90 lat piewcy lotnictwa red.Tadeusza Chwałczyka 90 lat piewcy lotnictwa red.Tadeusza Chwałczyka

Redaktor Tadeusz Chwałczyk, niestrudzony piewca osiągnięć polskiego lotnictwa, ma 90 lat. Z tej okazji najlepsze życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożono 7 listopada 2023 r. podczas zebrania Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Nestorowi lubelskiego dziennikarstwa wręczono kwiaty oraz okolicznościowe adresy.W jubileuszowym adresie przewodniczący ZG SDRP Jerzy Domański oraz sekretarz generalny ZG SDRP Andrzej Maślankiewicz napisali m.in.: „Wielce Szanowny i Drogi jubilacie, z okazji 90 rocznicy Urodzin składamy serdeczne życzenia, jak najlepszego zdrowia i niesłabnącej energii twórczej na kolejne lata. Dorobek dziennikarski Szanownego Kolegi zarówno w okresie pracy zawodowej w Polskim Radio Lublin, za telewizyjną i filmową kamerą oraz na łamach prasy tematycznie związanej z lotnictwem, jak i ten na emeryturze, zasługuje na szczególne wyrazy uznania. Wyjątkowe miejsce w publicystycznym dorobku Szanownego Jubilata przypada na problematykę lotniczą. Wielce Szanowny i Drogi Redaktorze, jesteśmy przekonani, że nie odłożysz pióra i księgarski rynek wzbogacisz publikacjami z ulubionej dziedziny”. Z kolei w adresie Kolegów z Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP czytamy m.in.: „Dostojny Jubilacie, w 90 rocznicę urodzin składamy Ci najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia, energii, owocnej realizacji pasji twórczych. Piewco polskich skrzydeł, życzymy Ci kolejnych, ekscytujących publikacji spod znaku biało-czerwonej szachownicy. Szanowny Jubilacie, szczególne miejsce w Twoim dorobku twórczym – dziennikarza, pisarza, z zamiłowania szybownika i pilota – zajmuje tematyka lotnicza. Dałeś temu wyraz na antenie radiowej, na łamach „Skrzydlatej Polski”, a nade wszystko w książkach dokumentujących tradycje polskiego lotnictwa, osiągnięcia i przygody pilotów z biało-czerwoną szachownicą na ramieniu. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje pionierski „Leksykon lotników Lubelszczyzny” – tom pierwszy. Z niecierpliwością czekamy na następny”.

Redaktor Tadeusz Chwałczyk, dziękując za życzenia, poinformował, iż zakończył prace na drugim tomem „Słownika lotników Lubelszczyzny” i publikacja ta niebawem zejdzie z maszyn drukarskich.

Tadeusz Karol Chwałczyk – rocznik 1933 – jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Polonijnych UJ w Krakowie. Dziennikarz, publicysta – prasowy, radiowy i telewizyjny – fotoreporter, operator kamery. Aktywny w Klubach Twórczych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (z-ca przew. Klubu Publicystów Lotniczych, członek Klubu Publicystyki Polonijnej i Klubu Publicystyki Wojskowo-Obronnej), członek Stowarzyszenia Autorów Polskich (1985-1991), a od 2015 r. Związku Literatów Polskich. Od 1966 r. do przejścia na emeryturę dziennikarz Polskiego Radia Lublin. Aktywny korespondent emitowanych w programie Warszawa I audycji Sygnały Dnia (m.in. codzienne radiowe relacje z rajdu w czerwcu 1973 r. motocykli „WSK” do Włoch), cotygodniowego Radiowego Magazynu Wojskowego oraz codziennego Radia Kierowców. Jako dziennikarz Zespołu Informacji, a następnie Redakcji Ekonomiczno-Społecznej Radia Lublin przygotowywał mini reportaże oraz reportaże historyczne, głównie dotyczące polskiego lotnictwa. Po oddelegowaniu do stworzenia Redakcji Programów Telewizyjnych został jej pierwszym kierownikiem (stanowiła zalążek obecnej Telewizji Lublin). Od 1950 r. stały współpracownik tygodnika „Skrzydlata Polska”, miesięcznika „Aerokluby”, doraźnie „Przegląd Lotniczy”, a także wydawanego w Lublinie od 1994 r. „Forum Polonijnego”. Publikował też na łamach „Kameny”, „Relacji”, „Gazety Domowej”, „Czasu” i uczestniczył w cyklicznych, nocnych programach na żywo w Radiu Katowice. Po przejściu na emeryturę uruchomił w Lublinie pierwszy, 3 godzinny program nocny Telewizji Niezależnej, będącej filią prywatnej wrocławskiej stacji ECHO. Później stworzył redakcję ilustrowanego czasopisma promocyjnego pt. „Welcome to Lublin”, w której zajmował stanowisko sekretarza, a następnie redaktora naczelnego. Dominującą tematykę jego publicystyki stanowiło lotnictwo.

W 1952 r. aktywny współorganizator Aeroklubu Robotniczego w Świdniku; pilot szybowcowy i samolotowy, uczestnik Rajdów Samolotowych Dziennikarzy i Pilotów. Stworzył także i przez 25 lat prowadził w Świdniku Amatorski Klub Filmowy „ROTOR-FILM”, w którym młodzież zrealizowała ponad 140 filmów krótkometrażowych, a ok. 40 z nich zostało nagrodzonych na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Sam jest autorem 27 filmów w większości o lotnictwie. Zainteresowania tą tematyką obfitowały w konkursach w liczne nagrody m.in. dwukrotne wyróżnienie (1969 i 1977) przez ministra Obrony Narodowej za audycje o tematyce wojskowej, nagroda za publicystykę polonijną (1975), nagroda Klubu Publicystów Lotniczych „Pióro Ikara” (1979). Autor książek o tematyce lotniczej: „Bieszczadzkie szybowiska”, „Podlaskie skrzydła”, „Skrzydła Lubelszczyzny”, „Samoloty PWS” (współautor), „Skrzydła na nartach”, „Medalowe wzloty” (o gen. pil. Tadeuszu Górze, pierwszym w świecie pilocie wyróżnionym Medalem Lilienthala), „Ochota na latanie”, „Siadanie z wiatrem”, „Leksykon lotników Lubelszczyzny”, „Przelotne spojrzenia” (opowiadania – wydane w 2022 r.),. W różnym stopniu zaawansowania znajdują się: „Nocne MOSTY” (sfabularyzowana literatura faktu – o operacjach nocnych lądowań samolotów alianckich w okupowanej Polsce), tom II „Leksykonu lotników Lubelszczyzny” oraz „Tam, gdzie diabeł nie może”…. (leksykon 100 polskich lotniczek).

Tadeusz Chwałczyk za pracę w Radiu Lublin oraz publicystyczną o tematyce lotniczej otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień państwowych, samorządowych i wojskowych, w tym jako pierwszy z grona lubelskich dziennikarzy, za stworzenie iefektywne kierowanie jedynym w województwie lubelskim Amatorskim Klubem Filmowym ROTOR-FILM w Świdniku, uhonorowany został tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Szczególnie Zasłużony Ziemi Lubelskiej).