Piękno haftem malowane Piękno haftem malowane

Właściwie przypadek sprawił, że miałam okazję nasycić oczy kunsztem haftu krzyżykowego w tworzeniu obrazów. Tą techniką w yworzeniu obrazów posługują się od 30 lat członkinie amatorskiej grupy „Kanwa”. Nie kto innny, a  Dom Kultury LSM, udostępnił swoje pomieszczenie wystawowe  na oryginalną ekspozycję „Piękno haftem utrwalone”. Łącznie 47 prac  tą rzadką a przy tym może łatwą ale żmudna techniką  wykonanych przez 16 autorów.

Niewątpliwie miało to wpływ na różnorodność tematyczną obrazów. Ewa Filipowicz, jedna z członkiń grupy „Kanwa” napisała: ” Pomimo, że haft krzyżykowy należy do łatwych technik rzemiosła artystycznego jednak wykonywanie obrazów wymaga cierpliwości i zaangażowania. Zwłaszcza w obliczu postępu elektroniki stosowanej do tworzenia schematów przy pomocy komputerów. Przekłada się to na konieczną precyzję  i wyższy stopień trudności w nanoszeniu  muliny na kanwę. W efekcie  na efekt zbliżony do malarskiego.”

I ja uległam urokwi obrazów haftem namalowanych. Nie sądziłam , że muliny mogą mieć tak bogatą paletę barw a osoby haftujące  tak wysokie umiejetności połączone z cierpliwością.

Zdaniem członkiń „Kanwy” haftowanie uspokają, odstesowuje i daje radość tworzenia. Czy haftować każdy może? Można się o tym przekonać na spotkaniach organizowanych w ODK o godz. 16 , w każda środę .

 

 

Autorzy: M.in.

„KapeluszBabci” – Zofia Biernat.

„Bojarysza” – Ewa Filipowicz,

„Irysy” – Krystyna Łazarz,

” Husky” – Teresa Pietrzyk,

” Ptaszki Świergolaszki” –   Mariola Przyczyna,