tańczMy tańczMy

29 kwietnia 2024 r. przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto zostało ustanowione w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Datę święta wybrano na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810).Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, włączając się po raz kolejny w ogólnopolską akcję #tańczMY, zapraszamy 24 i 25 kwietnia na spektakl baletowy „Królewna Śnieżka”.

Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego ul, Marii Curie-Skłodowskiej 5

Bilety: Dział Organizacji Widowni 81 532 25 21

Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956

e-mail: widownia@operalubelska.pl

www.operalubelska.pl

„Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

#tanczMY #tańczMY @NIMITpolska

 – POŻEGNANIE Z TYTUŁEM!

Po niemal dwudziestu dwóch latach od premiery, w kwietniu pożegnamy operetkę „Barona Cygańskiego” Johanna Straussa, w reżyserii Zbigniewa Czeskiego.

To najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło J. Straussa. Historia pięknej Cyganki – Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica – Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami a muzyka J. Straussa nie wymaga rekomendacji.
Do zrujnowanej posiadłości, na której swój obóz rozłożyli Cyganie, (a według legendy znajduje się zakopany stary turecki skarb) powraca po światowych wojażach syn dawnego wojewody Sandor Barinkay. Na dzień dobry otrzymuje od starej Cyganki Czipry wróżbę o nieodległym wzbogaceniu się i ożenku. W stosunku do jego osoby ma plany Kalman Żupan – handlarz świń, ojciec pięknej Arseny, w której jednak kocha się syn jej guwernantki Ottokar. Żupan inicjuje spotkanie z Barinkayem, podczas którego młodzieniec zakochuje się w Arsenie i deklaruje chęć zawarcia małżeństwa. Arsena stawia jednak warunek – wyjdzie tylko za barona. To uciążliwe zawarowanie jest wybiegiem mającym na celu zablokowanie drogi do serca Arseny, które należy już do Ottokara. Barinkay podsłuchuje ich rozmowę podczas schadzki i wzburzony odchodzi w kierunku cygańskiego obozu, gdzie zostaje… cygańskim wojewodą, w dodatku po chwili zaręczonym już z cygańską pięknością Saffi.
Przepowiednia Czipry wskazuje Barinkayowi położenie ukrytego skarbu. Z szykowanych mu przez Carnera kłopotów wybawia go przybycie księcia Homonaya, który werbuje ochotników na wojnę turecką – a ta, jak to wojna – przecina w mig wszystkie spory. Okazuje się również, że Saffi nie jest wcale Cyganką a pełnej krwi księżniczką, co wprawia Barinkaya w nie lada konsternację.

Reżyseria i inscenizacja: Zbigniew Czeski
Scenografia: Liliana Jankowska
Choreografia: Henryk Rutkowski
Przygotowanie chóru: Ewa Agaciak
Asystent reżysera: Iwona Jarzyna-Manel
Asystent choreografa: Anna Adamczyk

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pracę przy spektaklu, realizatorom, wspaniałej obsadzie oraz publiczności za wspólne chwile pełne niezapomnianych wrażeń.Po raz ostatni zapraszamy na „Barona Cygańskiego” 27 kwietnia, godz. 18:00 oraz 28 kwietnia, godz. 17:00

Opera Lubelska – Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego) ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

Bilety:

Dział Organizacji Widowni 81 532 25 21

Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956

www.operalubelska.pl

Mecenas kultury: Grupa PGE

Mecenas sezonu: PKO Bank Polski

Oficjalny partner motoryzacyjny: Lexus Lublin #lexuskultura