Spektakl „Nad Niemnem” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego już dziś, 10 grudnia o godz. 19.30, zobaczyć będzie można na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Tegoroczna edycja Festiwalu różnić się będzie od poprzednich, ponieważ wszystkie wydarzenia dostępne będą bezpłatnie na stronie Play Kraków: https://playkrakow.com/vods/vod.463
Przed spektaklem, o godz. 19.00 zobaczyć będzie można rozmowę z twórcami spektaklu Jędrzejem Piaskowskim i Hubertem Sulimą, którzy otrzymali w tym roku nominację do Paszportów Polityki w kategorii Teatr.
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu i spektaklu „Nad Niemnem” na stronie: https://www.boskakomedia.pl/news/13_edycja_festiwaluScena Scena Objazdowa Reduta to nowy projekt Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, który polegać będzie na stworzeniu sieci partnerskich scen w całym Województwie Lubelskim. Wraz z ośrodkami kultury z regionu, które utworzą z nami sceny partnerskie zbudujemy wspólną przestrzeń dla teatru, wykorzystując potencjał istniejących scen na terenie województwa.
Prezentować będziemy repertuar Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, który czerpie z najwybitniejszych osiągnięć polskiego i światowego dziedzictwa dramaturgicznego. Prezentacje wzbogacone o cykl warsztatów i spotkań, które umożliwią aktywniejsze uczestnictwo w wydarzeniach.
Projekt nawiązuje do działalności Juliusza Osterwy, który założył Teatr Reduta, łączący w sobie ideę teatralnych objazdów i edukację. Artysta dążył do tego, by teatr docierał do jak największej liczby odbiorców i był elementem budowy wspólnoty, której fundamentem jest piękno polskiego języka. Dodatkowo chcemy kontynuować tradycję wyjazdów do różnych ośrodków w całym województwie, która zapisała się w historii lubelskiego teatru.
U podstaw naszego działania jest przekonanie, że kontakt z pięknem języka, który kształtuje naszą wrażliwość społeczną i estetyczną powinien odbywać się poprzez literaturę i dramaturgię realizowaną przez utalentowanych twórców. Chcemy dać możliwość uczestniczenia „na co dzień” w wydarzeniach kulturalnych oraz wzbogacenia oferty lokalnych centrów kultury w twórcze i wartościowe wydarzenia.
Pomimo pandemii już rozpoczęliśmy pracę nad projektem, wierząc, że teatr pełni misyjną rolę w powrocie do zdrowia całego społeczeństwa. W zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami ośrodków partnerskich. Kolejnym krokiem będzie powołanie grupy roboczej, w której skład wejdzie trzech przedstawicieli z regionu, przedstawiciel Teatru Osterwy i jednego z teatrów niezależnych z Lublina. Ich zadaniem będzie wypracowanie zasad współpracy.
Nad projektem Sceny Objazdowej Reduta obecnie pracują z nami:
- Bialskie Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
- Chełmski Dom Kultury
- Krasnostawski Dom Kultury
- Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
- Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”
- Tarnogrodzki Ośrodek Kultury
- Dom Kultury we Włodawie
- Zamojski Dom Kultury
Projekt Sceny Objazdowej Reduta spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem: „Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa, która zapewni dostęp do spektakli teatralnych na najwyższym poziomie mieszkańcom mniejszych miejscowości, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Cieszę, że Krasnostawski Dom Kultury będzie jednym z elementów Sceny Objazdowej Reduta, dzięki czemu miłośnicy teatru będą mieli możliwość uczestniczenia w spektaklach bez potrzeby podróżowania do Lublina czy Warszawy.” -Damian Kozyrski, Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.