Generalnie – idealnie Generalnie – idealnie

W przeddzień inauguracji 3.Festiwalu Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej  (18-26 września br.),  Teatr Muzyczny w Lublinie – partner wydarzenia, użyczył miejsce na konferencję prasowąz udziałem nie tylko bezpośrednich organizatorów tego wydarzenia na czele z jego  dyrektorem artystycznym – Krzysztofem Korwin-Piotrowskim, ale i prawdziwych znakomitości polskiej i nie tylko polskiej sceny operowej, że z satysfakcją wymienię m.in. Małgorzatę Walewską (mezzosopran dramatyczny), Aleksandrę Kubas-Kruk (sopran), Kamilę Lendzion (sopran), Sławomira Naborczyka (tenor) oraz Mykołę Kornatyuka (baryton ) jak też maestra Przemysława Fiugajskiego, kierownika muzycznego Teatry Muzycznego w Lublinie.

Wiedziona przeczuciem, postanowiłam na samej konferencji nie poprzestać, mając zaraz potem szansę obejrzenia   próby generalnej finalnego spektaklu festiwalowego– „Wielka sława Bogusława Kaczyńskiego – świat opery i operetki”.

W ten świat wdepnęłam dosłownie na kilka godzin. Oznaczało to totalne wyłączenie się z realnego świata. Każdy kolejny mistrzowski występ wokalny, sola i duety, mixy sopranów, mzzosopranu, tenora i barytona, bywało w efektownej baletowej oprawie, podparte świetnym muzycznym podkładem orkiestry lubelskiego Teatru Muzycznego, pochłaniał bez reszty. Same ręce cisnęły się do braw, a tych próby generalne chyba nie przewidują. Wobec tego biję je teraz po stokroć!!! Komu? Wszystkim. Trzymając się programu spektaklu na początek Sławomirowi Naborczykowi. M.in.  za arie-  z opery Giacomo Pucciniego Turandot – Nessun dorma oraz La donna mobile z Rigoletta Werdiego. W kolejnych ariach  skutecznie zauroczał nie tylko głosem cudownie rzeźbiącym muzyczną przestrzeń, ale i osobowością.  

Wielką moją ciekawość budził występ znakomitości polskiej (i nie tylko) sceny operowej, zasłużenie utytułowanej Małgorzaty Walewskiej. Nie mnie więc oceniać lubelski występ gwiazdy scenicznej tej miary, ale dziennikarskie  chapeau bas p. Małgorzato za Carmen z Habanery Georgesa Bizeta. Pozostałe arie spektaklu dopełniały mój zachwyt Pani wspaniałym mezzosopranem dramatycznym, a i… Panią – samą. Swobodą sceniczną.O sopranie Aleksandry Kubas – Kruk, czytałam śledząc błyskotliwą karierę międzynarodową śpiewaczki aktualnie związanej z Wrocławiem. Na żywo nie słyszałam i oto …usłyszałam! Balsam na serce!

Sopran p. Aleksandry z mezzosopranem p. Małgorzaty (Belle nuit), jak pozostałych solistów (Usta milczą, dusza śpiewa z Wesołej Wdówki czy Wielka sława to żart z Barona cygańskiego), cudownie współgrał, poruszajac najczulsze struny mojej muzycznej wrażliwości.Nasza lubelska śpiewaczka, sopranistka Kamila Lendzion, mistrzowsko wcieliła się m.in. w Hrabinę Maricę z opery Kalmana. Jej piękny sopran, uroda i temperament rozgrzewały serce do czerwoności.Mykola Kornutyak, baryton Narodowej Opery Lwowskiej zachwycił mnie arią z Cyrulika Sewilskiego Rossiniego. Pozwoliła ona w pełni zabłysnąć nie tylko jego niepowtarzalnemu brzmieniowo głosowi, ale i wrodzonym zdolnościom aktorskim. Teraz wiem, że …wielka sława to nie żart, to talent i praca.Pani Dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie Kamili Lendzion z całego serca dziękuję za możliwość pozostania na prawie pustej widowni z zespołem najznamienitszych z najznamienitszych artystów operowych tuż, tuż. Na scenie. Trudno teraz znaleźć słowa nazywające po imieniu wagę wyniesionych dzięki temu przeżyć estetycznych. To niemal sam na sam z Mistrzami sceny poruszyło najczulsze struny mojej muzycznej percepcji. Jako dziennikarza, utwierdziło w przekonaniu, że publiczność 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, przeżyje naprawdę niesamowite zauroczenia.

Nie można przeto na bialskopodlaskim Festiwalu nie zaistnieć! Taka muzyczna gratka zdarza się rzadko! 

Do świata najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej podczas finalnego spektaklu, jak też świata samego patrona Festiwalu – Bogusława Kaczyńskiego wprowadza, ze swoistą swadą dodam, Krzysztof Korwin – Piotrowski. Na scenie festiwalowej towarzyszyć mu będzie Katarzyna Sanocka z TVP Kultura.   

W ciągu 9 dni,  od 18 do 26 września br. publiczność ma szansę uczestniczyć w trzynastu muzycznych wydarzeniach. Wydarzeniach artystycznie imponujących i niepowtarzalnych, wprowadzających do świata opery, operetki i musicalu. Świata muzyki poważnej przybliżonego przez organizatorów wydarzenia, o których pora najwyższa powiedzieć: Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej oraz Fundację ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego, z dyrektorem artystycznym festiwalu Krzysztofem Korwin-Piotrowskim oraz przewodniczącym Rady Fundacji ORFEO – Zbigniewem Napierałą po społu.

Wracając do imponującego programu 3.Festiwalu dodam, że obok występów słynnych solistów polskiej sceny muzycznej (po raz pierwszy np. zaśpiewa Małgorzata Walewska, która występowała na największych scenach operowych świata, w tym w Metropolitan Opera w Nowym Yorku), przewidziane są spektakle, widowiska i projekcje filmowe. Oznacza to naprawdę niezapomniane chwile. Wszystkie mają na celu celebrowanie pamięci o Bogusławie Kaczyńskim . Wykazują autentyczną dbałość o dziedzictwo wyjątkowego bialczanina.

Tekst: Grażyna Hryniewska

Foto: Aneta Sobiesiak