35-lecie w …700-lecie 35-lecie w …700-lecie

Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie obchodzi jubileusz 35-lecia. Ma to miejsce akurat w 700-lecie Lublina, co niewątpliwie dodaje ” rumieńców” zacnemu Jubilatowi, zasłużonemu pracą na rzecz chorych na cukrzycę. Dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, co pozwala im normalniej żyć z jedną z poważniejszych w skutkach chorobą cywilizacyjną.Na jubileuszowym spotkaniu w auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego posypały się gratulacje oraz odznaczenia, dyplomy, okolicznosciowe medale. Medal 700-lecia, w imieniu Prezydenta wręczyła prezes Zarządu Koła – p. Jadwidze Gruba, wiceprzewodnicząca Rady Miasta – Marta Wcisło. Dodam, nie znam drugiej, tak bez reszty oddanej pracy społecznej Prezes, jak p. J. Gruba. Do tego stwierdzenia upoważnia mnie kilkudziesięcioletnia dziennikarska współpraca z Kołem i Jergo Zarządem. Tym gorętsze gratulacje!Jadwiga Gruba hołdująca zasadzie, że nie słowa się liczą, a czyny,  w kilku zdaniach przedstawiła ostatnie dokonania Koła. Można je wypunktować :

– zmiana lokalu Zarządu, co przekłada się na komfort pracy z podopiecznymi,

– zorganizowanie pięciu turnusów dla dzieci i młodzieży cukrzycą,

– spotkania o charakterze integracyjnym i szkoleniowym,

– przeszkolenie grona 1600 nauczycieli, dzięki czemu szkoły stają się bardziej przyjazne chorym na cukrzycę.

Jawnym dowodem tego, ze szkolenia osiągają zamierzony cel było wręczenie nauczycielom ze szkół naszego regionu odznaczeń i dyplomów „Szkoła Przyjazna Dziecku z Cukrzycą”. Nie koniec na tym. Specjalnie, na jubileuszową okazję wybite zostały Serca dla…Serc. Naturalnie, w tym gronie nie mogło zabraknąć Pani Prezes Jadwigi Gruba.

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci dla odmiany uhonorował najaktywniejszych w działaniach na rzecz Koła i jego podopiecznych Medalami Dr Henryka Jordana . Odznaczenie to nadawane jest od 1974 r. za szczególne zasługi dla rozwoju opieki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. Medal ten otrzymało do tej pory w naszym kraju (2005) ponad 5 tys. osób. Tym razem Medale znalazły się w rękach  – Beaty Walawskiej, Małgorzaty Bartoszcze-Tomaszewskiej oraz Mirosława Augustyniaka. Część odznaczeniową spotkania dopełniły –  Odznaki Przyjaciela Dziecka. Pełne listy odznaczonych znajdziecie Państwo na stronie Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie.Przed jubileuszowo zorganizowaną konferencją diabetologiczną na temat „Cukrzyca w relacjach Pacjent-Lekarz”(zainaugurował ją wykład prof. dr hab.  Iwony Skowronek) z mini recitalem dla uczestników jubileuszowego spotkania wystąpili: Mariusz Matera z Dariuszem Tokarzewskim. Wykonawców nagrodzono rzęsistymi brawami.Na zakończenie obchodów 35-lecia,  zaprezentowano gościom jubileuszowe wydanie książki Koła – „ Cukrzyca w relacjach dzieci, młodzieży i Rodziców”. Zalazło się w niej jakże istotne dla działań Koła zdanie: „ Diabetyk jest w stanie i może funkcjonować w szkole masowej  zupełnie tak samo jak każdy inny zdrowy uczeń, a choroba nie przeszkadza w kontynuacji nauki”.

Jak przystało na jubileusz był wspaniały tort, dziękczynne kwiaty dla ludzi sercem i duszą oddanym pracy na rzecz innych. Słodki wymiar miała związana z poczęstunkiem integracyjnym.