Kozłówka pali się!!! Kozłówka pali się!!!

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce odbyły się ostatnio bardzo emocjonujące ćwiczenia strażackie. Celem szkolenia przeprowadzonego przez Państwową Straż Pożarną było praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji osób i mienia z Muzeum. Pracownicy Pałacu w Kozłówce, pod okiem strażaków, musieli wykazać się znajomością sygnałów alarmowych oraz zasad, działań i miejsc ewakuacji. Ćwiczebny pożar wybuchł w pałacowej bibliotece, miejscu najbardziej newralgicznym – na pierwszym piętrze pałacu. Już kilka minut po sygnale alarmowym na miejsce przyjechały wozy strażackie. Strażacy ewakuowali trzy osoby uwięzione w pałacowych wnętrzach. Udzielili im również pierwszej pomocy. Natomiast zadaniem pracowników, podzielonych na zespoły, była ewakuacja eksponatów. Muzealia należało zabezpieczyć, zapakować w specjalne skrzynie i wynieść z ekspozycji. Miło donieść, że akcja przebiegła sprawnie – od pierwszej syreny alarmowej sygnalizującej ewakuację pracowników po jej zakończenie (zwinięcie ostatniego strażackiego węża) – zajęła niespełna pół godziny.

Wernisaż „Madonn” Zbigniewa Jóźwika

15 maja (piątek) o godz.14.00 w kaplicy pałacowej odbędzie się internisaż wystawy „Madonny” Zbigniewa Jóźwika. Autor prac urodził się w 1937 roku. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pracował i doktoryzował się w Zakładzie Fizjologii Roślin na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Jest autorem 40 publikacji naukowych. Zajmował się m.in. antybakteryjnym działaniem propolisu, antybiotykami przeciwgruźliczymi produkowanymi na bazie bakterii rodzaju Bacillus oraz skażeniami tundry na Spitsbergenie, który odwiedził sześciokrotnie. Jest bibliofilem, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, kawalerem Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem.Uprawia grafikę artystyczną i użytkową, ilustruje książki, wykonuje ekslibrisy. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą. Na ekspozycji w Kozłówce, w pałacowej kaplicy, można będzie zobaczyć 62 grafiki. Są to portrety koronowanych wizerunków Matki Bożej, m.in. Czarnej Madonny, Matki Bożej Kodeńskiej czy Ostrowieckiej, a także autorskie wizje artysty, np. Polarna Pani, Matka Boża Żeglarzy, Matka Polno-Leśna, Panna Żniwna i wiele innych. Uroczystość uświetnią obecność twórcy prac, specjalny koncert oraz losowanie grafiki Zbigniewa Jóźwika wśród uczestników uroczystości Wystawa „Madonny” będzie eksponowana w kozłowieckiej kaplicy do 29 maja br.

Noc Muzeów!

Po raz pierwszy w historii Kozłówki Pałac włączy się do akcji „Noc Muzeów”. Zaproponuje turystom nocne zwiedzanie pałacu i wystawy czasowej „Jaśnie Państwo w kąpieli”. Przewodnicy oprowadzający grupy będą ubrani w stroje z epoki Konstantego Zamoyskiego, a w salach pałacowych zabrzmi muzyka odtwarzana z pianoli. Zapraszamy do Kozłówki 16 maja (w sobotę) do godz. 22.00.

 Kozłówka pali się!!! 01Kozłówka pali się!!! 02Kozłówka pali się!!! 03Kozłówka pali się!!! 04Kozłówka pali się!!! 05