Sukces i nadzieja – nowoczesny akcelerator w COZL Sukces i nadzieja – nowoczesny akcelerator w COZL

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, zorganizowało briefing prasowy związany z nową i jakże istotną dla pacjentów nowotworowych inwestycją – nowoczesnym akceleratorem wartości 7 mln złotych. Taka wiadomość sprawiła, że pojawili się przedstawiciele większości  lubelskich medii. Dopisali goście honorowi –  Marszałek Krzysztof Grabczuk oraz  Arkadiusz Bratkowski  członek Zarządu Województwa Lubelskiego . Nie kryli satysfakcji  gospodarze spotkania i jerdnoczesnie główni sprawcy tego budzacego optymizm chorych wydarzenia,  że wspomnę :  Jerzego Kulińskiego, dyrektoraCOZL  oraz dr n. med. Krzysztofa Paprotę, kierownika Zakładu Radioterapii COZL.         Akcelerator Versa HD firmy Elekta to jedno z najnowocześniejszych
i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych w radioterapii i zabiegach radiochirurgii. Zakup tego urządzenia przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej umożliwi wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które stanowią najwyższe standardy światowe i były- co warto zapamiętać – do tej pory niedostępne w regionie lubelskim.

        Dr Jerzy Kuliński, dyrektor COZL powiedział : ” Centrum Onkologii Ziemii Lubelskiej od początku swojej działalności wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię medyczną. Zakup akceleratora z pozyskanych środków ministerialnych był jedną z naszych priorytetowych inwestycji. Umożliwi nam realizację nowoczesnych technik radioterapeutycznych, gwarantując wysoką precyzję, bezpieczeństwo na każdym etapie leczenia.  Akcelerator Versa HD umożliwi leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworów. Zapewni też komfort wykonywanych zabiegów. Z kolei Tomasz Iwanicki, Commercial Director w firmie Elekta sp. z o.o, podkreślił, że rozwój i zastosowanie nowoczesnych technik leczenia w polskiej onkologii jest priorytetem od kilku lat. Dostęp do tak wysokiej klasy aparatury jest możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych. Aktualnie tej klasy wyposażenie posiada tylko pięć Zakładów Radioterapii  w Polsce. 

            Nowy akcelerator w Zakładzie Radioterapii COZL , jedyny takiego typu po tej sronie Wisły, robi wrażenie  na zdrowych. Chorzy mogą natomiast z nim wiazać konkretne nadzieje na skuterczność terapii. Wystarczy zobaczyć jego mózg niewidoczny dla pacjenta. Pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu jeszcze w tym miesiąacu, zapewnił dr Krzysztof Paprota, kierownik Zakładu Radioterapii COZL. Powiedział jednocześnie,  iż zapotrzebowanie na tego typu nowoczesne, specjalistyczne urządzenie było w naszym regionie od dawna. Tylko w samym 2017 roku w Zakładzie Radioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej leczonych było niemal 2503 pacjentów, w tym ponad 1800 radykalnie, z intencją trwałego wyleczenia.

O niezwykłości wydarzenie mówił marszałek Krzysztof Grabczuk, zapewniając o dalszym wsparciu przedsiewzięć COZL, mających na celu skuteczność terapii nowotworowej, Gratulował jednocześnie wspomnianym wcześnej gospodarzom spotkania  determinacji w dążeniu do wytyczonego sobie celu – uczynienia naszego Centrum jednym z wiodących w kraju.  

……………………………………………………………………………………………………………………………             Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym w województwie lubelskim. Świadczenia realizowane przez szpital obejmują m.in. onkologię kliniczną i ogólną, hematoonkologię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. W ramach szpitala funkcjonuje trzynaście oddziałów, w tym chirurgiczny ogólny, chirurgii onkologicznej, hematologiczny oraz dwa oddziały radioterapii. Centrum dysponuje 284 miejscami dla pacjentów hospitalizowanych całodobowo i 19 miejscami w ramach pobytu dziennego. Szpital posiada certyfikat ISO i jest również w trakcie recertyfikacji akredytacji, co stanowi o najwyższej jakości oferowanych przez niego usług medycznych. Poza kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, Centrum zajmuje się działalnością naukową, profilaktyczną i dydaktyczną oraz prowadzeniem badań klinicznych.