„PORTOWE OPOWIEŚCI”- ZBIGNIEW MIAZGA „PORTOWE OPOWIEŚCI”- ZBIGNIEW MIAZGA

W tych dniach ujrzała światło dzienne kolejna książka znanego lubelskiego dziennikarza, rzec by można „wilka morskiego”, Zbigniewa Miazgi. Nosi tytuł – „Portowe Opowieści” – Lublinem II po morzach i oceanach świata. W odczuciu autora jest ona najważniejsza w jego dotychczasowym dorobku twórczym. W jakim będzie w Państwa mniemaniu?

48136_3141969641942_809989591_nDSC_3079 (3)

SKĄD TA FASCYNACJA MORZEM U LUBLINIANINA Z KRWI i KOŚCI

Józef Zbigniew Miazga urodził się w znaku Ryb, co tłumaczyłoby jego młodzieńcze
pragnienie zostania marynarzem. Ostatecznie stał się dziennikarzem. Z wyboru lubelskim.
Różnorodność zainteresowań sprawiła, że publicystyka, którą uprawiał, a także książki jego autorstwa, poświęcone były kulturze, nauce, ludzkim losom, a w dużej mierze – co ciekawe, zważywszy pokaźną odległość Lublina od Bałtyku – morzu i ludziom morza.Dzięki przychylności kierownictwa Wyższej Szkoły Morskiej (obecnie AkademiiMorskiej) w Gdyni, Polskich Linii Oceanicznych i Polskiej Żeglugi Morskiej
odbył osiem dalekomorskich rejsów, w tym dwa dookoła świata. To, co zobaczył i przeżył, z pasją i znawstwem morskiego rzemiosła opisał w książce „Portowe opowieści”, którą uważa za najważniejszą w dotychczasowym dorobku.

——————————————————————————————

163773_1517922561780_8243598_n
                                               ZbigniewMiazga
Urodził 11 marca 1945 r. we Frampolu, woj. lubelskie. Ukończył LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, studiował pedagogikę i filologię polską na UMCS (mgr, 1968); absolwent Podyplomowego StudiumDziennikarstwa i Edytorstwa UW. Był działaczemZHP i ZSP. W latach 19671968 współredagował studencką kolumnę
w „Kurierze Lubelskim” pt. „Konfrontacje” i prowadził „Kronikę Studencką” w „Sztandarze Ludu”.Współpracował z tygodnikiem„ITD”. Pracę zawodową podjął w1968 r.w„Sztandarze Ludu”. Do 2000 r. w tej redakcji, również po zmianie tytułu na „Dziennik Wschodni”, kierował działem kultury i pełnił funkcje redaktorskie.
Z tego okresu pochodzą jego reportaże poświęcone wydarzeniom z przeszłości i teraźniejszości Lubelszczyzny, nagradzane na konkursach ogólnopolskich i regionalnych.Opublikował je w tomie „Tam, gdzie diabeł pilnuje okowity”
(KAW, 1986) oraz wksiążce zbiorowej „Górnicze przedwiośnie” (Pół kilometra w głąb ziemi.

W formie książkowej ukazały się jego publikacje: „Zdarzyło się. Lublin 1944”
(Lublin, 2004), „Poczet piekarzy polskich” (2007). Od 1999 r. prowadził ogólnopolski miesięcznik „Piekarz Polski”. Od 2009 r. pracuje w zespole wydającym miesięcznik społeczno – kulturalny „Awangarda Lubelska”.

Był i jest czynnym członkiem organizacji dziennikarskich – SDP i SD RP (był prezesem Lubelskiego Oddziału) i klubów twórczych. Z jego inicjatywy
powstał żywotny Klub Patronów nad statkiem „Lublin II”. Uczestniczy w pracach Rotary Club Lublin – Centrum, współredaguje pismo „Rotarianin”
wychodzące we Wrocławiu.

————————————————————————————————————————

okladka-zm (2)

 8 kwietnia br. o godz. 18-tej (DKK LSM , ul. Wallenroda 4 a) ), podczas promocji książki „Portowe opowieści”  przewidziany jest koncert szant w wykonaniu popularnej grupy „ZA BURTĄ”

Grupa „Za Burtą” jest laureatem wielu festiwali szantowych m.in. w Giżycku, Mikołajkach, Garbatce, Chorzowie, Shanties w Krakowie.
W przygotowaniu jest pierwsza autorska
płyta pt. „Za tych, co na dnie”.Skład: Anna Różycka skrzypce, mandolina;
Grzegorz Janczak wokal, bas; Piotr Michalski wokal,
harmonijka ustna, whistle; Piort Ziółek wokal, bębny, przeszkadzajki; MariuszWołkowicz wokal, gitara klasyczna; Tomasz Sierotko – kierowca.
Więcej informacji na stronie facebook :
https://www.facebook.com/SzantyZaBurta/

            Spotkanie autorskie  i koncert odbędą się we wtorek 8 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00,  w sali widowiskowej Domu Kultury LSM  w Lublinie, ul. K.Wallenroda 4a, tel. 81 743 48 29.
www.domkulturylsm.pl
Wstęp wolny
W czasie spotkania będzie mzna nabyć książkę Zbigniewa Miazgi „Portowe opowieści …”, Lublin 2016

„Portowe opowieści”
Lublinem II po morzach i oceanach świata
Koncert szant w wykonaniu grupy „ZA BURTĄ
Prowadzenie:  Ewa Hadrian
Prezentacja wybranych tekstów: Anna Świetlicka
Gorąco polecam nową książkę Zbyszka!