AKADEMOS W CARNEGIE HALL! AKADEMOS W CARNEGIE HALL!

Naturalnie mowa o Carnegie Hall w Nowym Jorku.  To tutaj  Chór Akademos, działający w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie weźmie udział w prestiżowym konkursie „New York International Music Festival”. Za tym sukcesem stoi Elżbieta Niczyporuk, założycielka i dyrygentka Chórów. Dodam- czterech w jednej szkole, a to już ewenement!Po raz pierwszy uzdolnioną wokalnie nie tylko młodzież, ale i uczniów klas najmłodszych, nie wyłączając  nauczycieli miałam okazję poznać i posłuchać na koncercie „Spełniając Marzenia”, zorganizowanym ostatnio w lubelskiej Filharmonii. Koncercie z Piotrem Selimem nie tyle w tle, co w roli głównej pospołu z Elżbietą Niczporuk. Obydwoje okazali się wszechstronnie uzdolnionymi artystami. Ich występy solowe uświetnili głosowo wychowankowie Chóru Academos . Tym razem w imponującej liczbie ok. 150 chórzystów na scenie jednocześnie.  To musiało zabrzmieć i zabrzmiało o czym świadczyły owacje na stojąco. Ale i cel główny – zdobycie pieniędzy urealniających  konkursowy wyjazd  do Nowego Jorku został osiągnięty! Wyjazd oznacza bowiem gigantyczne koszty i by spełnić marzenia trzeba je po prostu zdobyć. Pisząc o tym mam wrażenie, że nie zabraknie i innych sponsorów… Trochę historii.  Chór  Akademicos na podstawie przesłanych przez Międzynarodowe Szkoły  Paderewski  w Lublinie nagrań  na  „New York International Music Festival” jako jeden z sześciu chórów szkół średnich z całego świata  został zakwalifikowany na nowojorski festiwal.  Ba, w mailu od organizatorów  znalazło się stwierdzenie, że chór jest wspaniały! Nie obyło się bez wzruszeń. Jest duma. To Academos będzie reprezentować Polskę na scenie międzynarodowej  jako jedyni w kategorii High School.Wyjazd  do Nowego Jorku przewidywany jest 15 kwietnia i potrwa do 24 kwietnia br. Pojedzie 40 licealistów oraz ich opiekunowie. W planie poza Festiwalem są występy w kilku szkołach polonijnych w New Jersey oraz w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Obecnie trwają intensywne próby.

——————————————————————————————————————–Chór Akademos powstał w 2006 r. z inicjatywy Elżbiety Niczyporuk, która jest dyrygentem i opiekunem młodzieży. Chór uświetnia większość szkolnych uroczystości oraz występuje w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach, festiwalach i konkursach. Liczne nagrody i wyróżnienia potwierdzają wysoki poziom zespołu.

Chór Akademos występuje w Lublinie na najważniejszych scenach, m.in. w Filharmonii Lubelskiej, Centrum Spotkania Kultur czy na Zamku Lubelskim. Od 2013 r. koncertuje także za granicą. Do tej pory odwiedził m.in. Wenecję, Grecję, Barcelonę, Paryż, Rzym, Norwegię, Baden Baden i Wiedeń.

Opiekunem i dyrygentem Chóru Akademos jest Elżbieta Niczyporuk. W 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMSC w Lublinie. Po studiach spędziła 5 lat w USA, gdzie pracowała jako nauczyciel muzyki w Polish Supplementary School w New Jersey i koncertowała z założonym przez siebie szkolnym zespołem „Elibabki”.

Po powrocie do Polski w 2006 roku rozpoczęła pracę w Międzynarodowych Szkołach Paderewski w Lublinie jako nauczyciel muzyki, teatru i indywidualnej emisji głosu oraz założyła Chór Akademos.

Wśród zdobytych przez nią wyróżnień są m.in.: Złota Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz II Miejsce w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie „Pedagog Roku 2013”.

Wybrane nagrody

Chóry Akademos zdobywają pierwsze miejsca i liczne nagrody na prestiżowych konkursach i festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie, m.in.:

  • Dziesięciokrotny Złoty Dyplom w Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych w Lublinie
  • Złoty Dyplom na IV Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Wenecji
  • Złoty Dyplom na II Międzynarodowym Konkursie Chórów Cantu Gaudeamus
  • Srebrny Dyplom na VIII Międzynarodowym Konkursie „Music and sea” w Grecji
  • Złoty Dyplom, Nagroda Specjalna dla Najlepszego Chóru Mieszanego, Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór rozrywkowy w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów Licealnych w Kaliszu
  • Puchar Kuratora Oświaty oraz Nagroda Specjalna Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS w III Wojewódzkim Konkursie Chórów Szkolnych w Lublinie
  • Złoty Dyplom w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek
  • II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Koziołek Lubelski”
  • II Nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Cantantens Lublinensis
  • Wyróżnienie na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Występ w Carnegie Hall to nie tylko wyróżnienie dla Academosa, ale i niepowtarzalne przeżycia dla członków Chóru Akademos . To wspaniała promocja dla Międzynarodowych Szkół Paderewski z Lublina, dla Lublina i Polski. Dla nas wszystkich, polskich patriotów. Gratulacje  i trzymamy kciuki za festiwalowe trofea!

                                                    Tekst i foto : Grażyna Hryniewska  

PS. Zdjecia dokumentują okazjonalny występ Akademosa w lubelskiej Filharmonii.