Kolejne spektakle online Kolejne spektakle online

W ramach akcji „Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!” Teatr im. J. Osterwy w Lublinie przygotowuje kolejne pokazy online swoich spektakli.W najbliższą środę 8 kwietnia, zapowiadany już, „Książę i żebrak”. Dwie kolejne środy to pokazy spektakli „Hindełe, siostra sztukmistrza” (15.04) Pawła Passiniego oraz „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające” (22.04) Jerzego Jana Połońskiego. Obydwa spektakle wyemitowane zostaną o godz. 20.00.Pokaz online spektaklu „Książę i żebrak” odbędzie się w środę 8 kwietnia 2020r. o godz. 12.00.Link do transmisji pojawi się w wydarzeniu na Facebooku (jako pokaz premierowy). https://www.facebook.com/events/216038342952166/

—————————————————————————————————————-„Książę i żebrak” – autor: Mark Twain

W jednej z najgorszych dzielnic Londynu mieszka Tomek Canty – chłopiec, który żebraniem i kradzieżami musi zarabiać na rodzinę. W tym samym czasie na dworze królewskim żyje młody książę Walii Edward, syn Henryka VIII. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem chłopcy się spotykają, okazuje się, że są niemal identyczni. W wyniku zamiany strojów książę trafia na bruk, a żebrak na salony. Jak poradzą sobie z nową rzeczywistością? Czy uda im się wrócić do normalnego życia, czy już zawsze będą musieli udawać kogoś, kim nie są?

reżyseria: Paweł Aigner
scenografia: Pavel Hubička
kostiumy: Zofia de Ines
muzyka: Piotr Klimek
przekład, adaptacja i teksty piosenek: Malina Prześluga
przygotowanie wokalne: Izabela Urban
układ pojedynków: Tomasz Bielawiec

Obsada:
Daniel Dobosz / TOMEK CANTY
Krzysztof Olchawa / JAN CANTY
Jolanta Rychłowska / LEONORA CANTY
Grażyna Jakubecka / MARIANNA CANTY
Halszka Lehman / ELŻUNIA CANTY
Marta Ledwoń / ANNA CANTY
Daniel Salman / KSIĄŻĘ EDWARD TUDOR
Janusz Łagodziński / KRÓL HENRYK VIII / WIĘZIEŃ
Wojciech Rusin / SZAMBELAN
Jerzy Rogalski / LORD HERTFORD / MARSZAŁEK
Wojciech Dobrowolski / SIR WILIAM HERBERT
Paweł Kos / CHŁOPIEC DO BICIA / NIETOPERZ / GUZ / GŁOS ZZA DRZWI / ŻYCZLIWY / MINISTRANT
Tomasz Bielawiec / MEDYK / PODSTOLI / YOKEL / MONSTER – CZŁOWIEK-PIES
Jerzy Kurczuk / KSIĄDZ BISKUP LORD ST. JOHN
Artur Kocięcki / OJCIEC ANDRZEJ / AKTOR – MILES HANDON
Hanka Brulińska /AKTORKA
Witold Kopeć / MARSZAŁEK NORFOLK / BURNS
Anna Nowak / KLEMENTYNA
Teresa Filarska / GERTRUDA
Anna Torończyk / WALENTYNA
Magdalena Sztejman / HRABINA BERKELEY
Marta Sroka / RYSZARDA KULAS
Jolanta Deszcz-Pudzianowska / HODGE
Lidia Olszak / INSPICJENTKA TEATRALNA
Przemysław Gąsiorowicz / LORD D’ARCY / KOGUT / KAT
Tomasz Bielawiec, Paweł Kos, Przemysław Gąsiorowicz, Marta Sroka / DZIECI Z SIEROCIŃCA
Czas trwania: 130 min.

——————————————————————————————————————-

Pokaz online spektaklu „Hindełe, siostra sztukmistrza” odbędzie się w środę 15 kwietnia 2020r. o godz. 20.00. Link do transmisji pojawi się w wydarzeniu na Facebooku (jako pokaz premierowy).

Hindełe, siostra sztukmistrza – autor: Patrycja Dołowy.

W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera. Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu.

 Reżyseria: Paweł Passini, scenografia: Mirek Kaczmarek, kostiumy: Marta Góźdź, scenografia multimedialna: Maria Porzyc, muzyka: Daniel Słomiński, reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk, ruch sceniczny: Wojciech Kaproń

Obsada: Hanka Brulińska, Teresa Filarska, Edyta Ostojak, Jolanta Rychłowska, Nina Skołuba-Uryga, Jowita Stępniak, Daniel Dobosz, Wojciech Dobrowolski, Paweł Janyst, Dariusz Jeż, Jerzy Kurczuk, , Maciej Grubich. 


Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające – autor: Leon Schiller.

„Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające” to widowisko śpiewno-muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera, inscenizatora, teoretyka teatru, pedagoga, jednej z największych postaci teatru polskiego. Śpiewogra Schillera, wystawiona po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen stanowi jedyną w swym rodzaju mieszankę utworów muzycznych. Twórca zbierał codzienne piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku, z łagodnym przymrużeniem oka przedstawiając Polaków portret własny w piosence. Tak powstał zbiór utworów naiwnych, prościutkich, garściami czerpiących z ukochanej przez Schillera staropolszczyzny, z późniejszych epok historycznych aż do lat międzywojennych. Wodewile, piosenki i tańce, które niesłusznie kojarzą się dziś z pojęciem lżejszej muzy, a które są kwintesencją teatru.

Reżyseria i opracowanie dramatyczne: Jerzy Jan Połoński, kostiumy/scenografia: Barbara Wołosiuk, choreografia: Urszula Pietrzak, projekcja video: Dawid Kozłowski, muzyka: Łukasz Damrych, przygotowanie wokalne: Aleksandra Mikołajczyk. 

Obsada: Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Teresa Filarska, Grażyna Jakubecka, Anna Torończyk, Jowita Stępniak, Tomasz Bielawiec, Wojciech Dobrowolski, Artur Kocięcki, Witold Kopeć, Jerzy Kurczuk, Marek Szkoda. 

————————————————————————————————————–\

Akcja Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze!

W centrum zainteresowań naszego teatru stawiamy Was, naszych widzów. W wielu spektaklach Teatru Osterwy mogliście zobaczyć bliskie Wam historie lub te zasłyszane z mediów. Nawet przywołując klasykę literatury nasi twórcy myślą o Was, sprawiając, że szesnastowieczne teksty Szekspira czy odwołujące się do mieszczańskiego teatru XIX wieku przypominają współczesne nam czasy.

Zapraszamy do śledzenia wszystkich wydarzeń w ramach akcji Nie wychodź z domu, zobacz się w teatrze! na:

https://www.teatrosterwy.pl/

https://www.facebook.com/TeatrOsterwy/

https://www.instagram.com/teatrosterwy/