Od 3 – 6 lipca w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Festiwal Literacki „Dwa Księżyce – Słowa mają moc”. Spotkaniom literackim towarzyszą także wydarzenia, odbywające się w Domu Kuncewiczów .
W piątek, 4 lipca o godz. 14.00 zapraszamy na „Narracje eksponatów, czyli opowieść o rzeczach”, zgromadzonych w naszym muzeum. To nietypowe oprowadzanie kuratorskie, podczas którego, uczestnicy wskazują obiekty, których historie chcieliby poznać w trakcie zwiedzania. O godz. 15.00 w ogrodzie willi Pod Wiewiórką odbędzie się dyskusja „Prowincja wielkich historii. Kuncewiczowa i jej dziedziczki” z udziałem dziennikarki, reportażystki i pisarki, Dominiki Buczak oraz redaktorki naczelnej wydawnictwa Marginesy ( wydającego m.in. prozę M. Kuncewiczowej), Hanny Grudzińskiej.
W niedzielę, 6 lipca o godz.10.00 sprzed studni na Rynku w Kazimierzu Dolnym wyruszymy na rajd szlakiem „Dwóch księżyców” wyznaczanym przez utwory M. Kuncewiczowej oraz jej biografię, wpisane w pejzaż Miasteczka.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywające się w naszym muzeum jest wolny
Wystawa Czesław Kuryatto – mistrz portretu
Od 7 lipca do 30 września we wnętrzach Domu Kuncewiczów prezentujemy obrazy absolwenta warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych w klasie prof. Tadeusza Pruszkowskiego, Czesława Kuryatty. Wystawę „Czesław Kuryatto – Mistrz Portretu” udostępniło nam Muzeum Śląska Cieszyńskiego – oddział Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. To właśnie z tym miastem związany był artysta, a do miejscowego muzeum trafiły obrazy i inne pamiątki z jego pracowni.
Czesław Kuryatto urodził się w 1902 r. we wsi Kurczyce koło Zwiahla na Wołyniu. Po ukończeniu gimnazjum w 1918 r. wyjechał do Warszawy. Studiował w prywatnej szkole malarskiej u Konrada Krzyżanowskiego, a także w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego. Szukając warunków do pracy twórczej w 1931 r. przyjechał do Katowic, a siedem lat później na stałe zamieszkał w Wiśle. Zbudował tam własną modernistyczną willę u podnóża Jarzębatej. Jego twórczość wyróżnia się subtelną grę światła i cieni na malowanym obiekcie. Tej technice malarz nadał nazwę „Światło-Cień”.
Kuryatto malował pejzaże ( na wystawie zaprezentujemy dwa widoki z Kazimierza Dolnego oraz scenki beskidzkie), ale przede wszystkim portrety. Uwieczniał zarówno postaci sławne (krótko przed II wojną światową Śląski Urząd Wojewódzki zakupił od niego Portret Marszałka Piłsudskiego), jak również autoportrety i portrety na zamówienie. Muza artysty była m.in. jego żona. Zmarł w 1951 r. w pełni sił twórczych. Pozostawił ponad 2000 notowanych prac, z czego kolekcja przeszło 100 obrazów jest w Muzeum Beskidzkim w Wiśle. Z bogatej kolekcji wybraliśmy 20 obrazów olejnych, reprezentatywnych dla twórczości autora.
Wernisaż wystawy „Czesław Kuryatto-Mistrz Portretu” odbędzie się w piątek, 11 lipca o godz. 14.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Specjalnym gościem będzie prof. Jan Burczyk, autor monograficznego albumu poświęconego Czesławowi Kuryaccie. Spotkanie poświęcone tej pracy ( wydawnictwo jest dostępne w muzealnym sklepie) poprowadzi Ewa Hadrian. Wydarzeniu, na które wstęp jest wolny będzie towarzyszyć koncert pianistyczny Doroty Szyszkowskiej Janiak – z Teatru Wielkiego w Łodzi.
W rocznicę śmierci Marii Kuncewiczowej
15 lipca przypada 36.rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Uczcimy ją w nietypowy literacko-muzyczny sposób.
W sobotę, 13 lipca godz. 10.00 zapraszamy wszystkich chętnych na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji w cenie biletu wstępu do naszego muzeum. O godz, 14.oo zapraszamy do salonu willi Pod Wiewiórką na koncert „Ale Jazz” w wykonaniu przyjaciół naszego muzeum, Witolda i Tymona Janiaków. W programie koncertu znajdą się m.in. jazzowe aranżacje polskich hitów z lat 60. I 70. m.in. Kolega maj, Wyszłam za mąż zaraz wracam, Powtórka z rozrywki, W moim magicznym domu. Udział w tym wydarzeniu jest wolny.
Wystawa fotograficzna „Tak to widzę”
Od 28 lipca do 14 września w Pokoju Witolda można oglądać efekt pracy uczestników Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego Lekarzy pod tytułem „Tak to widzę”. Plenery, organizowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Lublinie oraz Komisję Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie odbywają się od 11 lat. Zawsze we wrześniu i zawsze – z udziałem naszego muzeum (w charakterze wdzięcznego modela). Zdjęcia, prezentujące nieoczywiste widoki Kazimierza Dolnego i okolic wykonuje ponad 20 medyków z całego kraju. Pomysłodawcą wydarzenia jest przyjaciel naszego muzeum, dr Dariusz Hankiewicz.
Nasze muzeum na Festiwalu „Dwa Brzegi”
Do Kuncewiczów włącza się w wydarzenia Festiwalu Filmowego „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Zaplanowaliśmy – oprowadzania kuratorskie i spacery literackie a także dwa spotkania „Salonu literackiego”.
