JUBILEUSZOWY SUPER START! JUBILEUSZOWY SUPER START!

Odnotowana przez nas wcześniej konferencja prasowa jakkolwiek była w niej mowa o jubileuszowym roku  (75-lecie) lubelskiego  Teatru Muzycznego, cyklu związanych z tym koncertów, zwłaszcza inaugurujących obchody, a przewidzianych już 17 i 18 bm. nie dała przedsmaku wrażeń, jakie te dwa muzyczne wieczory za sobą faktycznie wniosły. Mogła jedynie intrygować sama  przewrotność tytułu koncertów – Operetka na poważnie/ Opera na wesoło.

Szokiem natomiast i to w tym najlepszym tego słowa znaczeniu okazały się dopiero same przedstawienia. Zwłaszcza pierwsza ich  część, operowa, która faktycznie,  za sprawą sprytnie przemyślanych muzycznych niespodzianek nim była. W efekcie urzekła publiczność.

Ja sama, zachwycona pierwszą, tą nie do końca operową częścią koncertu, a przede wszystkim konsekwentną, finezyjną  realizacją scenariusza i maestrią artystów już w antrakcie pozwoliłam sobie pogratulować sukcesu dyrektor Kamili Lendzion. Jak się później przekonałam był to strzał w dziesiątkę! Nie kto inny bowiem jak Pani Dyrektor okazała się  autorem operowej właśnie części koncertu. Brawa zatem raz jeszcze Pani Dyrektor!

Oficjalnie, o czym świadczy plakat koncertu autorką scenariusza i reżyserem koncertu była Anna Barańska-Wróblewska. Nie mnie więc  rozstrzygać której z Pań wkład w jakość jubileuszowych koncertów był większy czy lepszy. Istotne, że otwarcie nowego, jubileuszowego sezonu Teatru Muzycznego w Lublinie nie przeszło bez echa. Były ochy i achy, owacje na stojąco. Były wzruszenia po obydwu stronach- na scenie i na widowni.

Ze względów technicznych piszę o tym z małym.  jak na mnie przystało, poślizgiem. Piszę jednak po to, by zachęcić publiczność do świątecznego  zakochania się w lubelskim Teatrze Muzycznym. Wszystkich osobach z nim związanych od lat nie tylko umiejętnościami, ale i sercem. Tworzą autentycznie profesjonalny, zgrany, świetny, rzec by można rodzinny Zespół!

Gratulując jubileuszu, pozwolą sobie wymienić solistów  jubileuszowego koncertu. Dzięki ich głosom sezon 2022/23 Teatru Muzycznego w Lublinie zapowiada się naprawdę wyjątkowo.

Soliści:Anna Barska, Paulina Janczaruk-Czarnecka, Agnieszka kurkówka, Agnieszka Piekaroś-Padzińska, Dorota Laskowiecka-Urban, Dorota Szostak-Gaska, Jarosław Cisowski, Jakub Gąaska, Sławomir Naborczyk, Patryk Pawlak, Patrycjusz Sokołowski, Paweł Stanisław Wrona,i Marcin Żychowski. Gościnnie – Ryszard Wróblewski.

Nie mogę też nie odnotować ważnej dla koncertu obecności Kameralnej Orkiestry Jubileuszowej na czele z  Andrzejem Czaplińskim (koncertmistrz,  skrzypce).

Skoro o skrzypcach mowa nie sposób nie odnotować gościnnego, wirtuozerskiego występu solowego Kamili Malik (skrzypce).

No i świąteczna chwilo trwaj… .

                                                    Tekst: Grażyna Hryniewska   

                                                      Foto: Grzegorz Winnicki 

PS. Nie byłabym sobą, gdybym nie pochwaliła autorów scenografii – Anna Barańska-Wolińska i Marcin Nogas oraz doboru kostiumów i charakteryzacji – Agnieszka Wolińska.