„Szwedzki Stół” w typowo skandynawskim stylu „Szwedzki Stół” w typowo skandynawskim stylu

Innymi słowy „mądrej głowie dość po słowie”, a właściwie dwu. W przeddzień weekendu, SKENDE i IKEA, zaprezentowały nowe miejsce spotkań i warsztatów kulinarnych w Lublinie – Szwedzki Stół”. Pierwsze tego typu w Polsce, za co brawa należą się autorom pomysłu na unikalne miejsce spotkań.Szwedzki Stół”, to przyjazna przestrzeń łącząca w sobie kawiarnię i profesjonalne studio kulinarne. Tutaj można teraz będzie zorganizować sobie prywatne, ewentualnie biznesowe spotkanie.

Jak zapewniono dziennikarzy, nie zabraknie specjalnych magnesów. M.in.  warsztatów gotowania, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz pysznego jedzenia.„Podczas tworzenia Szwedzkiego Stołu – powiedział Jacek Garbaczewski, dyrektor centrum handlowego SKENDE Shopping, przyświecała nam idea integrowania ludzi przy stole, gdzie miło spędzą czas. Bez względu na to, czy będzie to stół, przy którym uczyć się będziemy gotować, jeść wspólnie posiłki czy dyskutować nad firmowymi projektami i podejmować biznesowe decyzje. Chcemy, aby każdy poczuł się tutaj jak u siebie”.Co to oznacza? Otóż w :Szwedzkim stole” można już nie tylko zjeść śniadanie, lunch, odpocząć przy kubku gorącej kawy (dodam smakowitej!), wziąć udział w profesjonalnych warsztatach kulinarnych, ale również zorganizować dowolną imprezę prywatną bądź służbową. M.in. urodziny, imieniny bądź prezentację dla klientów lub kolegów z pracy.Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na bardzo funkcjonalnie i ze smakiem  zaprojektowaną przestrzeń. Centralną część powierzchni usytuowanej tuż przy wejściu do SKENDE od ul. Kupieckiej, zajmuje okazały stół. Na co dzień będzie on do dyspozycji gości lokalu. Natomiast podczas warsztatów kulinarnych zamieni się w blat roboczy. Na nim wyodrębnionych jest bowiem 12 stanowisk umożliwiających przeprowadzenie profesjonalnych lekcji gotowania. Każde zostało wyposażone w płytę indukcyjną, niezbędny sprzęt, akcesoria kuchenne oraz produkty potrzebne do przygotowania dań. Na zapleczu,  po prawej stronie pomieszczenia, znajduje się dodatkowo
6 piekarników, z przeznaczeniem dla uczestników warsztatów. Zajęcia na nich będą prowadzone przez prawdziwych pasjonatów gotowania.

Obok praktycznych zajęć kulinarnych w Szwedzkim Stole”, przewidziane są dyskusje na temat zdrowego odżywiania, ekologicznego podejścia do przygotowywania posiłków oraz wcielania w życie zasad „zero waste” w kuchni. Ale nie tylko.Od października do końca roku, raz w miesiącu, w „Szwedzkim Stole” będzie np. gościła Sara Ferreira, autorka bloga „Miss Ferreira”. Zajęcia z nią nie będą odpłatnie.

Osobiście, największe wrażenie zrobiła na mnie tzw. szklarnia. Przestrzeń, zaprojektowana z myślą o zamkniętych spotkaniach. Jest ona zielona, bogata w drewniane detale, wyciszona. Zaaranżowana w iście skandynawskim stylu. Dodatkowo jest wyposażona w sprzęt audio oraz rzutnik. W ten sposób stworzono idealne miejsce na prowadzenie spotkań biznesowych, różnego typu prezentacje, jak też spotkania ze znajomymi.Całość nowego miejsca na kulinarnej mapie Lublina wyposażona  została  prze sklep IKEA.  Jego projekt powstał we współpracy z lokalną Fundacją Rozwoju Designu LuCreate, z którą SKENDE współpracuje od początku swojego istnienia w Lublinie.„Szwedzki Stół”, dostępny jest nie tylko z pasażu. Posiada też odrębne, zewnętrzne wejście. Czynny jest w godzinach funkcjonowania Centrum, w godz. 10:00 do 21:00, a w niedziele handlowe od 10:00 do 20:00.

Imprezy zamknięte będą mogły się tutaj odbywać w niedziele niehandlowe.

Szczegóły- są dostępne na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/szwedzkistol88/ oraz Instagramie: https://www.instagram.com/szwedzkistol88/.

………………………………………………………………………………………………….

HARMONOGRAM WARSZTATÓW W SZWEDZKIM STOLE

11:00-13:00   4 października (piątek) Śniadanie po lubelsku – prowadzący Jarek Sak

17:00-19:00  11 października (piątek) Zdrowe lunchboxy – prowadząca Agata Kornacka

17:00-19:00  16 października (środa) Gotujemy z lodówkowych resztek – prowadzący Sara Ferreira

11:00-13:00 19 października (sobota) Pizza dla mamy i taty (warsztaty dla dzieci) – prowadzący Jarek Sak

16:00-18:00 29 października (wtorek) Od cuppingu do ulubionej filiżanki – prowadzący Piotr Kaczorowski