Nowoczesne metody leczenia hematologicznego w COZL Nowoczesne metody leczenia hematologicznego w COZL

Oddział hematologiczny Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to jeden
z najnowocześniejszych oddziałów tego typu w Polsce. Dzięki podpisaniu umowy na rozbudowę szpitala z firmą Budimex ( ta, ma się  zakończyć pod koniec 2019 roku) oddział może liczyć na nowe miejsca dla pacjentów.

Oddział Hematologiczny Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli prowadzi kompleksową diagnostykę oraz terapię pacjentów w zakresie chorób nowotworowych układu krwiotwórczego i chłonnego, białaczek ostrych i przewlekłych, chłoniaka Hodgkina, chłoniaków niehodgkinowskich, szpiczaka plazmocytowego oraz innych wymagających hospitalizacji i leczenia chorób nienowotworowych układu krwiotwórczego i skaz krwotocznych.

Oddziałem kieruje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, założyciel i kierownik Zakładu Hematologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wraz ze swoim zespołem zajmuje się badaniami w zakresie terapii przeciwnowotworowej w leczeniu białaczek, chłoniaków i szpiczaka. W 2014 roku profesor otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. Jest również laureatem nagrody Paszport Polityki oraz nagrody specjalnej Orła „Wprost” dla osobowości regionu.

 Oddział Hematologii COZL prowadzi ścisłą współpracę z Uniwersytetem Medycznym. Pracujemy nad tym, aby cały proces walki z nowotworem mógł zachodzić w organizmie człowieka. Zależy nam na tym, aby dzięki modyfikacji układu odpornościowego, mógł on sam bronić się przed komórkami rakowymi. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos.

            Po rozbudowie szpitala, która ma się zakończyć pod koniec 2019 roku oddział będzie dysponował większą liczbą miejsc dla pacjentów.

            W tym momencie na oddziale jest 17 łóżek, dzięki rozbudowie liczba ta zwiększy się do 33. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Mamy wielu pacjentów nie tylko hospitalizowanych, ale i leczonych w ramach nowoczesnego pobytu jednodniowego, który liczy obecnie 8 łóżek, a po rozbudowie będzie ich aż 20.   Posiadamy pełne kontraktowanie i gwarantujemy naszym pacjentom kompleksową opiekę medyczną, w ramach której nasi pacjenci mogą korzystać
z najnowocześniejszej terapii oraz zaawansowanej diagnostyki.
– dodaje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos.

W ramach rozbudowy COZL planowane jest również uruchomienie 6-łóżkowego Oddziału Transplantacji Szpiku, który poprawi dostęp do procedury przeszczepiania na Lubelszczyźnie. W skali kraju jedno przeszczepienie autologiczne przypada na 37 026 osób,
a w woj. lubelskim i w województwach sąsiednich (podkarpackie, świętokrzyskie)
jedna transplantacja przypada na 54 689 osób.

………………………………………………………………………………………………………………………………..

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym w województwie lubelskim. Świadczenia realizowane przez szpital obejmują m.in. onkologię kliniczną i ogólną, hematoonkologię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. W ramach szpitala funkcjonuje trzynaście oddziałów, w tym chirurgiczny ogólny, chirurgii onkologicznej, hematologiczny oraz dwa oddziały radioterapii. Centrum dysponuje 284 miejscami dla pacjentów hospitalizowanych całodobowo i 19 miejscami w ramach pobytu dziennego. Szpital posiada certyfikat ISO i jest również w trakcie recertyfikacji akredytacji, co stanowi o najwyższej jakości oferowanych przez niego usług medycznych. Poza kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, Centrum zajmuje się działalnością naukową, profilaktyczną i dydaktyczną oraz prowadzeniem badań klinicznych.