ODMŁODZONY MUSZYŃSKI DWÓR STAROSTÓW ODMŁODZONY MUSZYŃSKI DWÓR STAROSTÓW

 O tym, że uzdrowiskowa Muszyna stanowi jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów powiatu nowosądeckiego wiedziałam od lat. Wiele też lat temu wstecz byłam tu po raz pierwszy. Jak widać nie ostatni, by obecnie móc skonfrontować wspomnienia z  rzeczywistością. Zaspokoić ciekawość turysty, ale i kuracjusza.

Jednego jestem pewna, że tak jak przed laty, bez względu na porę roku, nic nie straciły z naturalnego uroku góry Beskidu Sądeckiego. Północnej części Gór Czergowskich. Nadal robią wrażenie z ruinami średniowiecznego (XIV w.) zamku biskupiego na wzgórzu Baszta.Po raz pierwszy jednak mój zachwyt największy wzbudził przełom Popradu, typowo górskiej rzeki ze źródłami w niedalekich Tatrach, po prawej stronie masywu Karpat. U zbiegu rzeki Poprad z potokami Muszynka i Szczawnik. Przede wszystkim w pobliżu usytuowanego w dolinie centrum Muszyny. To tutaj jawi się niebanalnie.Niewielkie miasto – 0k. 5 tys. mieszkańców jest malowniczo zapętlone Popradem. Trochę to dezorientuje pieszych na początek, ale i zaurocza krajobrazową innością. Wystarczy jednak przejść most, tory, by niczym na dłoni zobaczyć miejscowe centrum.  Maleńki rynek z dwiema kapliczkami  św. Jana Nepomucena połowa XVIII w.) rysuje się, jak na dłoni.

Wcześniej, świeżością jasnego frontonu uwagę przechodnia zwraca Dwór Starostów. Obecnie, ten zabytkowy dworek wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dzięki starannej restauracji (trzy lata temu) jest jakby pozbawiony patyny czasu. W zamian zachwyca zewnętrzną, a i wewnętrzną powłoką. Dworek, w którym według przekazów miał powstać manifest Konfederatów Barskich, napisany przez Pułaskiego nie poddał się upływowi czasu. Dzięki miejscowym, jak mówią muszynianie – przedsiębiorczym władzom cieszy obecnie oczy najwybredniejszych. Znalazł się też w naprawdę dobrych rękach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

W  zabytkowym obiekcie, mieści się sala widowiskowa i stylowa kawiarnia. Działają tu też pracownie artystyczne, które organizują zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów. Regularnie odbywają się też spektakle teatralne, spotkania z artystami oraz koncerty.Będąc pod wrażeniem atmosfery panującej w Dworku Starostów, stylowej kawiarenki , idealnego miejsca do spędzenia wolnych od zabiegów sanatoryjnych  chwil, postanowiłam słowem , ale i zdjęciami przekonać innych do odwiedzenia tego klimatycznego miejsca.  Myślę, że podobnie jak ja, ulegniecie magii Dworu Starostów wzmocnionej aromatem kawy Vergnano czy korzennego grzańca galicjskiego, przyrządzanych przez Panią Małgorzatę ( na zdjęciu) lub Jowitę ( nie lubi zdjęć).  Są i ciasta wypieku p. Marii, ale tym słodkościom jeszcze nie uległam . Czekam na obiecany, smakowity tort bezowy. Mój kaprys, mam nadzieję, zaspokoją gościnni  włodarze zabytkowego obiektu, Panie z kawiarni, z którymi za każdym razem przyjemnie jest przy kawie i słodkościachg ciepło pogadać o Muszynie i jej sympatycznych mieszkańcach.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………      Jak wcześniej wspomniałam Dwór Starostów pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, czyli z okresu po likwidacji starostwa przez austriackie władze zaborcze. który miał przebywać w tym czasie na ziemi muszyńskiej. Dwór znajduje się przy ul. Kity 16.

 Oprócz budynku głównego w skład dawnego zespołu dworskiego wchodziły również: mieszkalna brama, kordegarda dla pachołków, piekarnia, zaplecze kuchenne, stajnia z wozownią, spichlerz.

Na przepływającej obok rzece Muszynka zostały wybudowane również młyny, które czynne były aż do końca XIX wieku. W zabudowie dworskiej znajdował się również browar oraz kilka mniejszych obiektów gospodarczych. Z całego muszyńskiego kompleksu dworskiego został jedynie Dwór Starostów, z dworkowym gankiem oraz zajazd z 1830 roku. 
Dwór Starostów jest murowany. Posiada szeroki fronton z charakterystycznym, przeszklonym gankiem.