KIlka dni temu w Nałęczowie miało miejsce I Forum Turystki Medycznej i Prozdrowotnej. Ranga Forum sprawiła, że patronat honorowy przyjęli – Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.
Pierwszy dzień miał charakter konferencyjny, Sfinalizowało go spotkanie networkingowe. A, że do udziału w Forum organizatorzy – Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu reprezentowane przez prezes Agnieszkę Gasior oraz Uzdrowisko Nałęczów, zaprosili przedstawicieli uzdrowisk, a także samorządów, które aktywnie uczestniczą w budowaniu marki miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych, a także realizują strategię rozwoju w dziedzinach turystyki medycznej i prozdrowotnej można się było spodziewać oczekiwanego rezultatu.
Nie zabrakło gości specjalnych, że wspomnę szczególne ciepło witanego europosła Krzysztofa Hetmana. Również zagraniczych. Z Kanady , z wykładem: ” Zadbaj o zdrowie sam. Naturalna ochrona przed chorobami cywilizacyjnymi” , przyjechał Ryszard Grzebyk.Dzięki takiemu gremium o wykorzystaniu doświadczeń i potencjałów trzech sektorów: medycznego (w tym uzdrowiskowego), samorządowego i turystycznego można teraz być pewnym. Każdy z uczestników mógł znaleźć wspólne, nowe płaszczyzny do współpracy. Zwrócić uwagę na różne aspekty funkcjonowania uzdrowisk i placówek medycznych w kontekście rozwoju turystki medycznej i prozdrowotnej m.in. na oczekiwania turysty zagranicznego, standardy usług w medycynie i turystyce, politykę uzdrowiskową, elementy zarządzania, działania marketingowe i promocję.
O tym, że nasz region posiada ogromny potencjał w zakresie rozwoju turystyki medycznej i prozdrowotnej przekonywały w pełni wystąpienia dyrektorów dwóch lubelskich szpitali: Klinicznego nr 4 – dr n. med. Mariana Przylepy i Uniwersyteckiego Dziecięcego – dr n. med. Jerzego Szareckiego. Operowali konkretnymi faktami i liczbami określającymi aktualne możliwości reprezentowanych przez siebie placówek w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych zagranicznych pacjentów dorosłych i małych pacjentów. Takich, jak: liczba łóżek, zatrudnionego personelu, sprzętu medycznego klasy światowej, w końcu – liczbą rocznie hospitalizowanych pacjentów, wykonanych operacji, przyjęć ambulatoryjnych itd. itd.Dyrektor Marian Przylepa stwierdził nawet, że nie nabawił się żadnych kompleksów wizytując szpital w Brukseli. Długa też była lista zaprezentowanych krajów, z których pacjenci już trafili do „czwórki”. W przeważającej ilości (50 proc.) z Ukrainy, Białorusi i Rosji jakkolwiek nie brakowało Japończyków czy pacjentów z Filipin a nawet Tajwanu. A skoro mowa o naszych wschodnich pacjentach niepokój mogą tylko budzić ich problemy z szybkim uzyskaniem wiz. I to jest temat do załatwienia na dzisiaj! Lotnisko w Świdniku rozwiązuje szybki transport. Nie ma barier językowych. Leczenie jest cenowo bardzo konkurencyjne.
W tym samym niemal tonie utrzymana była wypowiedź dyrektora Jerzego Szareckiego. Jak przystało na Perłę Medyczną Uniwersytecki Szpital ma wszystko , co najlepsze do zaoferowania małemu pacjentowi zagranicznemu. Z transplantacjami szpiku kostnego włącznie. Jak w przypadku dorosłych istnieje tylko potrzeba usprawnienia uregulowań prawnych. A, że w jedności siła zasugerował podobnie, jak jego przedmówa potrzebę utworzenia Klastra Medycznego. Zapewni turystyce medycznej i prozdrowotnej oczekiwane przez cudzoziemców standardy.
Z zainteresowaniem spotkała się wypowiedź przewodniczacego Rady Nadzorczej Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie” – Stanisława Gila, rysująca perspektywy rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego w Nałęczowie. Jej dopełnienie stanowił głos prezesa Zakładu Lecznictwa Uzdrowisko Nałęczów S.A. Mariusza Szmita na temat zarządzania uzdrowiskiem. Kreowania marki. O „Roli samorzadów w kreowaniu marki uzdrowisk i turystyki prozdrowotnej ” mówił zaraz potem bBurmistrz Nałęczowa – Andrzej Ćwiek.
Wspomniany wcześniej Europoseł Krzyszto Hetman wlał otuche w serca uczestników Forum, stwierdzając, że można liczyć na niebagatelne finanse na rozwój turystyki medycznej i prozdrowotnej. Tym bardziej, że region środkowo – wschodni nie ma tylko Nałęczowa, ale jeszcze Biszczę, Horyniec, Krasnobród i Janów Lubelski. Jest potencjał! Niezbędny jest przemyślany program działania.A i trzeba się umieć promować. W tej materii najwięcej miała do powiedzenia Magdalena Rutkowska z Medical Travel.
Drugi dzień I Lubelskiego Forum Turystyki Medycznej był dniem warsztatowym. W ten sposób podjeta została próba zachęcenia uczestników forum do aktywnego stosowania nabytej wiedzy o zarządzaniu turystyką medyczną.Warsztaty mające na celu pobudzenie kreatywności w poszukiwaniu sposobów na skuteczny marketing terytorialny uzdrowisk lub obszarów ochrony uzdrowiskowych spełniły swoje zadanie m.in. za sprawą Roberta Stępowskiego z portalu MarketingMiejsca.com.pl , który zaprezentował przekrojowo najciekawsze kampanie reklamowe polskich miast, wskazując na ich mocne i słabe strony oraz ich przełożenie na wzrost zainteresowania turystów i inwestorów zagranicznych. Z kolei pan Piotr Mazur z firmy PMG Consulting Sp. z o. o. przedstawił interesujący przykład inwestycji w usługi uzdrowiskowe w Truskawcu. Pozwolił uczestnikom wspólnie ocenić możliwości efektywnego budowania oferty marketingowej przez podmioty prywatne i publiczne.
Program I Forum, zakończyły ożywione dyskusje przy kawie i ciastkach zapewnionych przez restaurację Termy Pałacowe.
Tekst: Grażyna Hryniewska
Foto: Urszula Jackowska