TA WYŚNIONA, WYMARZONA… TA WYŚNIONA, WYMARZONA…

Rozmowa z lubelską projektantką mody, Agnieszką Tokarz-Iwanek

Jak znaleźć idealną suknię na ten najważniejszy, wielki dzień ślubu. To pytanie, zadają sobie tysiące kobiet. Z niezbędnym wyprzedzeniem odpowiadają na nie  projektanci mody. Stąd m.in. sezonowe Targi Ślubne. Projektanci obok klasyki lansują oczekiwaną awangardę. Świeżość. Bywa –  wyrafinowany punkt widzenia.– Agnieszko. Na listopadowych Targach Ślubnych ONA@ON w Lublinie autorską kolekcją MAMA I CÓRKA , zaprezentowałaś nie tylko innowacyjny, minimalistyczny styl, ale i nowe spojrzenie na ślub. Nie tylko ten pierwszy, bo przecież zdarzają się rozwody i ponowne zamążpójścia. Bywa po 30-tce i później. Bywa – z udziałem dzieci, co nie przekreśla równie efektownego zaistnienia.

Przemyślanie – do prezentacji sukien ślubnych zaprosiłaś modelki i …nie modelki z dziećmi. Jak było? O tym za moment. Wcześniej proszę Cię o profesjonalną  informację o trendach ślubnych obowiązujących na ten rok…

– Wśród trendów na nowy sezon trudno mówić o jednym dominującym. Stąd możemy odnaleźć klasykę w najlepszym wydaniu. Koronkowe suknie ślubne dalej rozkwitają i zachwycają. Zaczynając od najlepszych- chantilly, poprzez żorżety i gipiury, w połączeniu z innymi tkaninami, takimi jak crepes, organza i tiul. Do tego dołączają efektowne hafty kwiatowe, falbany, paski, koronki, wiele innych dodatków.

– W moim odczuciu, sezon ślubny 2019 bez wątpienia będzie należał do balowych kreacji. Modele z wielkimi, rozłożystymi spódnicami, to jeden z najpopularniejszych trendów lansowanych przez projektantów, a i polubionych prze kobiety. Jeżeli więc ktoś chce się poczuć naprawdę „wow”, to tylko w sukni ślubnej o fasonie księżniczki niczym  z  bajek Disney’a.  Ten styl to nadal niekwestionowany hit!– Zgadzam się z tym aczkolwiek swoją kolekcją podkreślam nieprzerysowany szyk minimalistycznych kreacji. Urzekających prostotą linii. W barokowych wzorach  nie znajdzie się  nowatorskich cięć. Z pełna determinacją postawiłam na prostotę formy. Jej uniwersalność, co równa się wielorakiemu zastosowaniu. Na ślub, na tzw. drugie wejście weselne lub o charakterze koktajlowym. Na wielu wybiegach też trudno nie zauważyć kreacji złożone z prostych linii, czystych krojów, oszczędnie zdobnych w wyróżniające detale.

Moje kreacje autorskie własnoręcznie dekorują kryształami Swarowskiego, kwiatkami, aplikacjami z koronek i gipiur. Zyskują wówczas niepowtarzalny styl wartości dzieła sztuki.

Kreacje mnimalistyczne  szyję z gładkich, nowoczesnych materiałów – bawełny i jedwabi nowej generacji. Są praktyczne i komfortowe. Uniwersalne użytkowo

Każda, przeze mnie ubrana panna młoda, nie zatraca osobowości. Kreację dobieram do indywidualnego stylu modelki, sylwetki, wieku, typu ślubu itp. Panna młoda jest wówczas świetnie ubrana – nie przebrana.– Zadbałaś też o osoby towarzyszące pannom młodym, projektując kreacje dla mam, teściowych i dzieci.

– Proszę nie zapominać, że kreacje gości weselnych ewidentnie podnoszą urodę stroju panny młodej. Ten, koniecznie powinien harmonizować z sylwetką i strojem pana młodego!

-Pomówmy jeszcze o preferowanych kolorach sukien ślubnych.

– Najpopularniejszymi kolorami sukien ślubnych pozostaje biel i ecru, ostatnio – złoto oraz pudrowy róż. Jeśli więc szuka się kreacji na uroczystość w 2019 roku, warto postawić na jeden z tych niezawodnych odcieni.

Idąc z duchem czasu można też sobie pozwolić na małe lub nawet większe odstępstwa od obowiązujących trendów. Bo kiedy, jak nie w tym jedynym w swoim rodzaju dniu, mamy prawo poszaleć. I formą stroju,  i jego barwą.

                                                Rozmawiała: Grażyna Hryniewska

                                                Foto: Maciej Kozłowski

Agnieszka Tokarz – Iwanek, absolwentka Liceum Plastycznego, Politechniki Łódzkiej oraz Francuskiego Uniwersytetu de la Mode. Przez kilka lat główny projektant firmy z odzież ekskluzywną.  Autorka kilkunastu autorskich kolekcji mody, prezentowanych w Polsce i za granicą. Laureatka konkursu dla Młodych Projektantów min. Lubelskie Prowokacje- kategoria Perłowa Kreacja 2007 oraz Prowokator Roku 2008. W jej kreacje ubiera się wiele znanych kobiet biznesu. Jej obrazy (portrety kobiet) znajdują aplauz odbiorców. 

Od 12 lat zajmuje się projektowaniem odzieży, od 7 mieszka w Lublinie. Prowadzi Art-Atelier przy ul. Kazimierza Wielkiego

Agnieszka Tokarz-Iwanek wraz z siostrą Anetą wykreowała markę Tokarz Design.