (Ukraina), w 2011 r. na Festiwalu Kultury Średniowiecza w Bergen (Norwegia), w marcu 2010 r. brał udział w festiwalu teatralnym FITUA w Agadirze (Maroko). Zespół występował też we Lwowie i na Węgrzech.

Pokazom BELRIGUARDO bardzo często akompaniuje Zespół Muzyki Dawnej „La Folia” z MDK nr 2 w Lublinie.

2