NOWY SEZON W KLIMATYCZNEJ KOZŁÓWCE NOWY SEZON W KLIMATYCZNEJ KOZŁÓWCE

Dyrektor Muzeum Anna Fic-Lazor i kustosz Karolina Wilkowicz na spotkaniu z mediami zaprezentowały znak wszystkich wydarzeń kulturalnych w Kozłówce. Znajduje się na nim graficzna sylwetka pawia oraz napis „Piękno, Autentyzm, Wyjątkowość”.

4 (2)

Nowe logo- jak poinformowała Pani Dyrektor – jest wynikiem prac związanych z tworzeniem nowej strategii Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Mówiąc o naszych atutach i zaletach turyści najczęściej odwoływali się do tych słów.

Piękno odwołuje się zatem do sfery wizualnej, zarówno Pałacu, jak i parku. Wygląd zespołu pałacowo-parkowego jest niezwykle wysoko oceniany przez turystów.

Autentyzm związany jest przede wszystkim z Pałacem, którego wnętrza zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. Cóż – Kozłówka to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji w Polsce, oddająca „klimat minionych wieków”.

Wyjątkowość odnosi się zarówno do nowej oferty zbudowanej na emocjach i skojarzeniach, jak i architektury zespołu. Wyjątkowość to także kameralne położenie całego kompleksu, możliwość obcowania z przyrodą.

Wspomniane określenia, których symbolem jest kozłowiecki paw, to nie jedyne nowości tegorocznego sezonu. Muzeum stara się wzbogacać swoje zbiory. Nowym zakupem jest fajansowy rodowy serwis Zamoyskich, który powstał w XIX w. we francuskiej manufakturze w Gien. Został wyeksponowany, wraz z kryształowym serwisem kieliszków Baccarat, na stole w pałacowej Jadalni.

koziolek (2)

Planowane wystawy czasowe

Ciekawie zapowiadają się wystawy czasowe. W tym roku będą one dotyczyć zagadnień związanych z dzieciństwem, zabawami i wychowaniem arystokratów i ziemian w ubiegłych wiekach. Już 29 kwietnia w pałacowej Teatralni zostanie otwarta wystawa „Bakalaureaty arystokraty”. Będzie ona prezentować różne etapy dorastania ze szczególnym uwzględnieniem historii rodziny Zamoyskich. Ramy czasowe planowanej ekspozycji rozciągają się od Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – pierwszej prywatnej uczelni, poprzez młodość oraz proces kształcenia szlachciców na przestrzeni XVII–XIX w. do pierwszej połowy XX w.

Na ekspozycję złożą się portrety dzieci oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek, nauczania, wychowania czy opieki nad latoroślami. Część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków.

 Wątek rodzinny Zamoyskich pokażą portrety i wizerunki przedstawicieli rodu, a także pamiątki, przedmioty osobiste, materiały archiwalne i epistolograficzne, związane z wybranymi postaciami z rodziny Zamoyskich. Wystawie będą towarzyszyć: ekspozycja prezentująca ilustracje z kart dawnej literatury dziecięcej (czynna od czerwca 2016 r.), lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw oraz edukacji naszych pradziadków, katalog wystawy oraz zaplanowana na jesień sesja naukowa odnosząca się do okresu dzieciństwa i edukacji młodych ziemian i arystokratów.

Już w lipcu przy kaplicy pałacowej zostanie przygotowana ekspozycja poświęcona Księdzu Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940–1941.

Muzeum włącza się aktywnie we współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Jej wynikiem będzie wystawa „Z pałacowej biblioteki”, eksponowana w kwietniu w lubelskiej galerii „Okna”. Będziemy obecni również podczas dużych wydarzeń kulturalnych rangi ogólnopolskiej (Noc Muzeów, Narodowe Czytanie) i światowej (Dzień Wolnej Sztuki).

Marzec w Muzeum

W marcu kasy Muzeum są czynne od godz. 9.00 do 16.00. Turyści mogą zwiedzać Pałac, Kaplicę, Galerię Sztuki Socrealizmu i Powozownię oraz „Galerię z Ogrodu”. W poniedziałki oraz 27 marca (Niedziela Wielkanocna) Muzeum będzie nieczynne. Dniem wolnego wstępu do pałacu jest środa.

Premiera „Galerii z Ogrodu”

Dzisiaj (18 marca) inauguruje działalność „Galeria z Ogrodu”. Pierwsza wystawa „Światło i cień” jest poświęcona Biblii z ilustracjami Paula Gustava Doré.

wystawa_2016_1_Biblia_www (3)

Artysta jest uważany za prekursora komiksu, najpłodniejszego i najważniejszego grafika w XIX w. Nazwisko Doré stało się marką, a książki z jego ilustracjami osiągały status bestsellerów.

Wśród ponad 200 dzieł z kanonu literatury światowej, z litografiami autorstwa Gustava Doré, jest także Biblia. Projekty do niej powstawały w latach 1864–1866. Łącznie to 230 grafik, nad których wykonaniem pracowało czterdziestu rytowników. Książka w formacie folio, która ukazała się w roku 1866, jest do dziś uważana za dzieło życia artysty. Siłą tych prac są ekspresyjność, drobiazgowość i niezwykle finezyjna kreska.

 W zbiorach biblioteki Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest egzemplarz tej Biblii. Na wystawie, przygotowanej z okazji 150. rocznicy jej wydania, znajdą się wybrane litografie ze Starego i Nowego Testamentu, a komentarzem do nich będą wybrane fragmenty Pisma Świętego.

Wystawa w kozłowieckiej „Galerii” będzie czynna w marcu i w kwietniu.

KOzPiórkiem i ołówkiem Agnieszki Gil malowane 03