Ogrody zmysłów Ogrody zmysłów

Przeglądałam ostatnio zdjęcia i jako pierwsze wpadły mi w ręce zrobione w Muszynie podczas pobytu w jednym z tamtejszych sanatoriów. To wtedy odkryłam  cudowne a zarazem wyróżniające tę miejscowość miejsce – ogrody sensoryczne zwane też ogrodami zmysłów.To miejsce urzekło mnie na tyle, że pragnę je podpowiedzieć innym jako wspaniałe miejsce  relaksujących spacerów o każdej porze roku.   

Nie każdy wie, że ogrody sensoryczne powstają głównie z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych i mają pełnić funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną i terapeutyczną. Pobudzać rozwój narządów zmysłów, prowokiać mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego oraz stymulować ośrodkowy układ nerwowy.

Mnie ogrody sensoryczne w Muszynie urzekły relaksującą przestrzenią, oryginalnościa a zarazem pięknem stworzonych ogrodów

 Ogród sensoryczny w Muszynie podzielony na strefy. Każda z tych stref jest opisana na tablicach informacyjnych, z wyszczególnieniem roślin, jakie tam spotkamy. Godnym uwagi jest fakt, że napisy w tym miejscu są po polsku, angielsku, słowacku, a także pismem Braile’a!

Podpowiadam :

Ogród Afrodyty. Ciekawa koncepcja tej strefy. Otóż tutaj każda para nowożeńców może posadzić swoje drzewko miłości i zawiesić na nim swoją kłódkę. Szczegółowe informacje na stronie www.muszyna.pl.

Ogród dotykowy – zwany również zapachowo-dotykowym. Czyli poprzez dotykanie poszczególnych liści zróżnicowanych fakturowo, dostarczamy nowych bodźców organizmowi. Tak naprawdę są tu rośliny spotykane często w naszych parkach: buki, lipy, klony, jarzęby, tawuły, kaliny.

A przede wszystkim … Ogród baśni i legend. Otwarty najpóźniej, bo w 2019 roku. Znajdziecie tu odniesienia do baśni i legend nawiązujących do Muszyny. Z pewnością nie jednego zaciekawią pomieszczenia odwzorowane z dawnych lat – chata czarownicy, zielarki, młynarza, mieszczki. Spotkacie diabła oraz Harnasia. W związku z tym możecie także poczytać o ukrytym skarbie, legendę o studniach i diable Borucie.

Zachwycałam się tym osobliwym miejscem na mapie Polski w listopadzie. Podejrzewam, że o każdej innej porze roku jest tu równie pięknie a może i piękniej… 

Grażyna Hryniewska

Lokalizacja: Park zdrojowy „Zapopradzie”,  Al. Zdrojowa (nad sanatoriami „Korona” i „Muszyna”) Muszyna. Do Ogrodów Sensorycznych można wejść z dwóch stron: od strony sanatoriów „Korona” i „Muszyna” oraz od pijalni wody mineralnej „Antoni”. Pierwsze wejście jest dogodniejsze dla osób niepełnosprawnych. 

Ogród sensoryczny z roślinami stymulującymi zapach, dotyk, dźwięk i smak oraz sprzętem do lekkich ćwiczeń.