Zamkowa premiera kalendarzy KDIM Zamkowa premiera kalendarzy KDIM

             24-ty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 10 stycznia. Celem tegorocznej zbiórki po raz kolejny będzie zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W tym roku jednym z licytowanych przedmiotów będzie kalendarz prezentujący kreacje młodych projektantów i firm odzieżowych związanych z lubelskim Klastrem Designu, Innowacji i Mody.

2015-01-31 21.55.18 (2)

Tym razem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposaży oddziały podstawowe, co umożliwi zakup sprzętu dla większej ilości szpitali, także tych małych. – Ubiegły rok pokazał, że pediatria jest mocno zaniedbaną działką. Szpitale skupiają się na zakupie skomplikowanych urządzeń, a nie starcza na tak prozaiczne rzeczy jak łóżka, czy szafki. Komfort pacjenta jest również ważny w dochodzeniu do zdrowia. Nie zapominamy także o geriatrii, jest coraz lepiej. Dopiero kiedy Orkiestra zaczęła mówić głośno o pomijaniu tego tematu, zaczęto myśleć o seniorach bardziej serio. – mówił Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji WOŚP zapowiadając 24. finał.

2015-01-31 21.34.38 (2)zamek_kal1100 (2)zamek_kal171 (2)zamek_kal164 (2)zamek_kal1106 (2)zamek_kal11 (2)

Do akcji w tym roku przyłączył się także Klaster Designu, Innowacji i Mody. Na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy trafi 12 unikatowych kalendarzy, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Na każdym z kalendarzy modelka z agencji Catwalk Models prezentuje kreację z kolekcji jednego z projektantów lub firm biorących udział w akcji. Tłem do fotografii autorstwa Macieja Grzelaka są wyjątkowe wnętrza Zamku Lubelskiego, między innymi Kaplica Trójcy Świętej. Na kalendarzach KDIiM można podziwiać kreacje: Agnieszki Tokarz-Iwanek, Marzeny Efir i Agnieszki Bonisławskiej oraz firm: Parisel, Łuksja i Bialcon.

To limitowana edycja unikatowych kalendarzy, która powstała z potrzeby serca – mówiła podczas uroczystości Jolanta Kozak, prezes KDIiM. – Chcemy bowiem pierwszy komplet przekazać na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie można je licytować już 10 stycznia, podczas finału WOŚP i mam nadzieję, że dzięki temu na pomoc dla oddziałów dziecięcych i geriatrycznych uda się uzbierać jak największą kwotę pieniędzy. Drugi komplet wręczymy osobom i instytucjom, które przyczyniają się do rozwoju designu na Lubelszczyźnie – jako podziękowanie, ale też przypomnienie, jak ważną rolę w przemyśle regionu pełni branża odzieżowa.

Kalendarze ze specjalną dedykacją otrzymali z rąk Jolanty Kozak oraz Krzysztofa Szydłowskiego, wiceprezesa Klastra: poseł Lech Sprawka, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek Sławomir Sosnowski, rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie prof. dr hab. Józef Zając, dyrektor Muzeum na Zamku Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek, prezes zarządu Lubelskiego Klubu Biznesu Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes zarządu Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan” Dariusz Jodłowski, prezes Radia Lublin Andrzej Szwabe oraz dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie Iwona Sawulska.

zamek_kal134 (2)

Prezentacji unikatowych kalendarzy towarzyszył recital popularnych szlagierów rewiowych w wykonaniu solistki lubelskiego Teatru Muzycznego, Magdaleny Rembielińskiej.

2015-01-31 22.04.59 (2)Podczas uroczystości narodziła się jeszcze jedna tradycja. Klaster Designu, Innowacji i Mody nagrodził pierwszą osobę zasłużoną dla lubelskiego przemysłu modowego, a przy tym „piękną wewnątrz i na zewnątrz”. Pierwsza wyjątkowa, szczerozłota Gwiazda Mody i Urody trafiła do rąk Anny Chołoty, właścicielki renomowanego lubelskiego Studia Fryzur i Stylizacji.

 Kalendarze, które wesprą WOŚP, nie powstałyby bez pomocy licznych przyjaciół o wielkich sercach. Szczególne podziękowania należą się dyrekcji Muzeum na Zamku, która udostępniła wnętrza najsłynniejszego lubelskiego zabytku podczas sesji zdjęciowej oraz uroczystości towarzyszącej premierze kalendarzy. Za fryzury modelek, które wystąpiły w sesji, odpowiedzialne było Studio Fryzur i Stylizacji Anna Chołota, makijaż wykonał salon Revitalskin. Piękną Gwiazdę Mody i Urody zaprojektowali i wykonali jubilerzy z pracowni KORN.zamek_kal1107 (2)

W sesji fotograficznej do kalendarzy wzięły udział modelki agencji Catwalk Models: Anna Kosowska, Ewelina Golian, Monika Latoch, Agnieszka Stosio, Agnieszka Trojak, Anna Szczęsna, Joanna Leszczyńska, Angelika Wawryszuk, Joanna Śliwa, Marlena Jonasz, Justyna Berek i Magdalena Kuna.

zamek_kal140 (3)2015-01-31 21.45.43 (2)Zdjęcia: Grzegorz Ligaj i (gh)