Malarska podróż z Krystyną Głowniak Malarska podróż z Krystyną Głowniak

Krystyna Głowniak _top

Podróż w miejsca odrealnione, zatrzymane w malarskiej czasoprzestrzeni dla której literacką inspiracja stała się tym razem twórczość Lema zaprosiła 3 grudnia br. do Kolegium Norwidianum KUL, dojrzała artystycznie Krystyna Głowniak. I jakkolwiek zbędne wydaje się pisanie kim jest lubelska artystka, przypomnę, że nie tylko malarką znaną i uznaną w naszym mieście i w Polsce, ba – na świecie, to jeszcze autorką malowideł ściennych i trzech książek, ilustratorką, Mistrzem Mowy Polskiej, Zasłużoną dla Kultury Polskiej, laureatką Nagrody MKiS. Ostatnio, z racji jubileuszu otrzymała Medal Urzędu Marszałkowskiego oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina. Co najistotniejsze jest artystką malarką z nieprzeciętna pasją tworzenia.

Krystynę Głowniak poznałam, gdy była zafascynowana Bruno Schulzem. Już wtedy jej płótna były nierzeczywiste, surrealistyczne o abstrakcyjno-kubizujących formach, specyficznej cynamonowej kolorystyce. Bardzo je lubiłam. Bywało, że mówiłam o malarstwie Krystyny Głowniak ciepło i komplementująco, odkrywając kolejną odsłonę jej malarstwa.

Obecnie baśniowe pejzaże i tajemnicze miasteczka artystka przenosi na płótna z różnych zakątków świata. Dzięki nim można poznać, gdzie była, co ją zafascynowało, zainspirowało. Umożliwia to swoistą podróż z artystką poprzez świat jakże osobistych doznań artystycznych. Podróż poprzez zmienną kolorystykę od ugrów poprzez biele i błękity z niepowtarzalną atmosferą nieznanych nam zakątków.

Tym razem Krystyna Głowniak uległa magii książek Lema. To one stanowią jej malarska inspirację literacką. Z nimi odbywa się podróż w odrealnione i zatrzymane w czasoprzestrzeni miejsca. Odkrywa niezwykłość dokonań artystycznych lubelskiej artystki malarki.

Pozostaje już tylko zaprosić do Kolegium Norwidianum.

Grażyna Hryniewska
Krystyna Głowniak 01 Krystyna Głowniak 02Krystyna Głowniak 03 Krystyna Głowniak 04Krystyna Głowniak 05 Krystyna Głowniak 06Krystyna Głowniak 07Krystyna Głowniak 10Krystyna Głowniak 08Krystyna Głowniak 09