Czerwiec ( i pierwsze dni lipca) w Domu Kuncewiczów zapowiadaja się bardzo interesująco dla zwiedzających.
Polecamy:
„Iluminacje” Agnieszki Korfanty i portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów Antoniego Michalaka. Do 25 czerwca
W Pokoju Witolda (parter Domu Kuncewiczów) eksponujemy zdjęcia Agnieszki Korfanty. Malarskie fotografie martwej natury opatrzono wspólnym tytułem „Iluminacje”. Autorka prac jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. W 1992 roku uzyskała tytuł plastyka, a tematem przewodnim pracy dyplomowej były ilustracje zainspirowane poezją Charles Baudelaire „ Kwiaty zła ”. Agnieszka Korfanty jest dyplomowanym pracownikiem służb społecznych, instruktorką terapii zajęciowej, ilustratorką książek. Jako artystka zajmuje się eksperymentalną techniką fotografowania przy użyciu haruhisacamera set. Już w lipcu „Iluminacje” będą prezentowane na wystawie w Finlandii.
Pierwsze tygodnie czerwca to ostatnia szansa obejrzenia portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów, autorstwa Antoniego Michalaka. Prezentujemy je w salonie Domu Kuncewiczów. Obrazy olejne wykonane w 1959 roku były ozdobą domu syna państwa Kuncewiczów , Witolda, mieszkającego w USA. Michalak wykonał je podczas swojej pierwszej wyprawy do Ameryki na zamówienie rodziny Kuncewiczów. Po śmierci Witolda (2009 r.) obydwa obrazy zakupił Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości Ossolineum, te prace udostępniono Domowi Kuncewiczów.
Nieoficjalnie – od 30 czerwca, a oficjalnie od 1 lipca…Maria Urban-Mieszkowska.Termin lipiec – wrzesień 2023
Ta wystawa miała odbyć się 3 lata temu, w 20. Rocznicę śmierci malarki. Plany pokrzyżowała pandemia. Z dumą i radością zapraszamy Państwa na retrospektywną wystawę prac Marii Urban-Mieszkowskiej. Artystka była przyjaciółką Marii Kuncewiczowej i aktywną członkinią Fundacji Kuncewiczów, powołanej przez Witolda Kuncewicza. Eksponowane we wnętrzach willi „Pod Wiewiórką” prace pochodzą z domowej kolekcji rodziny malarki. Ci, którzy twórczość Urban Mieszkowskiej kojarzą przede wszystkim z obrazkami dzieci, będą zdziwieni i zaskoczeni różnorodnością prezentowanych stylów i technik.
Maria Urban-Mieszkowska urodziła się w 1929 r. w Siemierzu niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Ukończyła Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Uprawiała malarstwo sztalugowe oraz ścienne, współpracowała z Wydawnictwem Lubelskim. Jej twórczość jest najbardziej znana z wydawanych w latach 80. XX w. kalendarzy i pocztówek z reprodukcjami portretów dzieci o dużych, czarnych oczach oraz okrągłych buziach. Maria Kuncewiczowa pisała o tych pracach następująco: „Dzieci z obrazów Mieszkowskiej są naiwne i pełne nadziei. Oczekują bowiem na radość, która na pewno je w życiu spotka”.
Prof. Tibor Csorba powiedział o jej malarstwie: „Twórczość Marii Urban-Mieszkowskiej posiada wszelkie po temu walory, aby się stała bliska nam dzisiejszym. Wiemy jak jest rzeczą niezwykłą wybrać spośród tysiąca jeden mikroświat, przysiąc mu wierność i ją dotrzymać w swym umiłowaniu”. Artystka związana była z Kazimierzem i Lublinem, w roku 1986 otrzymała tytuł Lublinianki Roku.
Wystawa Marii Urban-Mieszkowskiej w Domu Kuncewiczów to inicjatywa społecznego komitetu jej przyjaciół, skupionego wokół Dzielnicowego Domu Kultury LSM w Lublinie. Spotkanie poświęcone twórczości Marii Urban-Mieszkowskiej jest zaplanowane w lipcu.
Plakaty literackie Michała Stępnia. Lipiec-sierpień. Pokój Witolda
W czasie wakacji w Pokoju Witolda prezentujemy cykl kilkunastu „Plakatów literackich” autorstwa Michała Stępnia. Artysta urodził się w Tarnobrzegu. Specjalizuje się w tworzeniu plakatów, nawiązujących formą do prac artystów „Polskiej Szkoły Plakatu”. Podobnie , jak klasyków gatunku – uznanych grafików polskich z lat 60. XX wieku, prace Stępnia cechuje lapidarność i oszczędność formy, wymowna ironia, nowatorskie liternictwo, a także niezależność artystyczna. Michał Stępień starannie wybiera książki, do których plakaty tworzy. W jego opinii, literatura musi zwracać uwagę na ważne aspekty życia człowieka. Najchętniej sięga po klasyki literatury.
W Domu Kuncewiczów zostaną zaprezentowane m.in. plakaty do „Mistrza i Małgorzaty”, „Idioty”, „Don Kichota”, „ Balladyny”, „Śmierci pięknych saren” i „100 lat samotności”. Na uroczyste otwarcie wystawy i spotkanie z Autorem zapraszamy 1 lipca o godz. 13.00.
Spotkanie autorskie Elżbiety Olszewskiej-Schilling
Jej pierwsze spotkania autorskie odbywały się we wnętrzach Domu Kuncewiczów. Nie podamy daty, ale zaznaczymy że Elżbieta Olszewska Schilling (pseudonim Elik Aimeé) ma na swoim koncie już 19 książek. Elik Aimee jest historykiem, dziennikarką radiowo-telewizyjną oraz poetką i prozaiczką. Urodziła się w Lublinie, artystyczne szlify pobierała w Kazimierzu Dolnym, ale na stałe osiedliła się niedaleko Warszawy, w Piasecznie.
Elżbieta Olszewska jest aktywnie działającą członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Uczestniczy w wielu imprezach literackich, jak też takie organizuje w Salonie Artystycznym Schillingówka.
Ta poetka i pisarka z Piaseczna o niezwykle fascynującej osobowości, ma wielki bagaż wiedzy oraz bardzo interesujących przemyśleń, więc wszystko to, czego zaznała, i co zostawiło ślad na jej wyobraźni i odczuciach, zamienia na słowa w cyklicznie ukazujących się swoich książkach.
Na spotkanie z Elżbietą Olszewską-Schilling zapraszamy 24 czerwca (sobota) o godz. 13.00. Prowadzenie – Ewa Hadrian.