Wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej”, listopad 2024 – 1 marca 2025, Domu Kuncewiczów.
17 listopada o godz. 13.00 w Domu Kuncewiczów zostanie otwarta wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej”, poświęcona synowi Marii i Jerzego Kuncewiczów – Witoldowi. Pretekstem do jej przygotowania stał się zakończony sukcesem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym proces uporządkowania spraw majątkowych rodziny Kuncewiczów. Jego efektem było m.in. sprowadzenie ruchomości rodziny Kuncewiczów z USA oraz przejęcie przez Muzeum praw autorskich do publikacji dzieł Marii i Jerzego Kuncewiczów.
Wśród pozyskanych przez Dom Kuncewiczów obiektów znalazły się m.in. rodzinne pamiątki: zdjęcia, listy, dokumenty, obrazy, grafiki i rzeźby, księgozbiór oraz odznaczenia wojskowe Witolda Kuncewicza i jego trofea jeździeckie. Część z nich chcemy Państwu zaprezentować. Scenariusz wystawy będą stanowić fragmenty prozy Marii Kuncewiczowej, odnoszące się do jej jedynego syna.
Pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie zaplanowaliśmy 17 listopada o godz. 11.00, a na jej uroczyste otwarcie zapraszamy zwiedzających, ale także osoby, bez których nie udałoby się szczęśliwie przeprowadzić tej precedensowej w skali ogólnopolskiej sprawy. Udział w wernisażu zapowiedział prezes Fundacji Kuncewiczów, Edward Balawejder, który jeszcze w latach 90. XX w. zabiegał o uporządkowanie i zabezpieczenie zbiorów Kuncewiczów, znajdujących się w domu Witolda w Wirginii. W uroczystościach weźmie udział Danuta Sękalska, pisarka, dziennikarka i tłumaczka, która – na specjalne zaproszenie Witolda Kuncewicza – wraz z mężem przeprowadziła inwentaryzację tych pamiątek i dzięki której wsparciu i zaangażowaniu Muzeum Nadwiślańskie rozpoczęło proces o zwrot pamiątek po rodzinie Kuncewiczów. Pomocą w tym względzie służyli nam także bliscy przyjaciele rodziny Kuncewiczów, Jo Pat Murphy i Witold Roguski.
Powodzenie przedsięwzięcia nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, zarówno Departamentu Prawno-Traktatowego, a w szczególności pani Moniki Kuhnke, jak i Ambasady RP w Waszyngtonie, przede wszystkim pani Magdaleny Szpin oraz Konsula RP w Wirginii, Roberta Joskowiaka.
Wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej” będzie czynna do końca lutego 2025 r. i stanie się preludium do przypadających w przyszłym roku obchodów 20.lecia oddziału Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
O zwrocie ruchomości i praw autorskich rodziny Kuncewiczów z USA posłuchaj na
https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-lublin8/episodes/Monika-Januszek-Surdacka-I-Halo-Kultura-PODCAST-49-e211nom