Jeśli zastanawiacie się, czy nie powinniście iść do psychiatry, to prawdopodobnie powinniście. Dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Mnie dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami.
Nauczyliśmy się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach: ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć graniczy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach i pociągach i cudzych łóżkach. Emilia Dłużewska
Zapraszamy na premierę spektaklu „jak płakać w miejscach publicznych” na podstawie książki Emilii Dłużewskiej
Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zaprasza na premierę spektaklu teatralnego „jak płakać w miejscach publicznych”, inspirowanego bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej. Spektakl, będący nowoczesną adaptacją literackiego dzieła, wpisuje się w nurt współczesnych produkcji teatralnych, które otwierają dialog na temat zdrowia psychicznego. Autorka, Emilia Dłużewska, zyskała rozgłos dzięki swojej książce „jak płakać…”, wydanej na początku roku 2023. Książka, uznana za jedną z najbardziej zabawnych i głębokich opowieści o doświadczeniu depresji, przyciągnęła uwagę czytelników z różnych grup wiekowych.
Spektakl „jak płakać w miejscach publicznych”, skierowany jest przede wszystkim do młodych kobiet oraz do wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. To spektakl, który zachęca do rozmowy o emocjach, jednocześnie oferując śmiałą perspektywę na temat trudności psychicznych. Twórczynie Mira Mańka, Kamila Janik i Beata Passini postanowiły przenieść widzów w świat głównej bohaterki, trzydziestolatki balansującej między skrajnymi emocjami – Depresyjną i Maniakalną. Historia ta opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w życiu rozpadającym się oraz o emancypacji choroby psychicznej i emocji, do których wcześniej kobieta nie zdawała sobie sprawy.
Twórczynie postanowiły przekształcić tę historię w formę teatralną, używając lekkiego tonu komedii, stand-upu, tworzyć dynamiczną i humorystyczną atmosferę, aby zmienić perspektywę społeczną na temat chorób psychicznych. Śmiech, dystans i autentyczność są ważne w konfrontowaniu się z własnymi trudnościami psychicznymi.
Spektakl jest próbą zburzenia tabu wokół tematów związanych z doświadczeniem psychicznym, stawiając na otwartą rozmowę i akceptację. Twórczynie chcą przeciwstawić się stereotypom związanym z chorobami psychicznymi, a jednocześnie zaoferować widzom przestrzeń do śmiechu i refleksji.
Trzy kobiety, Kamila, Beata i Mira wierzą, że ten spektakl może stać się miejscem, gdzie kobiety nie tylko bez wstydu będą mogły okazywać emocje, ale również zmieniają stereotypowy obraz kobiecej emocjonalności.
„jak płakać w miejscach publicznych”, to nie tylko spektakl teatralny, ale również szansa na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, dostępną dla każdego widza. Teatr Osterwy serdecznie zaprasza do udziału w tej niezwykłej podróży przez świat emocji i doświadczeń, które dotyczą nas wszystkich.
Premiera spektaklu odbędzie się 15 lutego o g. 17:00 na Małej Scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, ul. Narutowicza 17. Bilety są już dostępne w przedsprzedaży online oraz w kasie teatru.
„jak płakać w miejscach publicznych” – Autorka: Emilia Dłużewska
Reżyseria i adaptacja: Mira Mańka
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska
Muzyka: Magdalena Dubrowska
Reżyseria światła: Piotr Bartoszewicz
Inspicjentka: Klaudia Wierzchoń
Zdjęcia: Aleksander Wolak
Obsada: Kamila Janik i Beata Passini
Spektakl zagramy:
- 14 lutego o godz. 17:00 | pokaz przedpremierowy
- 15 lutego o godz. 12:00 | pokaz przedpremierowy
- 15 lutego o godz. 17:00 | premiera
- 16 lutego o godz. 12:00 i 17:00
- 17 lutego o godz. 17:00
- 18 lutego o godz. 16:00
- 24 lutego o godz. 16:00 i 20:00
- 25 lutego o godz. 15:00 i 19:00
Bilety: Bilety w cenie 50 zł ulgowe i 60 zł normalne. Do kupienia w serwisie Bilety24.pl lub w kasie teatru.
Rezerwacje: kasa teatru: +48 81 532 42 46, +48 605 274 673, kasa@teatrosterwy.pl (wt.-pt. 13:00-19:00, sb.-nd. 16:00-19:00), Obsługa Widza: +48 81 532 44 36, biuro@teatrosterwy.pl (pn.-pt. 8:00-16:00).
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki
Patronat medialny: Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Spotted Lublin