Gala Mody Fashion 2018 – galą oczekiwanych emocji Gala Mody Fashion 2018 – galą oczekiwanych emocji

Lublin posiada nie byle jakie, liczące się w skali kraju tradycje modowe. Każdego roku, za sprawą zapraszanych projektantów i firm odzieżowych polskich oraz zagranicznych prezentowane są tutaj kolejne modowe trendy. Wśród organizatorów, a zarazem sprawców tych wydarzeń niezmiennie pojawia się Agencja Art Models (czytaj – Zbigniew Pakuła). Tak było i tym razem. W ostatnią sobotę w Foyer Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur odbyła się Gala Mody Lublin Fashion 2018 z szczególnie oczekiwaną gwiazdą wieczoru – Maciejem  Zieniem na czele. Jak było?Zacznę od tego, że foyer CSK okazało się znakomitym miejscem na imprezę tego typu. Zyskała nowoczesną oprawę uwypuklającą piękno prezentowanych kolekcji. Ich walory estetyczne – niepowtarzalne wzornictwo, niebanalne fasony, urodę tkanin. Nie można też nie wspomnieć o modelkach, starannie dobranych, w perfekcyjnie wykonanych fryzurach i makijażach. Za fryzury zasłużone brawa zebrała Anna Chołota.Przez cały wieczór owacji nie zabrakło. Ich natężenie wzrastało w zależności od walorów prezentowanych przez projektantów –  Agnieszkę Tokarz – Iwanek, Aleksandrę Zgubińską, Malvę Florea z Ukrainy i Macieja Zienia oraz firm – Bialcon i Łuksja, kolekcji autorskich. Muszę przyznać, że lubelska publiczność po raz kolejny wykazała się dużym profesjonalizmem ocen. A skoro tak, to mogę je uznać za własne. Były z moimi zbieżne niemal w 100 procentach..

Nie kurtuazja, a  luksusowe piękno kolekcji uwypuklającej zmysłowość kobiecego ciała, niepowtarzalne wzornictwo oraz elegancja i perfekcyjne wykonanie poszczególnych kreacji przeszytych z wyróżniająco szlachetnych tkanin, zdecydowały o kolejnym modowym sukcesie Macieja Zienia. Lublin nie pierwszy raz poznał się na kunszcie projektanta. Romantyka w każdym calu. Szczególnie cieszyło to mnie, która jako jedna z pierwszych dziennikarek już ok. 20 lat temu, pisanym słowem wróżyłam Maciejowi Zieniowi znaczącą karierę w kapryśnym  świecie mody. No i stało się!Warto przypomnieć , że Maciej Zień to obecnie światowej sławy projektant mody i wnętrz. Dla nas bardzo ważne – o lubelskich korzeniach. Ulubieniec gwiazd i jedna z największych ikon polskiej mody, posiada chyba wszystkie liczące się tytuły (w tym – Osobowość Roku) show-biznesu.

Jak sam Projektant przyznał w późniejszej rozmowie, w zaprezentowanej kolekcji znalazły się najlepsze kreacje w sumie z trzech starannie wybrane i dobrane.  Dopieszczone w każdym calu, czyniące kobietę elegancko ponętną, momentami bardzo erotyczną, ba – zmysłową. Macieja Zienia nagrodzono rzęsistymi brawami. Wiele pań prosiło kreatora o wspólną fotkę, co czynił z wielka przyjemnością. Na marginesie dodam, że wkrótce na portalu znajdzie się moja rozmowa z Maciejem Zieniem. Mam nadzieję intrygująca zawartymi treściami, a i sentymentalna.

Gala Mody w założeniu, o czym mówił sprawca wydarzenia, Zbigniew Pakuła ma promować projektantów nie tylko ściśle związanych z Lubelszczyzną, tutaj działających i tworzących, ale i  zagranicy. W odczuciu widowni Agnieszka Tokarz- Iwanek np. tego typu promocji już nie wymaga. Jest znana i uznana stąd o jej dotychczasowych dokonaniach nie muszę pisać. Natomiast z ogromną przyjemnością odnotowuję jej autentyczny modowy sukces na ostatniej Gali. Ten markę  Tokarz Designe wyniósł na piedestały. Kolekcja „Zapach magnolii”, od początku do końca przemyślana wzorniczo i kolorystycznie (wszechobecna biel i pastelowy róż), oryginalna z ręcznie wykonanymi detalami na wysokogatunkowych tkaninach była sowicie oklaskiwana. Brawo Agnieszko! 

Cenne dopełnienie pokazu stanowiły kolekcje odzieży renomowanych firm naszego regionu – Bialcon oraz Łuksji.  Gwoli konsekwencji,  piszę dzisiaj o tych, którzy na gościach wieczoru modowego, moim jednocześnie, zrobili największe wrażenie. Zatem ochy i achy przypisuję Łuksji z Łukowa.  Firmie uznanej już nie tylko w Polsce o czym świadczy współpraca  ze światowymi markami najwyższej klasy.

Zaprezentowana kolekcja , będąca owocem współpracy z absolwentami szkoły Via Moda charakteryzowała się nowoczesnym designem. Łączyła artyzm z architektonicznymi formami, minimalizm z popartowską awangardą. Urzekały tkaniny i ich niebanalne przeszycia. Fasony pozwalające super zaistnieć w każdej sytuacji życiowej i zawodowej. Sprawdzające się w casualowych stylizacjach. Zatem – brawo Łuksjo!Dzisiaj tyle o kolekcjach. Myślę, że jesienią będzie kolejna Gala Mody Fashion Lublin, naturalnie pod warunkiem , że w tym przedsięwzięciu pomogą sponsorzy. Obecność marszałka Krzysztofa Grabczuka na minionej Gali oznaczała tym razem bardzo liczące się wsparcie finansowe tego Urzędu ze środków unijnych.

Było też czym wznieść toasty (znakomite wina Willi Win) i połasuchować …

 Tekst: Grażyna Hryniewska

 

Foto: Grażyna Hryniewska i  Maciej Kozłowski 

 

Galę Mody poprowadziła była  Miss Polonia i obecna prezenterka TVP 2 (Koło Fortuny)- Izabella Krzan.