Dożynki rybackie Dożynki rybackie

Ryby_top

XI Dożynki z karpiem w roli głównej

Anna i Kazimierz Gajkowie już na początku grudnia dają przedsmak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem, już po raz jedenasty w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich miały Dożynki Rybackie. Konkursowe stoły przygotowane przez restauracje, szkoły gastronomiczne, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rybackie z tej okazji zapełniły się wykwintnymi daniami z ryb słodkowodnych z karpiem w roli głównej. We wszystkich, możliwych kompozycjach. Pomysłowość gastronomików w tym względzie nie miała granic. Ich umiejętności przekładały się na wyborne i oryginalne smaki. Na pewno, na długo zostaną zapamiętane. Większość chciałoby się wstawić do domowego menu.

Nic wiec dziwnego, że na salonach Dworu Anna można było spotkać przedstawicieli wszystkich lubelskich środowisk z władzami marszałkowskimi na czele ( Marszałkiem Sławomirem Sosnowskim), dyplomatów, posłów, przedstawicieli palestry, profesorów, lekarzy, bankowców, służby mundurowe, ludzi biznesu, artystów, a i media.

W czasie, gdy goście dożynek degustowali kolejne potrawy z ryb nie rzadko sięgając po jakiś trunek (wszakże ryba lubi pływać!), jury zajmowało profesjonalną oceną konkursowych dań. Łącznie ponad trzydziestu. Ostateczny werdykt oznaczał nie tylko ich posmakowanie , ale i rozsmakowanie się potrawą godną wyróżnienia. Nie było najprostsze zadanie. A, co dopiero mówić wytypowanie dań na miarę konkursowych pucharów.

Warto więc chyba powiedzieć, kto się tej trudnej roli podjął. Nie po raz pierwszy w historii Dożynek Rybackich Zofia Czernicka (dziennikarka). Podobnie Andrzej Szwabe (prezes Radia Lublin). Po raz pierwszy natomiast w jury zasiedli – Sławomir Struski ( dyr. Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego)), Karol Strassburger (aktor), Grzegorz Skrzecz (bokser – (medalista Świata i Europy), Krzysztof Karman (wicedyrektor Telewizji Lublin) oraz Tomasz Gromadzki (Gospodarstwo Rybackie Rejowiec).

Po ponad czterech godzinach dożynkowego biesiadowania Zofia Czernicka ogłosiła werdykt jury w następujących kategoriach:

RESTAURACJE I SZKOŁY

I MIEJSCE
ASSIETTE Z PSTRĄGA – ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH W PSZCZELEJ WOLI

II MIEJSCE
ROLADA SZPINAKOWA Z MARYNOWANYM PSTRĄGIEM- RESTAURACJA U SASZY

III MIEJSCE
SZCZUPAK FASZEROWANY ORKISZEM, DYNIĄ I SZPINAKIEM – TECHNIKUM LIDER W LUBLINIE

GOSPODARSTWA RYBACKIE i KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

I MIEJSCE
TORT Z KARPIA Z SOSEM ŻURAWINOWO CZOSNKOWYM – Koło Gospodyń Wiejskich w Rososzy

II MIEJSCE
PASZTET Z KARPIA ZE SZPINAKIEM – Koło Gospodyń Wiejskich w MOSZCZANCE

III MIEJSCE
PIEROGI Z KARPIA Z KOPERKIEM – GOSPODARSTWO RYBACKIE GÓRKI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Ponadto –- Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za całokształt i promocję rybactwa na Lubelszczyźnie otrzymało Gospodarstwo Rybackie Kock, p. Marian Rapcewicz,- Nagrodę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Śtrodowiska Urzedu Marszałkowskiego za najsmaczniejsze danie ( szczupaka faszerowanego kaparami, Gospodarstwo Rybackie Samoklęski, p. Maria Filipiak.

W XI Dożynkach Rybackich udział wzięli:

Z restauracji:
Zielony Dworek, Kraśnik
Restauracja Browar Lwów, Lublin
Restauracja Zaścianek, Lublin
Restauracja U Saszy, Bychawa
Dwór Mościbrody, Mościbrody

Ze szkół gastronomicznych:
Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli
Technikum „Lider” w Lublinie

Z Kół Gospodyń wiejskich:
Koło Gospodyń Wiejskich w Rososzy, gm. Ryki
Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance, gm. Ryki
Koło Gospodyń Wiejskich w Oszczywilku

Z Gospodarstw rybackich:
Gospodarstwo Rybackie „Pstrąg Pustelnia” Anna Pyć
Gospodarstwo Rybackie „Rowy” Bogdan Mróz
Gospodarstwo Rybackie „Górki” Sp. z o.o. Dominik Druch
Gospodarstwo Rybackie, Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

Odznaczenia dla Kazimierza Gajka:

Dyplom Uznania za organizację XI Dożynek Rybackich od Zarządu Województwa Lubelskiego

Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla rybactwa od Związku Producentów Ryb z Poznania

Puchar Związku Producentów Ryb za serwowanie wyśmienitych potraw rybnych

Dyplom nadany przez Związek Producentów Ryb i Kapitułę Godła”Najlepsze w Polsce” z Poznania za organizację Dożynek Rybackich przyczyniających się do promocji spożycia ryb

Ryby 01 Ryby 02 Ryby 03 Ryby 04 Ryby 05 Ryby 06 Ryby 07 Ryby 08 Ryby 09 Ryby 10 Ryby 11 Ryby 12 Ryby 13 Ryby 14 Ryby 15 Ryby 16 Ryby 17 Ryby 18 Ryby 19 Ryby 20 Ryby 21