Archeologia spod łyżki koparki Archeologia spod łyżki koparki

fot 3 (4)

fot 3 (4)fot 2 (2)

 

 

fot 1-1 (2)

Wystawa „Uratowana przeszłość: archeologia spod łyżki koparki” prezentuje rezultaty badań wykopaliskowych prowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat przez Naukowo-Badawcze Centrum „Archeologiczna Służba Ratownicza” Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Na planszach przedstawione zostały rezultaty wykopalisk prowadzonych przede wszystkim w miejscach nowych inwestycji budowlanych na terytorium Zachodniej Ukrainy.

 

W poniedziałek, 24 sierpnia 2015 o godz. 14 na Zamku Lubelskim nastąpi uroczyste otwarcie wystawy. Muzeum Lubelskie jest pierwszym muzeum w Polsce, w którym archeolodzy z Ukrainy pochwalą się wynikami prowadzonych na ogromną skalę ratowniczych badań archeologicznych. Wszystkie informacje, uzupełniane ilustracjami zabytków, odkrywanych reliktów, takich jak, między innymi, pozostałości średniowiecznej zabudowy Lwowa, zostały w atrakcyjny sposób przedstawione na 35 dwumetrowych barwnych posterach.

 

Autorami wystawy są Oleh Osaulchuk, Myroslava Ivanyk i Natalya Voytseshchuk oraz autorzy wykopalisk. Autorzy fotografii to: Roman Shyshak, Vitaliy Hrabar.

 

Naukowo-Badawcze Centrum „Archeologiczna Służba Ratownicza” Narodowej Akademii Nauk Ukrainy zostało powołane 17 lipca 1991 r. Struktura Centrum składa się z głównej instytucji we Lwowie oraz filii Zakarpackiej i Podolskiej. Pracuje w nim ponad 40 wykwalifikowanych specjalistów. Prowadząc badania archeologiczne Centrum włącza do współpracy fachowców z wielu regionalnych instytucji naukowych, muzealnych i oświatowych. Współdziała również z instytutami badawczymi i muzeami z Polski, Rosji i Bułgarii.

 

Patronat Honorowy nad wystawą objął Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Pan Vasyl Pavlyuk

Partner projektu – Miasto Lublin

Wystawa będzie czynna do końca października 2015 r.