„KOBIETA JEST…” „KOBIETA JEST…”

 

 

bezmiar 5lAWENDOWA WITRYNAlogo bezmiar

2014-12-26 21.11.39

Maryla Miłek , prezes Fundacji BezMiar po raz kolejny lekko dźwignęła ciężar debaty z cyklu „Kobieta jest…”. Tym razem były dwa tematy przewodnie: Sprawni Niepełnosprawnością oraz Moda na Siebie i obydwa zostały wyczerpane w 100 procentach za sprawą zaproszonych autorytetów w obydwu dziedzinach. Wymieniam panie z imienia i nazwiska: Magdaleny Chrościńskiej- Krawczyk (pediatra i neurolog dziecięcy, pracownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie), lek.med. Marii Król (przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”) , Katarzyny Łukasiewicz (prezes Fundacji Oswoić Los) oraz Elżbiety Seweryn (wiceminister – Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej)- pierwsza część i  Moniki Butryn (wizażystka), Agnieszki Karłowicz (dyr. Działu HR Spiropham S.A.) oraz Jolanty Szali (projektantka mody) – druga część.

 

b

b9lAWENDOWA WITRYNA

 

bezmiar9

W obydwu przypadkach (tematach) aktywność kobiet, ich wrodzone predyspozycje, wiedza, empatia, chęć doskonalenia umiejętności i siebie samych, swojego wizerunku i cechy tym podobne odgrywają niczym (i nikim) niezastąpioną rolę. Kobiety sprawdzają się w wielu życiowych rolach. To nie one opuszczają rodziny, gdy dzieje się w nich coś nieoczekiwanego. Znajdują siłę na dzielenie obowiązków zawodowych z prywatnymi. Pozwalają sobie pomóc, nie zamykając z problemami w przysłowiowych czterech ścianach domu. Walczą o przywileje pomagające na przezwyciężenie najcięższych przypadków losowych. Czego przykładem były  głosy z sali, przypominające o potrzebie wprowadzenia zasiłków dla osób zmuszonych do porzucanie pracy, by móc opiekować się osobami niepełnosprawnymi. Bez względu na ich wiek. Starzejącymi i zniedołężniałymi przede wszystkim, których obecnie w galopującym tempie przybywa. Jesteśmy  przecież starzejącym się społeczeństwem.

Mówiono też o pilnej potrzebie tworzenia ośrodków dziennego pobytu dla ludzi niepełnosprawnych. Aktywizowania ich. Jednocześnie przystosowywania coraz większej ilości mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych by mogły w miarę samodzielnie egzystować. Przysłuchiwała się temu uważnie p. Wiceminister i miejmy nadzieję będzie to przez nią przekazane na gabinety ministerialne.

phoca_thumb_l_dsc_2667a phoca_thumb_l_dsc_3260a

 

bezmiar10

B11BEZ14

bezmiar6

Drugi temat – Moda na Siebie,  zdecydowanie był już lżejszego kalibru. Ożywił salę, bo przecież zdominowana została przez piękniejszą część naszego społeczeństwa.

Umiejętność mądrego kreowania siebie kontynuował z wrodzonym sobie wdziękiem, ale przede wszystkim wiedzą inteligentnego psychologa p. Jacek Sobek z KUL. Unaocznił paniom, że żeby zaistnieć, trzeba umieć zaistnieć. Na koniec zacytował myśl Paulo Coelha : „Człowiek poznaje siebie dopiero, gdy pozna własne granice”. Ta zręcznie spuentowała wystąpienie p. Jacka o autokreacji.

B1 BZ2

BEZ3SO

Na bieżąco obrazem notowała wszystko, co działo się podczas konferencji, utalentowana Agata Jakuszko-Sobecka,

bezmiar 4bezmiar6

10-350x2331113

………………………………………………………………………………………………………………………………… W trakcie debaty „Kobieta jest…”, 5 osobom z Lubelszczyzny wręczone zostały nominacje na Ambasadorów Konkursu Aktywność Kobiet 2015. W tym gronie znaleźli się: prof.dr hab. Grażyna Ginalska, lekarz Wet.Bożena Kiedrowska, prof.dr hab.Andrzej Kidyba, red. Agnieszka Krawiec (Radio Lublin) oraz chirurg Tomasz Kwiatkowski, prezes Zarzadu Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A.

Ambasadorzybezmiar 3

b0bezmiar 8

bezmiar 2bezmiar 1bezmiar

bezmiar7

phoca_thumb_l_dsc_2610z

Foto: Dorota Sitkowska i redakcja