Głód mody lekko zaspokojony Głód mody lekko zaspokojony

Pamiętam czasy, gdy Lublin zaczął być  już postrzegany jako miasto mody. Jedną z bardziej prestiżowych  imprez modowych w tym okresie stała się Gala Mody – Lublin. Z czasem przeobraziła się w Galę Mody i Biznesu. Niestety – gdy tylko  lublinianie zaczęli ją postrzegać jako imprezę cykliczną wybuchła pandemia Covid . Wyjątkowe wydarzenie modowo-kulturalno-biznesowe ( fortunne połączenie:  pokaz mody, showroom, bankiet) siłą rzeczy wypadło z kalendarza imprez. Wirus uniemożliwiając publiczne spotkania przekreślił szansę zapoznawania się na bieżąco, dodam – na żywo z najnowszymi trendami wiosna-lato. Nie pozwolił na odświeżanie starych  relacji biznesowych.  Trudno się więc dziwić, że gdy pomysłodawca i wyłączny organizator Gali Mody i Biznesu – Lublin, MagMar-models (agencja eventowo-modelingowa działająca od 2009 roku głównie na terenie województwa lubelskiego rynku, ale również w Warszawie i miastach Polski wschodniej),  postanowił wrócić do starej, dobrej tradycji, wokół planowanej w Rezydencji w Szczerym Polu  tegorocznej  Gali Mody i Biznesu , zrobiło się bardzo głośno. Obok nazwiska Magdaleny Mareckiej pojawiło się tym razem znane dotąd raczej w kręgach polskich projektantów mody – Agnieszki Tokarz-Iwanek.Mnie ten mariaż ani na moment nie zdziwił. Wręcz ucieszył! Agnieszka bowiem, o której kolekcjach niejednokrotnie wypowiadałam  ciepłe dziennikarskie opinie, latami pracy w modzie  i dla niej na tytuł współorganizatora Gali Mody i Biznesu, jak mało kto w pełni sobie zasłużyła. Ona też Jako Tokarz Design  ( firma z nowojorską duszą stworzona przez dwie siostry – Agnieszkę i Anetę Tokarz) jako pierwsza marka zaprezentowała się na Gali. Potem projektantka miała jeszcze drugie wyjście łącznie z kolekcją krzeseł Abacus jako Forum by Nowy Styl. Z zaprezentowanych tego wieczoru kolekcji można było sobie wybrać ubrania na niemal każdą życiową okazję przydatne. Ja je do dzisiaj postrzegam  przez trzy dominujące kolory – biele, róże, zielenie.

Ubrania eksponowane były potem w showroom . Podobnie kilka innych firm.  Kilkuset zaproszonych na Galę biznesowych gości  mogło też  sie zapoznać z kolekcją ubrań marki – Odzieżowe Pole. Innymi słowy kolekcją firmy, która mówi o sobie że projektuje ,,grzeczne sukienki dla anarchistek”. Ubrania tworzone z pasją od projektu do ostatecznej wersji produktu. Z wykorzystaniem materiałów przyjaznych dla środowisku. Szyku tej kolekcji dodało na pokazie obuwie marki A Little Glamour.  Osobiście z dużym zaciekawieniem czekałam na kolekcję przygotowaną przez znany mi od tej najlepszej strony z ubrań męskich Club Conesera z Lubartowa. Kolekcja i tym razem była kwitowana brawami. Podejrzewam, że i zasprawa jednego z modeli!!!  

Nie zabrakło PARISEL czyli salonu sukien ślubnych z Łukowa. Osobiście , nadal pozostaję pod wrażeniem sukni biało-czerwonej.

Wyróżniające wrażenie przede wszystkim za innowacyjny szachowy układ prezentacji zrobiła kolekcja – Szach Mat. Zaprezentowała ją na Gali firma  Miss City Official. Konkretniej o samej kolekcji – czarno biała luźna forma, idealna na lato, przewiewna. 

Braw nie zabrakło dla innych kolekcji, bo też miał kto je bić. Zaproszenie na Galę gośscie nie zawiedli.

 Na dłużej w pamięci pozostanie z pewnością kolekcja MOSTRAMI. Pokazowi strojów kąpielowych pikanterii dodała prezentacja nad basem . Bardziej intymną, rozebraną kolekcję – bieliznę przedstawił na wybiegu, wewnątrz Rezydencji sklep Tina. Nie darowałabym sobie nie wskazania przysłowiowym palcem firm, które wyraźnie pomnozyły efekt finalny pokazów. Zatem brawa dla TESOROTOP ( piękna biżuteria, firma – Twój Polski Optyk M.  DEREWECKI, Salon Urody SHINE (fryzury) oraz Reveling Visage Pracownia Wizerunku, Joanna Hryniewska. Gdyby ktoś pytał czy to moja rodzina – nie. A szkoda, bo jest utalentowana!  

A potem, nad basenem szampan lał się obficie z rąk apetycznie roznegliżowanych hostess. Ze smakiem zajadano tort  cukierni artystycznej Sweet Baker, by pod koniec wieczoru w pełni dogodzić podniebieniu smakołykami już bardziej konkretnymi. A było czym!Rezydencja w Szczerym Polu (byłam tam pierwszy raz!) jest według mnie miejscem wspaniałe spełniającym wymogi nie tylko pokazu mody, ale i każdego innego tzw. Wydarzenia. Dodaje mu urody i splendoru.

Grażyna Hryniewska

PS. Z pomocą mojego ulubionego fotografa Maćka Kozłowskiego, jak też Piotra Jarugi prezentując teraz te a nie inne zdjęcia z pokazu, mogę wyróżnić najpiękniejsze moim zdaniem kreacje minionej Gali Mody i Biznesu – 2022 w Rezydencji w Szczerym Polu w Bystrzycy Nowej.