OGRODY ZMYSŁÓW OGRODY ZMYSŁÓW

O tej porze roku zwiedzającym zwykło się polecać  ogrzane zimowe ogrody. Nakazuje to  logika.  W Muszynie, nawet zimą należy polecać Ogrody Zmysłów. Inaczej zwane Sensorycznymi. One stanowią wyjątkową ofertę kurortu. 

Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce.

Zimą Ogrody Zmysłów zubożone są o kolory, aromaty. Za to wzrok ma szansę wychwycić ich ponadczasowe piękno. O tym mogą przekonać  pokryte śnieżną pierzynką rzeźby, które postanowiłam jeszcze starorocznie sfotografować.

  Warto przy okazji wspomnieć, że muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Oprócz funkcji poznawczej poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. W tym celu ogrody są podzielone na siedem stref: 

  • zdrowia – znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, 
  •   zapachu – na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne.
  •  dźwięku – warto się tu zatrzymać i wsłuchać w szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami.
  • zapachowo-dotykową – w tej części ogrodu wykorzystywane są równocześnie zmysły dotyku i węchu.
  • smaku – rosną tu krzewy i drzewa owocowe, co pozwala na obserwację rocznej wegetacji roślin oraz ich kosztowanie.
  • wzroku – przenika całe ogrody, tworząc mozaikę pięknego, naturalnego krajobrazu Popradzkiego Parku Krajobrazowego jak i potęgę ludzkiej myśli i chęci podporządkowania sobie sił natury przez człowieka.,
  • Afrodyty – jej patronką jest grecka bogini miłości Afrodyta, która symbolicznie ze swej amfory podlewa rajskie jabłonie, sadzone tutaj przez pary nowożeńców,
  • baśni i legend o Muszynie – najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców Państwa Muszyńskiego.