Młody Dinozaur 2021 uhonorowany Młody Dinozaur 2021 uhonorowany

Redaktor Stanisław Wojnarowicz, obchodzący w tym roku 50-lecie pracy zawodowej, został laureatem tytułu „Młody Dinozaur” za rok 2021.Ten niepowtarzalny w kraju laur został mu wręczony 30 czerwca 2022 r. Gala Młodego Dinozaura, zorganizowana przez Lubelski Oddział  Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej, odbyła się w zabytkowym Lawendowym Dworku przy ul. Krochmalnej w Lublinie.

Ograniczenia epidemiologiczne uniemożliwiały przez dwa lata organizację tradycyjnych  spotkań lubelskiego środowiska dziennikarskiego w tłusty czwartek. Toteż, gdy tylko restrykcje zniesiono, zorganizowano galę, na której wręczono  po raz 22 laur Młodego Dinozaura oraz po raz drugi  tytuł Amicus Diurnariorum.  Uhonorowano nim sympatyzującego od lat ze środowiskiem dziennikarskim wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublina Stanisława Kierońskiego.W gali uczestniczyli aktywni zawodowo i będący w stanie spoczynku dziennikarze z Lublina, a także obchodzący w czerwcu 90-lecie urodzin autor „Leksykonu dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny”, członek SDP Leszek Gzella. Obecni byli pierwsi  laureaci tytułu Amicus Diurnariorum Mieczysław Zapał i Andrzej Zdunek.  Laurem „Młodego Dinozaura”, przypomnijmy, Lubelski Oddział SDRP  honoruje dziennikarzy, którzy są już na emeryturze, ale wciąż  pozostają  aktywni zawodowo bądź społecznie. Obecny laureat od 14 lat kieruje Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Red. Kazimiera Błażewicz-  Izdebska w obszernej laudacji przypomniała jego drogę zawodową od dziennikarza „Kuriera Lubelskiego” po PAP i MPK., gdzie pełnił funkcję rzecznika prasowego. Mówiąc  o jego pracy jako korespondenta PAP w Rumunii, stwierdziła m.in.: „W Bukareszcie był wtedy jedynym  polskim korespondentem, jedynym, który relacjonował wydarzenia wojenne, o czym teraz się nie pamięta. Jego korespondencje zgodnie z obowiązującą w Agencji regułą sygnowane były „PAP donosi”. Wykorzystywały je wszystkie media nie tylko w Polsce ale i   w świecie. Zawsze anonimowo, PAP donosi”.

Podczas gali red. Wojnarowiczowi wręczono  okolicznościowy  adres  skierowany doń przez  kierownictwo stowarzyszenia: przewodniczącego ZG SDRP  Jerzego Domańskiego i sekretarza generalnego ZG SDRP Andrzeja Maślankiewicza. Czytamy w nim m.in.: „ Stanisławie ,  świętujesz dziś półwiecze pracy dziennikarskiej. To w naszym zawodzie wielkie osiągnięcie. /…/ Ale my, Stanisławie, dziękujemy Ci przede wszystkim za 14 lat ofiarnej pracy na stanowisku przewodniczącego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie. Byłeś również przedstawicielem SDRP w Radzie Programowej Radia Lublin. Jako sekretarz rady w latach 2012 – 2016 jak zawsze dbałeś o wysoki poziom tej Rozgłośni, a przede wszystkim o to, by pracujący tam dziennikarze byli szanowani i traktowani podmiotowo”.

Dla uczestników czerwcowego spotkania w zabytkowych wnętrzach Lawendowego Dworku  z recitalem piosenki francuskiej wystąpił  laureat Festiwalu Piosenki Francuskiej, a także  Festiwalu Piosenki  Lirycznej i Miłosnej Krzysztof Boguń. Wykonawcę gorąco oklaskiwano! Laureat nie krył wzruszeń.Galę Młodego Dinozaura z wrodzonym wdziękiem poprowadziła red. Grażyna Hryniewska – Kalicka.

Wydarzenie zarejestrował na taśmie  Zenon Krawczyk.

Foto:

Grażyna Hryniewska-Kalick

 Zenon Krawczyk