Spacery literackie szlakiem „Dwóch księżyców” w cenie biletu wstępu do naszego muzeum proponujemy 28 i 30 lipca oraz 1 sierpnia o godz. 10.00. Trasa wyprawy przebiega przez 12 punktów na mapie Kazimierza Dolnego, wyznaczonych przez literaturę i biografię pisarki.
29 i 31 lipca o godz. 10.00 polecamy oprowadzania kuratorskie po ekspozycji w cenie biletu wstępu do naszego muzeum. Scenariusz oprowadzań piszą… sami zwiedzający, wybierając ciekawe eksponaty z naszej kolekcji i tym samy przywołując ich narracje.
W trakcie festiwalu odbędą się również spotkania „Salonu literackiego Ewy Hadrian” z udziałem specjalnych gości.
Bohaterka pierwszego spotkania będzie poetka, Edyta Duliniec. To absolwentka polonistyki UW i neurologopedii SWPS, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, od 7 lat pracująca w szkole specjalnej, głównie z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu. Jej największą pasją jest sięganie najgłębszych warstw ludzkiej istoty – wykorzystuje do tego różne narzędzia, m.in. hipnoterapię, techniki oddechowe, Enneagram, Human Design i runy. Poezja pogłębia te wglądy i pozwala dzielić się nimi ze światem.
W poniedziałek, 28 lipca o godz. 14.00 porozmawiamy o najnowszym tomiku Edyty Duliniec – Uśmiech łzy” . To książka o drodze człowieka do głębi własnej istoty. 111 wierszy prowadzi czytelnika krętymi ścieżkami światła i ciemności, by przybliżył się do rozpoznania prawdy o sobie. Autorka snuje refleksje o naturze świata, jego prawach, czyniąc liczne aluzje do motywów mitologicznych czy biblijnych (np. wiersze „Już dość Kasandro”, „Bracie Hiobie”). Jednak to nie suche intelektualne rozważania, to filozoficzna prawda przemawiająca emocjami i osobistymi doświadczeniami. Z całą dostępną człowiekowi odwagą mówi o cierpieniu i jego roli w ludzkim życiu, jednocześnie pokazuje moc wybaczenia i akceptacji. Prowadzi przez proces osobistej transformacji, od trudnych doświadczeń poprzez zrozumienie ich sensu, aż do odkrycia mocy kreowania własnego świata na nowo. Dociera do najgłębiej skrywanych ludzkich marzeń – o miłości, radości, wolności i pięknie. Dlaczego są one w nas obecne i jak można je zrealizować? „Uśmiech łzy” odpowiada na te pytania. Wstęp na spotkanie jest wolny.
29 lipca – także o godz. 14.00 zaproszenie do „Salonu literackiego” przyjęła Urszula Cur. Rozmowa będzie dotyczyć książki „Sprawiedliwość dla Gorgonowej”.
W nocy z 30 na 31 grudnia 1931 r. w willi Henryka Zaremby pod Lwowem zostaje zamordowana jego córka, 17-letnia Elżbieta, nazywana Lusią. Oskarżenie od razu pada na Ritę Gorgonową, guwernantkę, zajmującą się także opieką nad gospodarstwem domowym w tej posiadłości, a w zasadzie kochankę Zaremby i matkę ich wspólnych dzieci. Kobieta początkowo zostaje skazana na śmierć, a w kolejnym procesie na 8 lat więzienia. Wychodzi w pierwszych dniach po wybuchu drugiej wojny światowej, ale historia kładzie się cieniem na jej późniejszym życiu, przyszłości jej córek. To – do dziś – jedna z najbardziej wstrząsających i tajemniczych spraw II Rzeczypospolitej, która od lat budzi emocje, wątpliwości i spekulacje. Po tę historię sięgnęła i opisała ją nietuzinkowa postać. Urszula Cur to profilerka kryminalna przez lata współpracująca z KG i CBŚP. Po prawie stu latach ponownie bada sprawę, opierając swoją analizę na aktach śledztwa, materiałach prasowych i literaturze przedmiotu. Wstęp na spotkanie jest wolny.
30 lipca – również o godz. 14.00 w „Salonie Literackim” pojawi się Magdalena Jóźwiak. To Anglistka, lektorka języka angielskiego, poetka i fotografka. Jej wiersze ukazały się m.in. w ,,Akancie”, ,,Pocztówkach Literackich Maliszewskiego” (na stronie Miesięcznika ,,Odra”), ,,Toposie’’, ,,Akcencie”, ,,Kwartalniku literacko-artystycznym Ypsilon” i ,,Mega-Zinie” (publikacji towarzyszącej festiwalowi Czesława Miłosza w 2024 roku), a także na portalu pisarze.pl, stronie ,,Zeszytów Poetyckich”, ,,Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego” oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddziału w Krakowie) – w ramach warsztatów ,,Kraków się pisze” (2024) i pokonkursowo podczas Krakowskiej Nocy Poezji (2024). Magdalen Jóźwik przywozi do Kazimierza swój pierwszy autorski tomik – „Zasiew”.
Drugą pasją poetki jest fotografia. Swoje prace eksponowała na dwudziestu wystawach (w tym ośmiu indywidualnych) – często łącząc słowo z obrazem. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, a część fotografii zamieszczono w różnych publikacji. Obecnie przygotowuje dwie prace dyplomowe łączące fotografię ze słowem – ,,Ćwiczenia z odwagi” oraz ,,Fotosłowie” – w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Monika Januszek-Surdacka